LASY RÓWNIKOWE

a probowales w druga manke? tzn jakie sa przyczyny tego ze powierzchnia
lasow rownikowych sie zmniejsza i wtedy ewentualnie wtedy tworczo polac wode
na temat zamkniecia fabryk, alterantywnych zrodel energii czy czego tam
jeszcze chca od tych lasow.

ps. pierwsze lepsze stronki po wpisaniu w onecie "lasy tropikalne":
http://barbara.rybczynska.edu.oeiizk.waw.pl/nauka.html
http://republika.pl/rastajah/zwierzeta/6_1.htm
http://republika.pl/dziubekb/conam/las.html
http://paw.home.staszic.waw.pl/lasy.html
http://www.e-lasy.pl/pollBooth.php

moze ci sie do czegos przydadza.

 

Forum Wynalazkow w oczach scepa

Cytat:[Przelom telekinetyczny]
Hmm, a ja twierdze, ze ekolodzy by to udupili na cacy! :)
Pwszechne stosowanie wynalazku spowoduje "global colding" i nawet celowe
podpalanie lasow rownikowych oraz podniecanie wulkanow bombami wodorowymi
do
erupcji, nie ustabilizowaloby oziebiania sie klimatu i nadciagajacej epoki
lodowcowej ;-)Powiedzialo by sie im, ze to jest odpowiedz na ich postulaty walki z
globalnym ociepleniem. Powiedzialo, ze w trakcie produkcji silnika Adamsa,
nie doznalo uszczerbku zadne zwierze oraz zapewnilo, ze silnik Adamsa nie
zawiera w sobie pierwiastkow radioaktywnych, to moze by odpuscili, co ? :)

marekz

Forum Wynalazkow w oczach scepa

Cytat:
| [Przelom telekinetyczny]
| Hmm, a ja twierdze, ze ekolodzy by to udupili na cacy! :)
| Pwszechne stosowanie wynalazku spowoduje "global colding" i nawet celowe
| podpalanie lasow rownikowych oraz podniecanie wulkanow bombami wodorowymi
| do erupcji, nie ustabilizowaloby oziebiania sie klimatu i nadciagajacej
epoki
| lodowcowej ;-)

Powiedzialo by sie im, ze to jest odpowiedz na ich postulaty walki z
globalnym ociepleniem.No, moze by kto "kupil" to :)

Cytat:Powiedzialo, ze w trakcie produkcji silnika Adamsa,
nie doznalo uszczerbku zadne zwierze oraz zapewnilo, ze silnik Adamsa nie
zawiera w sobie pierwiastkow radioaktywnych, to moze by odpuscili, co ? :)Hmmm, taaaak, jakby zagwarantowac, ze nie ma tam materialow radioaktywnych (w
tym nadajnikow radiowych), to istnieje duza szanasa, ze by odpuscili ;-) ale
tylko na jakis czas, gdy wprowadza ustawe zabraniajaca "zanieczyszczania
srodowiska polami magnetycznymi stalymi i zmiennymi" pod grozba
przepolaryzowania biegunowosci Ziemi i urzadzenia sobie konca swiata na wlasne
zyczenie :

(STS)

Ludzkość

No właśnie, człowiek się uważa za pana świata. Jedni udowadniają to przez, wycinanie lasów, zabijanie zwierząt, i uwłaszczanie sobie ziem i zabudowa. Ale są też tacy ,którzy zamiast niszczyć chcą pokazać swoją siłę. Zdobywają szczyty, najgłębsze głębiny. Są tacy, którzy np. jak dobry władca dbają o istoty na ziemi. Moim zdaniem jeśli uważamy się z inteligentnych powinniśmy być dobrym „władcą” świata jeśli chcemy darzyć się tym zaszczytem. Ja nie sądzę by danie lasów równikowych do prywatnych rąk uratowało by ich losy a wręcz je pogorszyło. Człowiek prowadzi się prostymi powódkami min chciwość...

 

Ochrona lasów i nie tylko

Na prośbę nowej użytkowniczki, Laxusii zakładam ten temat, gdyż jest tutaj dosyć nową osobą i jeszcze nie ma wystarczającej ilości postów, by móc sama to robić, a temat może dla niektórych okazać się ciekawy.

http://niafala.act4trees.com/ - Pod tym linkiem można odnaleść petycję (link także od nowej userki) i złożyć własny podpis elektroniczny pod odnowę lasów równikowych. Szkoda byłoby, żeby taka przyroda po prostu znikła z naszej planety, a popieram, że tutaj w tym względzie jest wiele nadużyć.

Żeby nie tworzyć tematu bez niczego, dorzucam kilka punktów:

1. Czy robicie coś osobiście ku ochronie przyrody czy raczej nie zwracacie na to uwagi ? A także które metody ochrony są dla was najlepsze.
2. Czy uważacie energię atomową za przyszłość energetyki na ziemii ? Według opinii naukowców to nawet ekologiczna metoda, tylko jedynym problemem jest składowanie odpadów. Bez tego to dobra metoda, gdyż nie emituje gazów cieplarnianych do atmosfery.
3. Temat chyba nam najbliższy - co sądzicie o Rospudzie ? Czy PiS słusznie robi forsując budowę autostrady przez te okolice czy nie ? Czy popieracie mieszkańców czy raczej ekologów ?
4. Co sądzicie o hodowaniu/posiadaniu egzotycznych zwierząt/roślin w swoim domu ? Czy byście tego całkowicie zakazali czy pozostawili tak jak obecnie, czyli z pewnymi wyjątkami jest to możliwe ? A także czy kiedyś posiadaliście coś nietypowego w swoim domu i jak się z tym czuliście ?

Punktów może być więcej, ale według mnie narazie starczy. Tak na rozpoczęcie dyskusji akurat ;). Pozdrawiam.

Pustynnienie

ja gdzieś ostatnio słyszałem że ludzie chcieli zrobić autostradę wewnątrz dżungi amazońskiej ale było to niemożliwe, ponieważ po wycięciu drzew odrastały one w zastraszającym tępie. jednak prawdą jest to że lasy równikowe rok rocznie są wycinane przez co zmniejsza się powierzchnia lasów równikowych więc za kilkadziesiąt lat i te lasy mogą zostać zdegradowane. no a jak wiadomo taki lasy wytwarza olbrzymie ilości tlenu dla życia ludzi i zwierząt więc człowiek niszcząc przyrodę sam się niszy... pustynnienie jest też spowodowane ocieplaniem się klimatu i w sumie to też jest spowodowane działalnością człowieka. tak więc uważam że ludzie powinni sobie jak najszybciej uzmysłowić że za kilka lat może być już za późno aby naprawić to co się zniszczyło.

1

Cytat:Skarby przyrody na Borneo

Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, tylko w tym roku naukowcy odkryli na Borneo 52 nowe gatunki roślin i zwierząt.
Jednym z najciekawszych jest miniaturowa ryba, drugi najmniejszy kręgowiec świata. Mierzy niecały centymetr i żyje na bagnach. Niemniej interesujące odkrycie to sumik z wystającymi zębami i lepkim brzuchem, który pozwala mu przyczepiać się do skał. Na uwagę zasługuje również gatunek żaby drzewnej o żywozielonych oczach.

Równie bogaty jest świat roślin. Poza 16 gatunkami imbiru naukowcy prowadzący badania na Borneo odnaleźli trzy nowe gatunki drzew z rodzaju Beilschmiedia.

Większość odkryć miała miejsce w rejonie wyspy nazywanym "Sercem Borneo". Ten górski obszar o powierzchni 220 tys. km kw. porasta las równikowy. Niestety, kurczy się on w zastraszającym tempie. Pomimo deklaracji rząd Indonezji nadal prowadzi rabunkową gospodarkę leśną na Borneo, wspierając zakładanie plantacji palm oleistych.Źródło

Dieta budzi agresje?

Cytat:A to ja teraz powiem z punktu widzenia studenta medycyny

Człowiek jest istotą wszystkożerną, za czym przemawia tak jego uzębienie, jak i układ pokarmowy, a także to, że w przeciwieństwie do stworzeń czysto roślinożernych ma oczy ustawione z przodu a nie po bokach czaszki, co umożliwia widzenie dwuoczne, które ewolucyjnie zostało wykształcone dla możliwości błyskawicznej oceny odległości i oceny zmian odległości, co dla zwierząt roślinożernych nie jest takie łatwe. Cecha tak jest potrzebna właśnie mięso- i wszystkożercom dlatego że pomidor nie ucieka, natomiast zwierzątka i owszem, dlatego też w przeciwieństwie do stworzeń czysto roślinożernych potrzebują takiego układu namierzania.Wszystkie naczelne mają szeroko ustawione oczy to pomaga w określaniu odległości w poruszaniu się w koronach drzew, potrzebne jest jeszcze bardziej niż drapieżnikom naziemnym.
Teraz widzisz do czego służy widzenie stereoskopowe, wcale nie tylko do polowania.

W miesięczniku Świat Wiedzy jest dobry artykuł:
Dieta i ewolucja naczelnych / Katharine Milton
Dzisiejsze naczelne, w tym człowiek, wiele swoistych cech zawdzięczają diecie przodków szukających pokarmu głównie w koronach drzew lasu równikowego. (link poniżej).

http://www.swiatnauki.pl/index.php?id=wydania_specjalne

Pozdr.
Ożywczy
∫ ® ∫

Chupacabra coraz bliżej ...

To oczywiste , że w gęstych dżunglach i lasach równikowych muszą byś większe zwierzaki , których jeszcze nie odkryto.Dziwi mnie to , że im głośniej o Chupacabrze tym więcej ludzi stara się ją dostrzec w czymkolwiek.Czyż tak dziwnego okalecznia zwierząt nie zarzucało sie jesze kilka lat temu marsjanom.

Kraje, które chcielibyście odwiedzić.

Cytat: haha afryka ciekawe po co tam wyjechać. Tam tylko bieda głud i aids


Tylko o tym mówi się w telewizji.Jednak Afryka tak samo jak inne kontynenty ma wiele do pokazania i jest tam wiele krajów godnych obejrzenia.Podam kilka przykładów miejsc atrakcyjnych turystycznie,które bardzo chciałbym zobaczyć.
Kościół w Nossa Senhora do Nazare(Luanda,Angola),który nocą wygląda imponująco.
Meczet Hassana II(Casablanca,Maroko)Jeden z największych meczetów na globie.Warto podkreślić,że znajduję się na wodzie.
Piramida Cheopsa(Giza,Egipt) i inne piramidy.
Ponadto chciałbym kiedyś odwiedzić plaże na Mauritiusie 8)Lasy na Madagaskarze w których aż roi się od endemitów zarówno jeśli chodzi o faune(90% zwierząt zamieszkujących Madagaskar nie spotkamy nigdzie indziej na świecie)jak i flore.Lasy równikowe z egzotyczną roślinnością i specyficznym klimatem oraz oczywiście nie odmówiłbym uczestnictwa w safari np. w Kenii

Gdzie byście chcieli, mieszkac....

moim marzeniem jest posiadlosc pod Caracas
w "República Bolivariana de Venezuela " wenezueli
moze byc rowniez "London, United Kingdom of Great Britain"
ewentualnie stany
albo jakis fajny kawalek puszczy tropikalnej, lasy rownikowe itp ogolnie wszystkie miejsca gdzie mozna spotkac fajne zwierzeta,
No to by bylo na tyle a tak serio kazde miejsce bedzie dobre w odpowiedznim towarzystwie "nie wazne gdzie wazne z kim ! "

Amazonia zacznie surfować ;)

"Brazylia ogłosiła, że poprzez łącza satelitarne doprowadzi darmowy Internet do Amazonii, by mieszkające tam plemiona mogły wykorzystać go do walki z nielegalnym wyrębem lasów równikowych. "

no tylko patrzeć a i może do nas lepsza cywilizacja dotrze ;)

"Na terenach Amazonii znajduje się 30% światowych gatunków zwierząt i roślin. Lasy deszczowe są jednak niszczone poprzez nielegalny wyrąb pod pola uprawne. Rząd Brazylii usiłuje ograniczyć ten proceder, m.in. poprzez prowadzony monitoring satelitarny tych obszarów."

Myślicie , że ten internet pomoże zachować lasy równikowe?
A może to jakaś podpucha polityczna?

Adaaaaam.... a wiesz, ja to mam do Ciebie pytaaaanie....

Nie, skąd? Miłość bezinteresowna to slogan, naprawdę kocha się z potrzeby kochania i nie ma w tym nic złego jeśli się nikogo nie rani Tak samo pomaga się z potrzeby pomagania, poświęca się jakiemuś przedsięwziećiu jak ratowanie lasów równikowych czy ginących gatunków zwierząt, bo się chce to robić i to dalej robi się dla siebie, chociaż robi się to dla świata Nie oznacza to że jest to złe, wręcz przeciwnie jest to jak najbardziej godne uznania, bo ten kto dokonuje takich czynów robi to z potrzeby wrażliwego wnętrza, ale prawda jest taka, że nie mógłby inaczej, bo pozostając w sprzeczności z sobą samym byłby nieszczęśliwy
Cmok

Nizina AmazonkiNizina Amazonki jest największą na świecie niziną zajmującą obszar 3,5 mln kilometrów kwadratowych. Większość jej obszaru leży w dorzeczu Amazonki.

Nizina Amazonki leży w wilgotnym klimacie równikowym gdzie występuje niska amplituda temperatur. Roczna suma opadów wynosi 4000 mm.

Charakterystycznymi roślinami dla lasów równikowych Niziny Amazonki są: palmy, kauczukowce, liany i orzesznica brazylijska.

Charakterystycznymi zwierzętami dla Niziny Amazonki są: puma, papugi, kapibary, tukany, kolibry, jaguary, oceloty, boa dusiciele, tapiry i małpy (kapucynki)


Puma


Jaguar

Ocelot

Lao Che

nie wiem,czy to pytanie jest z jakimś kruczkiem,czy co...

organizacje ekologiczne np. starają się o to,by ludzie byli świadomi jakie mogą zło wyrzązić przyrodzie.
chronią gatunki zagrożone wymarciem, czy to zwierząt czy roślin.

otaczają ochroną biocenozy, sprzątają lasy, akweny, nie pozwalają na wycinanie lasu równikowego... chyba nie muszę mówić, ze gdyby ludzie nie zaprzestali wycinania na dużą skalę drzew stamtąd, to nie wiadomo, jaki byśmy mieli dzisiaj klimat... wahania temperatury, cyrkulacja tlenu zaburzona...

Poznajmy się

to ja też coś napiszę:
Zdjęcie: z tegorocznego Spotkania Młodych jestem na jednym: IMG_4089-01[1], postaram sie zamieścic jeszcze jakieś.
Imię: Marta
Wiek: 18
Zainteresowania: rzeźbienie, rysowanie, malowanie i ogólnie tworzenie, psychologia, czytanie (szczególnie Tolkien), muzyka, ochrona przyrody i praw zwierząt.
Muzyka: punk rock, ska, rock, hard rock, metal, hardcore i wiele innych.
Sposób na relaks: muzyka, siłownia, rysowanie, spanie
Czym dla mnie jest Wołczyn: najważniejszym wydarzeniem w roku, źródłem Miłośći i wielkiej energii, niesamowicie pozytywnym zdarzeniem które zawsze zostawia we mnie głęboki ślad...
Cele na przyszość: skończyć liceum plastyczne, dostać się na ASP, znaleźć swoją połówkę i zobaczyć na żywo las równikowy

Zwierzęta Nowej Gwinei

Zwierzęta Lasów Równikowych Na Nowej Gwinei
Las Tropikalny tworzy w Azji wąski pas wzdłuż zachodniego wybrzeża Indii. Więkrze jego obszary znajdują się w Birmie, Tajlandii, Wietnamie, na Półwyspie Malajskim, na Filipinach oraz na wschodnioindyjskich wyspach. Zyje tu więcej gatunków zwierząt i roślin niż we wszystkich pozostałych dżunglach tropikalnych. Najwiękrzym drapieznikiem jest tu tygrys, niegdyś zamieszkujący cały obszar. Nieco mniejszy jest prowadzący nadrzewny tryb życia kot marmurkowy, polujący na ptaki i wiewiórki. W tutejszych dżunglach żyją także słonie azjatyckie, wiele rzadkich gatunków nosorożców, charakterystycznie umaszczony, czarno-biały tapir malajski, dzikie świnie, jelenie - makaki, langury, gibbony i orangutany. Ponad wierzchołkami drzew na ptaki i owady poluje szybki rabik rudogardły. W koronach drzew żyją owocożerne dzioborożce. Nektarniki, zajmujące tu miejsce kolibrów, spijają nektar z kielichów kwaitów. Podszycie lasu zamieszkują liczne gatunki bażantów, np: kur bankwia, praprzodek naszej kury. Spotykamy tu także warany, mniejsze jaszczurki, żółwie i liczne gatunki węży. Szczególnie charakterystyczne dla dżungli azjatyckiej sa latające jaszczurki i żaby, np: smok latający, gekkon płatowaty, żaba latająca. Pośród drzew szybuje także wąż chrysopelea paradisi.

Arara
Dingo
Drzewiak
Kazuar
Koroniec
Kuskus
Ogrodnik Wielkoczuby
Prakolczatka
Ptak Rajski Zwyczajny
Ptak Rajski Błękitny
Pyton Zielony

Zwierzęta Nowej Gwinei

Oczywiście, ale zauważ że Dingo rozpowszechniony jest na terenie całej Australii. Od scrubu do terenów półpustynnych. W tym sensie nie powinno się go zaliczać do zwierząt lasów rownikowych. Poza tym żyje on stadnie, jakoś ciężko sobje wyobrazić polujące Dingo w lesie równikowym.
Nie zmienia to jednak faktu że faktycznie odmainy Dingo można spotkać na Nowej Gwinei ( tu zwracam honor ;])
Pozdrawiam

Zwierzęta Sumatry

Wszystko się zgadza po za nieistotnymi szczegółami, ale ogólnie dobzre opisałęś zycie w lasach. Można jeszcze dodać że życie tam dosłownie tętni wszędzie nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemią, w kielichach i liściach roślin jest woda w których różne owady i płazy składają jaja. Na samym dnie lasu można zauważyć ścieżki i wyglądają one jakby człowiek przechodził tędy kilkadziesiat razy dziennie, w tak naprawde ejst to zasługa słoni. Apropo porozumiewania sie o kóym wspomniałeś to słonie porpzumiewają sie głosami o niskiej częstotliwości , słyszanej nawet z kilkudziesięciu metrów, a szympansy za to walą w korzenie drzew wystających kilkametrów ponad ziemię.
Jak widać w lasach równikowych występują przeróżne zwierzęta, niektóre znane niektóre mniej znane ale zawsze są one wyjątkowe, bo zwierze w swoim naturalnym środowisku są zupełnie inne niż w niewoli i to powoduje że ludzie w dzikiej przyrodzie bardziej się cieszą i zachwycają na widok zwierzęcia które można zobaczyć np: z ZOO, co już nie jest tym samym.

Hodowla "Patyczaka"

Bardziej ze strefy Podrównikowej niżeli Równikowej, co oczywiście nie wyklucza go ze zwierząt lasów równikowych. Żywi się przeważnie roślinami (jedzą chętnie liście jeżyny, maliny, dębu, truskawki, poziomki) i o to tzreba zadbać aby patyczak miał zawzse świerze gałęzie lub liście w terrarium. Ja osobiście szukam czegoś innego niz patyczak, ale przynam że to żadki okaz w domach, tyle ze zyje krótko i przez prawe cały dzień się nie rusza. Oczywiście jest wiele odmian patyczaków. Duży plus jest patyczaków taki ze sie szybko rozmnażają, samica składa jaja co 3-4 dni, jest ich około 10, alarwy wylegają sie znich po 3-4 miesiacach, ale bardzo trudno im zapewnić odpowiednie warunki na początek, pozreba dużej wilgotności.
Tak więc jakbym miał zamiar kupić patyczaka to nie jednego a kilka i bym starał się zadbać o to aby terrarium było domem kilku pokoleń.

W którą strone Świata?

W którą strone świata powędrował/a byś gdyby była taka okazja? Lasy równikowa mają to do siebie że na każdym z kontynentów występuje inna różnorodność gatunków zarówno roślin jak i zwierząt, w Indonezji rosną drzewa sięgające 90 metrów, Amazonia to najwiękrzy obszar lasów deszczowych a co za tym idzie, szacuje się że istnieje tam najwięcej niezbadanych gatunków. Afryka to cześć lasów gdzie występują np: Goryle Górskie niespotykane nigdize indziej, tak jak lemury na madagaskarze. Indonezja jest jedynym obszarem gdzie udało sie powstrzymać wycinkę drzew na taką skalę, istnieje tam 400 obywatelskich grup ochrony przyrody, które mają razem taką siłę przebicia, że za ich zdaniem liczy się rząd tego kraju.

Tak więc piszcie gdize byście sie wybrali i dlaczego.

Ja osobiście wybrał bym się do Afryki środkowej a w szczególności do Kongo, można tam spotkać na całym obszarze ściezki wytyczone mogło by się wydawać przez człowieka, ale to nie ich zasługa lecz słoni, a wszstkie te ścieżki prowadzą do "Bai" czyli niewiele ponad kilkaset metrów kwadratowych otwartej pzrestrzeni, gdzie przychodzą co jakiś czas setki gatunków zwierząt, w glinie tam zawartej znajduje się mnustwo substancji odżywczych. Poza tym w lasach Kongo można spotkać niezwykle zadkie Goryle, w tym Górskie. Co prawda nie ma tam tak wielu gatunków jak w Amazonii ale każde miejsce ma w sobie coś szczególnego. Do Amazonii wybiore się następnym razem :p

Helikonia

HELIKONIA

Tajemniczy kwiat amazońskiej dżungli, który dorasta do metra długości i wygląda jak czerwone ptasie dzioby nawleczone na zielone sznury. Jak wszystkie rośliny z rodziny bananowatych Musaceae, jest byliną o krótkim kłączu i pęków wyrasatjących zniego ogromnych wydłużonych liści oraz o bardzo pięknych i dużych obupłciowych kwiatostanach. Do korzystania z wszelkich "bobrodziejstw" tej rośliny przystosowało sie w lasach równikowych wiele zwierząt. Niektóre, jak płazy bezogonowe oraz liczne owady, znajdują schronienie wśród liści. Nietoperze nadgryzają pochwy liściowe, by liście się zwinęły i dały im schronienie przed drapieżnikami, słońcem oraz deszczem.Panda Wielka

Jak rośliny żyją? tak jak w inych strefach, z tym że zachodzi fotosynteza na o wiele większą skalę, na tak wielką ze Lasy deszczowe w pewnym sęsie same stwarzają swój klimat i już po wschodzie słońca, lasy pokrywają mgłą, są to ogromne ilości pary wodnej które wydalają rośliny.

Jak przystosowały się zwierzęta? Żują swoim naturalnym trybem, wbrew pozorom nie są tam aż takie ekstremalne warunki, po za dużą wilgocią powietrza, Niektóre gatunki żyją niżej a niektóre w wyższych partiach tak jak np: Goryle góskie, zostały zepchnięte przez człowieka w wyższe partie gór, popzrez wycinke drzew i dużego kłusownictwa, Goryle musiały isć wyżej gdzie powietre jest cięższe i wilgotniejsze, poprzez co zaczęły chorować i umierać na zapalenie płuc. Jeżeli chodzi o resztę naczelnych to nie mają one stałego miejsca, przenosszą sie onm w poszukiwaniu pozywienia, a że w lasach równikowych nie kwitnie wszytko w jednym okresie tylko pzrez cały rok, zwierzęta nie mają problemu ze znalezieniem. W wyższych partiach, ptaki wypatrują drzew obfite w owoce, a mają one kolory nie trudno je zauwazyć, ro slinyn konkurują ze sobą wprzyciągając ptaki swoimi przeróżnymi kolorami owoców, by później nasiona tych ze owoców rozprowadzone były przez ptaki.
Zwierzęta nie ukrywają sie przez cały czas w lesie, lecz spotykają sie co jakiś czas na otwartych przestrzeniach zwanych "bai" gdzie mogą się "rozciągnąć i rozerwać" a także pozywić się roślinami i zbiornikach wodnych z gliną w któej jest mnustwo soli mineralnych.

Piętra lasu równikowego...

W lasach równikowych prosze ja ciebie wyróznia sie 5 pięter:
1. Ściółka leśna - żyja tam małe płazy i gady
2. Podszyt - ssaki, owady
3. Liany i konary - przedewszystkim owady ale sa takze ptaki, ssaki i gady
4. Korona - ptaki, owady i inne niewielkie organizmy
5. Pjedyńcze wysokie drzewa (znacznie przewyższające resztę) - ptaki

W Koronach żyje 2/3 wszystkuich gatunków zwierząt i roślin tropikalnych, podszyt zamieszkują grzyby, paprocie, a także niektóe rośliny kwitnące takie jak fiołki afrykańskie, begonie i filodendrony. Na takzwanym ;parterze czyli ściółce leśnej i podszycie życie ejst trudne ze względu na brak światła z tego powodu żyją tam przeważnie tylko rośliny, nie ma tam pokarmu dla zwierząt roślinożernychm które muszą żyćw w dużym rozproszeniu. Takie zwierzeta jak Słonie muszą szukać pozywienia na polanach takzwanych"bai" natomiast kapibary udają sie do rzek obfitych w wodorosty. Drapiezniki takie jak Lampart i jaguary żywiązce się zwierzętami ro śinozęrnymi są tam rzdkością ponieważ potencjalnych łupów dla nich jest jak widać niwiele. Dlatego na parterze żyje sporo małych ssaków takich jak dujkery i suni któe zadowalają sie mniejszą ilością pozywienia. Podszyt oczywiście niemoze istnieć bez bezkręgowców, w szczególności owadów, a głównie termity i mrówki. Najwyższe partie lasu są zdominowane jak mozna się domyśleć pzrez Ptaki.

Piętra lasu równikowego...

Cytat: W lasach równikowych prosze ja ciebie wyróznia sie 5 pięter:
1. Śsdfsdsdfciółka leśna - żyja tam małe płazy i gady
2. Podszyt - ssaki, owady
3. Liany i konary - przedewszystkim owady ale sa takze ptaki, ssaki i gady
4. Korona - ptaki, owady i inne niewielkie organizmy
5. Pjedyńcze wysokie drzewa (znacznie przewyższające resztę) - ptaki

W Koronach żyje 2/3 wszystkuich gatunków zwierząt i roślin tropikalnych, podszyt zamieszkują grzyby, paprocie, a także niektóe rośliny kwitnące takie jak fiołki afrykańskie, begonie i filodendrony. Na takzwanym ;parterze czyli ściółce leśnej i pgsfdsgfgodszycie życie ejst trudne ze względu na brak światła z tego powodu żyją tam przeważnie tylko rośliny, nie ma tam pokarmu dla zwierząt roślinożernychm które muszą żyćw w dużym rozproszeniu. Takie zwierzeta jak Słonie muszą szukać pozywienia na polanach takzwanych"bai" natomiast kapibary udają sie do rzek obfitych w wodorosty. Drapiezniki takie jak Lampart i jaguary żywiązce się zwierzętami ro śinozęrnymi są tam rzdkością ponieważ potencjalnych łupów dla nich jest jak widać niwiele. Dlatego na parterze żyje sporo małych ssaków takich jak dujkery i suni któe zadowalają sie mniejszą ilością pozywienia. Podszyt oczywiście niemoze istnieć bez bezkręgowców, w szczególności owadów, a głównie termity i mrówki. Najwyższe partie lasu są zdominowane jak mozna się domyśleć pzrez Ptaki.

Lasy Równikowe

Kto mi powie jakie rosliny zamieszkuja lasy rownikowe z gory DZ:) :*** WAZNE!!!!
O LASACH> ROŚLINNOŚĆ.. tak trudno trafić na ten dzial? nie wierze że go nie widać.
potrzebuje prace na temat "Lasy tropikalne to płuca Ziemi" Proszę mi pomóc Pozdrowienia xDD
chętnie pomoge tylko musisz pierw określić sie co chcesz dokłądnie, najlepiej gdyby znalazły się u Ciebie chęci do przeczytania chociazby jednego artykułu o lasach na tej stronie, to zdałbyś sobie sprawe ze twoje pytanie jest conajmniej nie na miejscu, masz materiały, czego chcieć więcej?
czy ktos mi pomoze mam napisac referat
to samo co powyżej...
Potrzebował bym informacji na temat jakie zwięrzeta sie znajduja w lasach równikowych prosze o info lub linka BęDE WDZIęCZNY xD
O LASACH>ZWIERZĘTA.... jest taki dział na forum w którym są opisane te zwierzęta, nawet w których lasach występują.
znaczenie lasow rownikowych w przyrodzie i gospodarce czlowieka pomuszcie mi
Można wywnioskować z artykułów.

Ehh ręce mi opadają jak czytam te wasze pytania, wchodzicie na forum znajdujecie pierwsze lepsze miejsce do dodania nowego postu z zapytaniem nie otworząc uprzednio i nie przeczytając żadnego artykułu o lasach, co można chcieć więcej niż materiały do pracy? ja za was pracy nie napisze, a jeśli macie trudny temat napiszcie mi na meila to wam pomogę, ale pytanie typu jakie zwierzęta występują w lasach deszczowych jest poprostu żałosne. Na głównej stronie forum działy są podzielone tak aby ułatwić wam szukanie informacji.

Lasy Równikowe

:D Lasy równikowe

Cechy lasów tropikalnych, ich fauna i flora oraz charakterystyka klimatu.

lasy równikowe

Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią jedna trzecią powierzchni wszystkich lasów na świecie. Lasy równikowe rosną na terenach gdzie jest bardzo wysoka temperatura i występują obfite opady deszczowe, dzięki takim warunkom atmosferycznym, lasy te bardzo szybko rosną i mają bujna roślinność. Nawet na jednym hektarze lasu równikowego może występować aż dwieście rodzajów drzew.

W lasach tropikalnych żyje ponad połowa gatunków zwierząt i roślin, mimo iż same lasy zajmują niespełna 6% powierzchni Ziemi.

Lasy równikowe jak sama nazwa wskazuje rosną w strefie równikowej i skupiają się na trzech głównych terenach: zachodnia i środkowa Afryka, Ameryka Południowa (dorzecze Amazonki), Indonezja i Malezja oraz północno wschodnia Australia.

Zielone płuca Ziemi - tak również określa się lasy deszczowe ze względy na ich znaczący wkład stabilizacyjny w klimat ziemski. Jako największy producent tlenu oraz schronienie dla milionów zwierząt i roślin lasy równikowe zostały objęte ochroną. Stosunkowo niedawno człowiek zdał sobie sprawę z roli jaką odgrywają lasy deszczowe i wraz z przestaniem ich wycinki rozpoczął ich powolna odbudowę.

lasy równikowe

Oj kolejna osobka której nie chce się poczytać, na forum est wszystko i znjdizesz takze znaczenie dla środokiska lasów równikowych,

Lasy deszczowe są tzw"płucami ziemi" czyli wytwarzaja tlen, jest to miejsce gdzie proces fotosyntezy występuje na tak wielk,a skale, na tak wielką zę lasy te mają swoj miklro klimat. w tych lasach żyje większość zwierząt na ziemi, jeżeli będizemy je ścinąć pozbawimy życia te zwiezęta mno i samych siebie, nie ma drzew nie ma tlenu, efekt cieplarniany będzie coraz bardziej widoczny. Wiecej sobie doczytaj na forum;) wybacz ale nie chce mi isę pisać to kazdej osobie któa tu zawita i mając pzred nosem treść i wystarczy tylko dobrze poszukać, woli się spytać i iść na łatwizne jak wiele innych osób.

Darmowy internet dla plemion Amazonii

Brazylia ogłosiła, że poprzez łącza satelitarne doprowadzi darmowy internet do Amazonii, by mieszkające tam plemiona mogły wykorzystać go do walki z nielegalnym wyrębem lasów równikowych. O zamiarach tych powiadomiła minister ds. ochrony środowiska Brazylii Marina Silva de Lima. Rządowy plan zakłada dostarczenie internetu do 150 niewielkich społeczności z Amazonii. Komputery zapewnić powinny władze regionalne i lokalne. Wiele z wiosek, które rząd chce podłączyć do sieci, jest odciętych od świata z powodu braku podstawowej infrastruktury, w tym dróg. Mieszkaniec stanu Acre na Nizinie Amazonki, cytowany przez agencję Reutera opowiada, że właśnie dzięki internetowi ludzie z jego wioski mogli szybko rozesłać informację o nielegalnym wyrębie drzew prowadzonym w ich okolicy i sprowadzić policję. Na terenach Amazonii znajduje się 30 proc. światowych gatunków zwierząt i roślin. Lasy deszczowe są jednak niszczone poprzez nielegalny wyrąb i niszczenie dżungli pod pola uprawne. Rząd Brazylii usiłuje ograniczyć ten proceder, m.in. poprzez prowadzony monitoring satelitarny tych obszarów. Uważa się, że w Amazonii żyją nadal zupełnie izolowane od świata plemiona, które dotąd nie miały kontaktu ze współczesną cywilizacją.

Pokonać barierę czasu.

Cytat:Cóż, nie zgadzam się z żadną z filozofii podanych przed siebie.
Ja zakładam raczej, że kiedy inne zwierzęta budują gniazdo bądź korzystają z prymitywnych narzędzi to my robimy to samo, ale w bardziej "hardkorowej" wersji i uważam to za naturalne.cóż Salazar zwierzaki przynajmniej nie psują klimatu
nie powodują smogu
kwaśnych deszczy
nie psuja dziury ozonowej
nie trują powietrza
nie tworzą śmietnisk
nie trują rzek i mórz
nie ścinają lasów równikowych (klimat)
i tak dalej

Darmowy Internet w amazońskiej dżungli

Cytat:Darmowy Internet w amazońskiej dżungli

Brazylia ogłosiła, że poprzez łącza satelitarne doprowadzi darmowy Internet do Amazonii, by mieszkające tam plemiona mogły wykorzystać go do walki z nielegalnym wyrębem lasów równikowych.

O zamiarach tych powiadomiła minister ds. ochrony środowiska Brazylii Marina Silva de Lima.

Rządowy plan zakłada dostarczenie Internetu do 150 niewielkich społeczności z Amazonii. Komputery zapewnić powinny władze regionalne i lokalne.

Wiele z wiosek, które rząd chce podłączyć do sieci, jest odciętych od świata z powodu braku podstawowej infrastruktury, w tym dróg.

Mieszkaniec stanu Acre na Nizinie Amazonki, cytowany przez agencję Reutera, opowiada, że właśnie dzięki internetowi ludzie z jego wioski mogli szybko rozesłać informację o nielegalnym wyrębie drzew prowadzonym w ich okolicy i sprowadzić policję.

Na terenach Amazonii znajduje się 30% światowych gatunków zwierząt i roślin. Lasy deszczowe są jednak niszczone poprzez nielegalny wyrąb pod pola uprawne. Rząd Brazylii usiłuje ograniczyć ten proceder, m.in. poprzez prowadzony monitoring satelitarny tych obszarów.

Uważa się, że w Amazonii żyją nadal zupełnie izolowane od świata plemiona, które dotąd nie miały kontaktu ze współczesną cywilizacją. (js)
(wp.pl)

dzikusom fundują za darmo a my musimy płacić Może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób można walczyć internetem przeciwko drwalom?

Badania na zwierzętach

ludzie w wyniku ewoluci wyszli od zwierzat wiec jak ich mam nie porownywac to co ludzie sa zecza swieta i wszystko co robia jest dobre ze wycinaja lasy rownikowe maja prawo gdzy zwierzeta w tym lesie sa na nizszym stopnu ewolucji niz my i nie sa wstanie bronic sie przed wynalazkami czlowieka :D

Badania na zwierzętach

Cytat:Ty naprawde nie widzisz nic w złego w mantretowaniu szczurów myszy małp psów kotów i innych zwierząt a włąsnie to jest znacanie się nad nimi odczuwają długotrwały ból a świnia trach i niema


Żeby było to "trach" to musi poczekać w niezbyt ekskluzywnych warunkach.
Cytat:
A żeby czegoś się domagać, trzeba najpierw wszystko przestrzegać - najpierw obowiązki, pozniej prawa.


A co ja złego zrobiłem?

Cytat::mrgreen: ludzie w wyniku ewoluci wyszli od zwierzat wiec jak ich mam nie porownywac to co ludzie sa zecza swieta i wszystko co robia jest dobre ze wycinaja lasy rownikowe maja prawo gdzy zwierzeta w tym lesie sa na nizszym stopnu ewolucji niz my i nie sa wstanie bronic sie przed wynalazkami czlowieka :D


Tu jest kwestia sporna, czy Darwin miał rację.

Cytat:Ale jaki sens, ma znęcanie się na królikami, psami, kotami i małpami w celu wyprodukowania kremu przeciw zmarszczkom, albo nowego pachnidła. Czy nie przesadzamy w tym momencie?


W sumie mi to wisi, ale badania medyczne itp. nie mogą być zakazane.

Wiecznie zielone lasy równikowe

Lasy Ameryki Południowej, Afryki Środkowej oraz Azji Poludniowo-Wschodniej to najważniejsze zasoby leśne Ziemi. Na jednym hektarze można tu spotkać do 200 gatunków drzew oraz 60 000 gatunków owadów i pająków. Są to obszary o najbardziej zróżnicowanym świecie roślin i zwierząt. Niektóre gatunki roślin, zwłaszcza drzew są bezcenne. Lasy tropikalne, które wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, w ogromnym stopniu przyczyniają się do zachowania życia na naszym globie. Mimo to wycina się je w zastraszającym tempie w celu pozyskania drewna oraz ziemi pod uprawy i na potrzeby hodowli. Przywrócenie ogołoconej ziemi do pierwotnego stanu trwałoby całe stulecia. Na razie jeszcze ogromne obszary Amazonii, Konga oraz Indii Wschodnich pokrywają dziewicze lasy. W Brazylii i Kostaryce podjęto wielokierunkowe działania zmierzające do rozwoju agroleśnictwa, którego celem jest zachowanie tego cennego środowiska.

[ Dodano: 2008-01-28, 13:28 ]
Papugi ara mieszkanki lasu.

Goryle

W koncu dobre wiesci. W Parku Narodowym Bwindi w Ugandzie przybywa goryli gorskich.Od 2002 roku ich populacja wzrosla o 6 % i wynosi dzis 340 szt.Bwindi jest jednym z niewielu miejsc na swiecie,w ktorych zyja te rzadkie zwierzeta(liczebnosc calego uznawanego za zagrozony gatunek szacuje sie na kilkaset osobnikow).Oprocz Ugandy goryle gorskie mieszkaja jeszcze w wilgotnych lasach rownikowych porastajacych zbocza gor w Ruandzie i Demokratycznej Republiki Konga.Samiec goryla gorskiego moze wazyc nawet do 200 kg.Mimo slusznej postury sa to niezwykle lagodne zwierzeta.Nieskore do klotni,odzywiaja sie wylacznie roslinami.Atakuja tylko wtedy,kiedy poczuja sie zagrozone.(BBC)

Efekt cieplarniany

Cytat:tosobiście poszedłym jednak w kierunku szukania nowych planet do zamieszkania"Cudze chwalicie swego nie znacie" jak mówi stare przysłowie
Ziemię należy szanować i dbać o środowisko...jak sobie będziemy dbać tak będziemy mieć a w zasadzie już mamy Topiące się lodowce, dziurę ozonową, anomalie pogodowe, usychające lasy równikowe, wyginające gatunki zwierząt... ETC.

Księżniczka Mononoke - [dyskusja]

A wy tu tak tytule się rozpisujecie, a chyba treść ważniejsza ;P
Agata dobrze napisała, że ten film kinowy jest jak najbardziej o pokoju pomiędzy ludźmi, a naturą (fauną i florą;P).. lecz to tylko film, a czy teraz yaki pokój istnieje??
Przecież grożą nam katastrofy, globalne ocieplenia, podniesienie się poziomu wód w oceanach (topnieją lodowce), wycinanie lasów równikowych, utrata wielu niepoznanych gatunków zwierząt, itp, itd.
Oczywiście są organizacje zajmujące się poprawianiem stanu srodowiska, jedank to my sami powinniśmy zacząć od poprawy siebie. Aby zmienić świat na lepsze, najpierw trzeba się samemu zmienić.
Kto się z tym zgadza??

O lasach deszczowych

Lasy tropikalne to inaczej lasy deszczowe czy też lasy równikowe. Rosną one tam gdzie występuje specyficzny gorący i wilgotny klimat. Są wiecznie zielone.
Tereny na których występują lasy deszczowe to:
dorzecze Kongo- Afryka, dorzecze Amazonki -południowa Ameryka, Malezja i Indonezja oraz północno wschodnia Australia. Lasy tropikalne zwane są także Zielonymi Płucami Ziemi, ze względu na udział jaki mają w produkcji tlenu. To właśnie tutaj żyje ponad połowa gatunków roślin i zwierząt na całej ziemi. Odgrywają ważną rolę w stabilizacji klimatu poprzez pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez co zapobiegają efektowi cieplarnianemu. regulują również cykle wodne. Stanowią 1/3 powierzchnię wszystkich lasów. Są jednak zagrożone przez nieświadomość ekologiczną.

Darmowy internet dla plemion Amazonii

Brazylia ogłosiła w czwartek, że poprzez łącza satelitarne doprowadzi darmowy internet do Amazonii, by mieszkające tam plemiona mogły wykorzystać go do walki z nielegalnym wyrębem lasów równikowych.

O zamiarach tych powiadomiła minister ds. ochrony środowiska Brazylii Marina Silva de Lima.

Rządowy plan zakłada dostarczenie internetu do 150 niewielkich społeczności z Amazonii. Komputery zapewnić powinny władze regionalne i lokalne.

Wiele z wiosek, które rząd chce podłączyć do sieci, jest odciętych od świata z powodu braku podstawowej infrastruktury, w tym dróg.

Mieszkaniec stanu Acre na Nizinie Amazonki, cytowany przez agencję Reutera opowiada, że właśnie dzięki internetowi ludzie z jego wioski mogli szybko rozesłać informację o nielegalnym wyrębie drzew prowadzonym w ich okolicy i sprowadzić policję.

Na terenach Amazonii znajduje się 30 proc. światowych gatunków zwierząt i roślin. Lasy deszczowe są jednak niszczone poprzez nielegalny wyrąb i niszczenie dżungli pod pola uprawne. Rząd Brazylii usiłuje ograniczyć ten proceder, m.in. poprzez prowadzony monitoring satelitarny tych obszarów.

Uważa się, że w Amazonii żyją nadal zupełnie izolowane od świata plemiona, które dotąd nie miały kontaktu ze współczesną cywilizacją.

[interia.pl]

Nie wiem śmiać się czy płakać
W Polsce też jest wiele miejsc bez dostępu do sieci, może by tak wziąć wzór z Brazylijczyków

Wkrótce pojawią się nowe strefy klimatyczne

Uczeni uważają, że globalne ocieplenie sprawi, iż przed rokiem 2100 powstaną nowe strefy klimatyczne. Znikną niektóre strefy polarne i górskie, a w tropikach pojawią się nowe, jeszcze nieznane. Jack Williams, geograf z University of Wisconsin-Madison, główny autor badań uważa, że rośliny i zwierzęta żyjące w zanikających strefach klimatycznych będą narażone na wyginięcie.

Wykazaliśmy, że strefy klimatyczne zanikają, nie tylko regionalnie, ale na skalę globalną, a gatunki, które w nich żyją, nie mają się gdzie podziać - mówi Williams.Dotychczasowe badania wskazywały, że zagrożone są gatunki w poszczególnych regionach, np. w lasach deszczowych Kostaryki czy w RPA. Obecnie wykazano, że to problem na skalę całej planety.

Do 2100 roku na niektórych szerokościach geograficznych temperatura może wzrosnąć o 8 stopni Celsjusza. Oznacza to, iż strefy gorące się rozszerzą kosztem stref polarnych. Zagrożone wyginięciem będą niedźwiedzie polarne i foki.

Największe zmiany temperatury zajdą na biegunach. Wraz z topnieniem lodów będą one odbijały mniej promieniowania słonecznego, co przyspieszy ich ogrzewanie się.

Z drugiej strony mocno mogą ucierpieć rejony równikowe. Normalnie temperatury i opady są tam bardzo stabilne, więc wszelkie zmiany będą bardzo odczuwalne.

Zeenews.com

Generator mgły

jesli chcecie znac moje zdanie to powiem wam iz mysle ze jest to urzadzenie calkowicie zbedne dla kraba- po co mu mgla?, generator mgly jest wykorzystywany do hodowli zwierzat pochodzacych z lasow rownikowych jak zabki, weze, jaszczurki.
a krab?-ma wody odpowiednio duzo w akwa, do oddychaniawcale nie potrzebna mu wilgotnosc; jedyne co moze dobrego dac taki generator mgly to ladny efekt wizualny, a i tak nie wiem czy krabowi byloby z tym dobrze (pierwszy raz by widzial mgle i moglby sie mocno wystraszyc tak jak {sory, ale takie porownanie mi przyszlo do glowy } mocno dziwia sie Murzyni ktorzy przyjezdzaja z afryki i pierwszy raz widza snieg)
tak przy okazji, ja mam gekona i zastanawiam sie czy jemu kupic taki generator, o krabie nie wspomne

kilka słów o NAS

IMIĘ: Zuzanna
KSYWKA: -
WIEK: 15
SKĄD: Chorzów
WZROST: 161,5
KOLOR OCZU: szaro-niebieskie
KOLOR WŁOSÓW: blond
ZAINTERESOWANIA: muzyka, zwierzęta
FAV ZESPOŁY: Opeth, Soilwork, Pantera, System Of A Down, Amon Amarth, Amorphis, Grip Inc. Arch Enemy, Paradise Lost, Slayer, Tool, A Perfect Circle, Alice in Chains... itd.
FAV PIOSENKA: dużo ich
FAV ALBUM: tez dużo
FAV TELEDYSK: brak
FAV OKŁADKA ALBUMU: Far Beyond Driven Pantery i wszystkie Opethu
FAV FILM: -
FAV DRINK: nestea:D
FAV FOOD: pizza
W WOLNYM CZASIE: słucham muzyki
MOJE MARZENIE TO: pojechać do lasu równikowego
MOTTO W ŻYCIU: -
COŚ ODE MNIE: ładna pogoda jest dzisiaj:D

przystosowanie do warunków życia

Witam.. Czy ktoś mogłby podac mi po kilka przykałdów roslin i zwierząt i ich przystosowania do życia w tundrze, tajdze, lasach umiarkowanych, stepah i sawannach, pustyniach i półpustyniach oraz lasach równikowych.. chodzi mi o takie podstawowe

"Bułyczow, Kir - "Przełęcz. Osada"

gepard nic nie marnuje po biegu ma ekwiwalent obfity i wystarczający na kilka jałowych biegów.
Jedynym warunkiem jest to, iż cokolwiek upoluje a jeśli nawet to i tak musi szybko zatargać zdobycz na drzewo aby nikt postronny ( hieny, szakale, lwy ) jej nie odebrał. Nie wiesz przecież ile gepardów padło z głodu bo w tej w/wym tv widzisz jedynie te, które przeżyły. A jest to drapieżnik przystosowany od wieków do tego typu zachowań. Gdybyś Ty sie znalazł w takiej sytuacji miałbyś sie z pyszna tzn. zostałbyś całkiem solidną przekąską.
mógłbym tu z marszu napisac co mozna na pewno jeśc w takim ciepłym lasku i jak próbować co truje ,choc nie byłem
Ja byłbym gotów się założyć, iż pomyliłbyś się w co najmniej dwóch próbach na pięć co znakomicie wystarcza aby być pięknym nieboszczykiem. Pomijam dziwny fakt, iż w dżungli amazońskiej najłatwiej umrzeć z.....głodu.

las równikowy w gujanie jest tak samo drapiezny i groźny jak puszcza kampinoska!!!!

Tuś już walnął z grubej rury. Zrzućmy pajka z samolotu, jedynie w slipkach na próbę raz do Puszczy Kampinoskiej a raz do amazońskiej. Zaznaczam iż dla trwania eksperymenty należy zacząć od tej pierwszej bo w przeciwnym wypadku drugiej szansy nie będzie.

owe straszne drzewa, motyle, wegorze elektryczne, pasozyty , nietoperze wampiry czy co tam jeszcze

albo ranią troszkę nieuwaznych , albo sa wiecej obrzydliwe, niż groźne, albo wystepują b. żadko na danym terenie.
Gadasz głupstwa, głupia ameba Ci się pięknie dostanie do organizmu przez pęcherz i....żegnaj okrutny świecie.

tygrys nie zaatakuje pralki , telewizora, ani kołdry puchowej
Ale atakuje samochody, nawet te stojące nieruchomo. Ciekawe po co ? Bawół szarżuje prosto przed siebie. Ciekawe po co ?
Zresztą, tych dużych drapieżników z powodów oczywistych łatwiej uniknąć. Kłopot ( smiertelny ) jest z tymi małymi, których czasem sie nie zauważa. Ciekawym jak bez leków oparłbyś się np. malarii ?

Kazde zwierze co ma zeby, od kota czy psa do słonia , moze ugryźć lub zabić ale musi miec powód - to nie człowiek

To też między bajki włóż, są setki przykładów zabicia innego zwierzaka bez widocznego powodu. Być może jest on tak ukryty, że trudno go dostrzec ale to samo można powiedzieć o ludziach.

artykuł: wyborcza.pl - Martialis heureka - mrówka z marsa

Każdego roku wycinamy las równikowy wielkości Grecji... ciekawe czy zdążymy poznać tyle ciekawych gatunków zwierząt.

Niebezpieczne drzewa

Możliwe żę te drzewa łapią zwierzęta jak muchołówka, tylko gałęziami, a te pod którymi się zasypia wydzielają w zapachu jakieś substancje usypiające. Widziało to tylko parę osób, ale lasy równikowe, mimo wysiłku ludzi, nadal są dużę.

Zmiana płci...hmm?

wyrosna mu lasy rownikowe i bedzie mial dzungle i chodowle zwierzat istne zoo hehe

1

Nic nowego Nasze społeczeństwo dzięki audycj? puszczanym w TVP wie więcej np. o zwierzętach afrykańskiej sawanny czy też lasów równikowych niż o rodzimej przyrodzie i jej problemach

Skrajne bestialstwo człowieka...

Cytat:Cenzura to jedno, a wystawianie takich filmów gdzie użytkownikami są między innymi nastolatki, ludzie którzy jeszcze nie mają w pełni ukształtowanej psychiki, jest nieodpowiedzialne.

Przepraszam, nie pomyślałem, że tu też są dzieciaki. Jednak nie umieściłem tego filmu bez wyraźnego ostrzeżenia. Całe szczęście, że moderatorzy czuwają - dzięki Chavez!

Do kogo trafił mój przekaz do tego trafił, a kto będzie trwał w swoich przekonaniach, jego sprawa. Osobiście wiem o ile lepiej dla własnego zdrowia unikać produktów odzwierzęcych. Człowiek posiadając świadomość ma prawo wyboru.

Cytat:Od tego przedstawiciele gatunku homo sapiens maja kly, zeby im przypominaly, czym sa tak naprawde. Po trochu drapieznikami, po trochu padlinozercami, zaleznymi od miesa.

Skoro uważasz, że człowiek jest mięsożercą/padlinożercą to zacznij jeść mięso jak prawdziwy mięsożerca - surowe i nieprzyprawione! Prawdziwą hipkryzją jest nazywanie nerek cynaderkami lub zdrabnianie flaków na flaczki, żeby 'smaczniej' brzmiały oraz poddawanie ich wysokiej obróbce w wielu przyprawach, żeby przytłumić nieprzyjemny smak zwłok... W mojej opinii odebranie życia jest zbyt wysoką ceną za chwilowe (wątpliwe) przyjemności.

Cytat:Tyle, ze to kosztuje. Zauwaz roznice miedzy cena takiego produktu, a tzw. "nieekologicznego"*. Wniosek nasuwa sie prosty - nie wszystkich stac na zdrowe, humanitarnie uzyskiwane jedzenie. A skoro ich nie stac, kupuja gorsze, mniej zdrowe i uzyskiwane w gorszych dla przyszlego jedzenia warunkach.

Bydło przeznaczone na mięso spożywa ilość pokarmu mogącą wyżywić 8,7 biliona ludzi - czyli więcej niż cała ludzka populacja! Dodatkowo nie bez znaczenia jest zużycie wody - produkcja pożywienia dla mięsożerców wymaga ponad 18000 litrów wody dziennie, natomast jedynie około 1300 litrów dziennie na wyprodukowanie jedzenia wegetariańskiego. Zatem przeliczając - nie spożycie jednego funta mięsa oszczędza więcej wody niż nie branie prysznica przez cały rok. Kolejną ważną kwestią jest oszczędność ziemi, ponieważ produkcja pożywienia dla wegetarianina wymaga jedynie 1/6 akra, gdy produkcja pożywienia dla mięsożercy wymaga aż 3 i 1/4 akra. Dlatego między innymi tak szybko znika las równikowy.

Resztę można doczytać samemu http://goveg.com/environment.asp

Ten temat jednak nie miał być o wegetarianach, ale o codziennym zwracaniu uwagi na cierpienie bezbronnych zwierząt i nie pozostawaniu obojętnym. Przecież potrzeba obrony cierpiących istot jest lub powinna być w każdym z Was...

[Sesja] Ogień i Młot

Salamander
Gabriella wciąż spoglądała w niebo, lecz przestała się modlić.
- A jak to jest znikać pośród cieni i pojawiać się zupełnie gdzieś indziej? – odpowiedziała pytaniem. – Dla mnie to tak, jakbym mogła ich dotknąć… – dodała wskazując srebrne punkciki na firmamencie. – Każdy je widzi, ale ja mam wrażenie, że świecą specjalnie dla mnie. Inaczej, jakby jaśniej.
Westchnęła ciężko.

Reszta
Dzień, który właśnie się skończył, zrobił swoje. Większość z was w końcu ułożyła się do snu lub transu – zmęczyni czy to fizycznie, czy psychicznie. Lub po prostu poirytowani. Aborreusie, jakże wielka była twoja irytacja, gdy się okazało, że coś przerwało twój trans. Po niespełna godzinie ocknąłeś się nie w swojej kajucie, lecz na mchowym kobiercu u stóp olbrzymiego drzewa, całego porośniętego dziwnymi kłączami. I nie jest ono samotne. Rozglądając się nie masz wątpliwości, że znajdujesz się w cholernej dżungli – i chociaż twój umysł daje ci wyraźnie znać, że to ułuda, to zmysły działają normalnie. Wszystko zdaje się być prawdziwe, może nawet aż za bardzo.
Dookoła ciebie leżą inni – Caen, Briareos, Roterik i Berfad. Tak jak ty niedawno, leżą oni na mchu (którego jest tu tyle, że można by obsiać nim spore pole). I najwyraźniej powoli dochodzą do siebie.
Wokół was rozciąga się krajobraz typowy dla lasu równikowego – olbrzymie drzewa ściśnięte blisko ze sobą, dużo lian i niższych krzewów. Mniej więcej na południu pojawiają się także jakieś czarne, popękane kamienie – im dalej w tym kierunku, tym jest ich więcej, lecz drzewa w znacznej mierze utrudniają widoczność. Jest tu oczywiście wilgotno i ciemno – promienie słoneczne chyba nie przebij się przez korony roślin. Panuje tu także niesamowita cisza, niepodobna do tego, co powinno dziać się w lesie – jakby nie było tu żadnych zwierząt ani nawet owadów.
Aborreus – jeszcze jedna ważna informacja: czujesz wyraźnie, że znajduje się tu jedynie duchowa część twojej jaźni, bez ingerencji ciała materialnego. Nie ma to też nic wspólnego ze snem, inaczej by na ciebie nie działało.

Kilka słów o Ameryce Południowej i jej wodach

Ameryka Południowa to miejsce,w którym żyje wiele gatunków ryb słodkowodnych.Występuje tu duże zróżnicowanie na ekosystemy oraz miejsce te pokrywa las równikowy będący ostoją dla wielu gatunków flory i fauny. Las Amazonii jest największym zielonym miejscem na Ziemi , znajduje się tutaj także największa rzeka świata Amazonka. Na skutek karczowania lasów pod pola uprawne i tereny przemysłu niegdyś obszar o łącznej powierzchni 7mln km2 skurczył się do 5 mln km2.Woda ma tutaj różne parametry,które zależą od miejsca położenia denego dopływu Amazonki.Największa rzeka świata czyli Amazonka płynie w terenach o bardzo łagodnym spadku,który ma 2,5 cm na 1 kilometr przez co tworzy wiele rozlewisk i rozłogów rzecznych odcinając zarazem spore połacie lasu (potrafi osiągnać nawet 20 km szerokosći w środkowym biegu,a w dolnym do 100 km). Amazonia posiada dopływ do Atlantyku przypominający obszar rozciągniętej delty z setkami tzw. Ramion.W różnych fragmentach swego biegu posiada różne zabarwienie wody.Woda ma przeważnie barwy takie jak: Wody Białe - będące wodami mulistymi o lekkawo brązowej kolorystyce ; Czarne Wody (Jedną z najbardziej znanych akwarystom i nie tylko jest Rio Negro) . Rejony w pobliżu Manaus są połączeniem czarnych i białych wód. Co roku odgrywa się tutaj spektaktl zwany przez nas ‘’Porą deszczową’’, która trwa przeważnie kilka miesięcy.Okres ten jest zazwyczaj niebezpiecznym okresem dla zwierząt zamieszkujących brzegi Amazońskiej puszczy,gdyż poziom wody podnosi się błyskawicznie zalewając duże odcinki lasu i naturalne siedliska tych stworzeń. Z nadejściem pory suchej poziom wody znacznie obniża się, a różnice głębokości nie są już tak widoczne.K Kilkunastocentymetrowa wysokość słupa wody znacznie pogarsza rybom warunki bytowe.Oprócz rzek znajdują się tu również małe bajorka leśne zamieszkałe przez różne gatunki apistogramma i kąsaczowate.Spotkać tutaj można między innymi takie ryby jak: zbrojnikowate, sumowate, pielęgnicowate, pielęgniczki oraz kąsaczowate.

PIERZASTOWĄSOWATE-sumokształtne(siluriformes)

DOMENA:eukarioty
KRÓLESTWO:zwierzęta
TYP:strunowce
PODTYP:kręgowce
GROMADA:promieniopłetwe
RZĄD:sumokształtne
RODZINA:pierzastowąsowate
RODZAJ:synodontis- giętkoząb

Ryby z gatunku GIĘTKOZĘBÓW dzieli się na około 120 gatunków.Zamieszkują przede wszystkim Jezioro Tanganika, Jezioro Malawi oraz Jezioro Wiktorii ,a także dorzecza Nigeru lub Kongo.To kolejny przedstawiciel rzędu sumokształtnych.

NAZWA SYSTEMATYCZNA:Synodontis multipunctatus
GIĘTKOZĄB CĘTKOWANY
CECHY:trudno rozpoznawalna płeć rybki , dorastają do 12 cm,rybka dość
towarzyska w swoim naturalnym środowisku żywiąca się prawdo
podobnie larwami owadów. Często nazywana "kukułką"
ponieważ swoją
ikrę podrzuca do opieki trącym się
pielęgnicowatym-pyszczakom.
Najlepiej trzymać 4-5 osobników w dużym obszernym akwarium
ze
sporą ilością kryjówek i skałek przez które rybki mogłyby
przepływać.
Gietkozęby przyjmuja pokarm suchy jak i
mrożony-urozmaicony.

WODA:zbiorniki powyżej 150 litrów, pH 7,2-8,5 , temp.25-27 C

NAZWA SYSTEMATYCZNA:Synodontis schoutedeni
GIĘTKOZĄB LAMPARCI
CECHY:Rybka dośc duża dorasta do około 17cm,co raczej normalne u
giętkozębów płeć dość trudno rozpoznawalna.W naturalnym śro
dowisku mieszka w niezbyt zarosniętych,wolno płynących
rzekach i strumieniach dorzecza Kongo. Lubi akwaria urozmaico
ne,obsadzone sporymi roślinami ,z korzeniami i miękkim podło
żem.Ciekawe jest to że w przeciwieństwie do innych giętkozębów
aktywny jest tak w nocy jak i w dzień. podawać pokarm suchy i
mrożone oraz żywe larwy ochotka.

WODA:zbiornik duży najlepiej około 300 litrów, pH 5,5-7,5 , temp.25-28C

NAZWA SYSTEMATYCZNA:Synodontis nigriventis
GIĘTKOZĄB CZARNOBRZUCHY
także: Giętkoząb czarnobrzuszny
CECHY:Jest to wszystkożerna rybka ,której przysmakiem są larwy
komarów.Lubi żyć w grupie ,w dużym akwarium w którym jest
sporo korzeni z kryjówkami i gęsto sadzone rośliny.W środowi-
sku naturalnym wybiera większe rzeki i bagna wilgotnego lasu
równikowego w dorzeczu Kongo.Szczególnie lubi zarośnięte,
przybrzeżne partie.
Dobrze komponuje się z pielęgniczkami i świecikami w biotopach
rzeki Kongo.
Samice dojrzałe już do rozrodu są mniej smukłe.Rybka dorasta
do około 8cm.

WODA:zbiornik ok.100x40x40 24C-28C pH:5,5-7,5 dnia Pon 16:24, 18 Sie 2008, w całości zmieniany 5 razy

Boa dusiciel

Boa dusicielBoa dusiciel - występuje w Ameryce Południowej i Środkowej ( od Argentyny po Meksyk ).Umaszczenie jest jasnobrązowe z ciemnobrązowymi lub czerwonobrązowymi ( w zależności od podgatunku )plamami na ogół otoczonymi żółtą lub białą obwódką . Brzuch jest jasny , białożółty lub białoróżowy z ciemnymi plamkami . W rejonie ogona ubarwienie jest znacznie bardziej intensywne niż w przedniej części ciała .Boa dusiciel zamieszkuje przede wszystkim lasy równikowe , gdzie prowadzi nadrzewny tryb życia . Dobrze czuje się również w rejonach stepowych . Najchętniej trzyma się miejsc wilgotnych nad brzegami rzek i strumieni . Nie stroni od osiedli ludzkich , gdyż w ich sąsiedztwie łatwiej o gryzonie żerujące w uprawach rolnych . Aktywne są głównie nocą .

W hodowli samce dorastają od 160 -240 cm . Samica natomiast od 190 -260 cm . W naturze samce od 240- 330 cm .samice od 250 - 350 cm . rzadko większe .W hodowli boa wymaga dużego, wysokiego terrarium z konarami umożliwiającymi wspinaczkę . Podłoże stanowi torf , mech , kora , trociny , jako że posiadają ciepło właściwe . Boa bardzo chętnie kąpie się ,wymaga więc basenu umożliwiającego zanurzanie się całego zwierzęcia .

Temperatura powietrza ( mierzymy ją w najchłodniejszym miejscu w terrarium ) dla doroslych średnio 26 - 32 stopnie ( optium 30 ) dla młodych 29-33 ( optium 32 ) lokalna 35- 38 stopni ( pod żarówką - promiennikiem ) , nocą dla dorosłych minimum 20 - 22 stopnie , dla młodych minimum 28 - 30 . Wilgotność powietrza dla młodych 85 - 100 % , dla dorosłych 70 - 100 % . Najłatwiej uzyskuje się ją przez szczelne zamknięcie zbiornika lub wyposażenie terrarium w mini fontannę - zraszacz . Nie stosuje się przy tym wentylatorów , wymiana powietrza przy otwieraniu terrarium podczas karmienia wystarczy by dostało się świerze powietrze . Wilgotnośc należy szczególnie przestrzegać podczas zmiany skóry ( wylinka )

Pokarmem boa są myszy , szczury , chomiki , kurczaki , i inne ssaki i ptaki nie przekraczające jednak rozmiarami 1/10 długości węża . Są jajożyworodne rodzą od 8 do 60 młodych . Gody ich przypadają na jesień . Ciężarną samicę nie należy brać na ręce , ze względu na możliwość uszkodzenia płodu . W tym okresie nie pobiera pokarmu . Młode po urodzeniu mierzą około 35 - 50 cm . Po pierwszej wylince są w stanie jeść nie za duże myszy . Wymagają częstego brania do ręki, w stosunku do ludzi są bardzo łagodne.

Wyspa Borneo, Indonezja/Malezja/Brunei

Borneo - wyspa w Azji Południowo-Wschodniej. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.
Jedna z Wielkich Wysp Sundajskich.

Północna część wyspy należy do Malezji. Są to stany Sarawak i Sabah. Niewielki obszar (ok. 5 tys. km²) pomiędzy Sarawa i Sabah zajmuje Brunei, reszta wyspy należy do Indonezji.

Powierzchnia 743 330 km² (dla porównania powierzchnia Polski to 312 685 km²). Wyspę porastają lasy równikowe, które są zamieszkiwane przez wiele różnych gatunków zwierząt. Typowym przedstawicielem świata zwierząt na wyspie jest orangutan.

Ma około 16 mln mieszkańców. Największą grupą etniczną w Sabah jest grupa Kadazan (25%).

Miasta na Borneo
- Pontianak
- Banjarmasin
- Balikpapan
- Samarinda

Rzeki na Borneo
- Kapuas
- Barito

Ekologia
WWF - organizacja ekologiczna (dawniej World Wildlife Fund) informuje, że od 1996 r. na Borneo odkryto 361 nowych gatunków fauny i flory Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, tylko w tym roku 2006 naukowcy odkryli na Borneo 52 nowe gatunki roślin i zwierząt. Wśród nich znalazło się 30 gatunków ryb, 2 gatunki żab i 16 gatunków imbiru. Większość odkryć miała miejsce w rejonie wyspy nazywanym “Sercem Borneo”. Ten górski obszar o powierzchni 220 tysięcy km² porasta las równikowy. Jego obszar kurczy się w zastraszającym tempie. Obecnie tylko połowę powierzchni Borneo pokrywają lasy. Jeszcze 25 lat temu równikowa puszcza zajmowała 75 procent obszaru wyspy.


Oglądaj BBC Dżungla:Wśród Koron Drzew

Super film, dużo informacji na temat lasów równikowych, zwierząt żyjących tam i wiele innych cennych informacji. Żeby takich fimów więcej puszczali.

Fakty - krótko i na temat

F A K T Y

! Kazdej sekundy znikaja dwa akry lasow deszczowych, dziennie 860 km2

! Rzad Brazylii przyznaje, ze 90% drewna pochodzacego z lasow Amazonii zostało pozyskanych w nielegalnym wyrębie.

! Co minutę ulega zniszczeniu obszar lasow tropikalnych dorownujący wielko�cia dwom boiskom do piłki nożnej

! Co roku wymiera 500-1000 gatunkow zwierząt i roslin.

! Problem znikajacych pluc Ziemi to nie tylko kwestia lasow Amazonii. Rowniez w Kanadzie starozytne lasy ciagle maleja, a od dawna znany jest fakt, ze Rosja nadmiernie eksploatuje lasy syberyjskie.

! Sa naturalnym srodowiskiem zycia dla około 2/3 swiatowych ladowych gatunkow roslin i zwierzat.

! Łacznie na obszarach lasu tropikalnego występuje 845 gatunkow ptakow i 10'000 roznych gatunkow roslin.

! Lasy deszczowe "kryja" w sobie jeszcze setki nie rozpoznanych nigdy przez człowieka gatunkow zwierzat.

! Lasy deszczowe "produkuja" aż od 25% do 40% swiatowych lekow farmaceutycznych.

! Trzy tysiące roslin ma antyrakowe własciwosci, z czego 70% wystepuje tylko w lasach deszczowych.

! Spore połacie lasow, w tym rowniez lasow Amazonii sa wycinane w celu utworzenia pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Praktyki te stosują niektore firmy i korporacje handlujące miesem, bądz np. prowadzące sieci barow typu fastfood. Nieraz oplacalne dla nich okazuje sie wypasanie własnie na takim pastwisku i pozniejszy transport miesa na duze odleglosci.

! Prowadzone ostatnio badania w koronach drzew lasow rownikowych daja podstawy do przypuszczenia, ze na anszej planecie istnieje ok 30 mln gatunkow owadow (dotychczas uwazano, ze 1-2 mln gatunkow)

! Na obszarach ogoloconych z pierwotnego wilgotnego lasu rownikowego ksztaltuje sie specyficzny krajobraz. Cechuje go mozaika upraw, przestrzeni trawiastych i wtornych zalesien-bedacych zarowno dzielem czlowieka, jak i samoistnych. Jednak efekt obu jest mzierny, a wtorny las zupelnie nie przypomina pierwotnego.

Lasy Równikowe

Potrzebował bym informacji na temat jakie zwięrzeta sie znajduja w lasach równikowych prosze o info lub linka BęDE WDZIęCZNY xD

Wszystko O Lasach


Tropikalne lasy deszczowe sa jednym z najstarszych i najbogatszych w gatunki srodowisk naturalnych naszej planety. Chociaz zajmuja zaledwie 6% powierzchni Ziemi, sa srodowiskiem zycia ponad połowy wszystkich gatunkow roslin i zwierząt. Tworza je głownie szerokolistne, wiecznie zielone drzewa, ktore rosną przez cały rok dlatego nie maja pierscieni przyrostow rocznych. Srodowiska te występują w rejonach, gdzie temperatura jest wysoka, a roczne opady deszcze przekraczaja 2000-4000 mm. Rosna one w Ameryce Srodkowej i Poludniowej, srodkowej i zachodniej Afryce, na Madagaskarze, wiekszo�ci terenów poludniowo-wschodniej Azji, na wielu wyspach pacyficznych i w stanie Queensland Australii. Lasy deszczowe mozna podzielic na kilka typow. Najbardziej rozpowszechnione i najbardziej zagrozone sa nizinne lasy deszczowe. Innymi rodzajami sa na przyklad las mangrowy, ktory porasta nadbrzezne słonowodne bagna, oraz lad deszczowy gorski, zwany lasem mglowym, gdyz często jest powity chmurami mgly. w lasach deszczowych zyje zadziwiajaco duzo gatunkow zwierzat, szczegolnie bezkręgowcow. Wiekszo�ć z nich nie zyje wsrod runa, lecz w koronach drzew, gdzie pokarm wystepuje w najwiekszej obfitosci. Ponadto wiele kregowcow prowadzi nocny tryb zycia i dzien spedza w ukryciu. Innym powodem spotykania zwierząt w dolnych strefach czasu jest to, ze zwierzeta tu wystepujace sa maskujaco ubarwione. W przeciwienstwie do nich papugi, tukany i motyle, ktore przebywaja wysoko, maja jaskrawe ubarwienie o wyrazistym rysunku. Wiele gatunków ssakow posiada dobrze rozwiniete i chwytne ogony, ktore spełniaja funkcję piatej konczyny. Te cechy umozliwiają sprawne poruszanie sie wsrod gałezi. wsrod ssakow wilgotnych puszcz rownikowych jest wiele gatunkow małp. Naleza do nich gibony, ktore zwisaja na swych konczynach przednich, moga z zaskakująca prędko�cia przemieszczac sie miedzy drzewami. Wieksze i cięzsze ssaki naczelne, takie jak szympansy, goryle i orangutany, wiekszosc czasu spędzaja na ziemi. Innymi ssakami dolnych partii lasu sa na przykład rzadkie, spokrewnione z zyrafami okapi, zerujace w strefie podszytu w lasach srodkowej Afryki, oraz gryzonie takie jak aguti i paka z Ameryki Poludniowej. Amazonskie puszcze tropikalne wypełnione sa roznymi gatunkami bajecznie kolorowych ptakow, o charakterystycznym skrzeczącym głosie, Znajduja sie wsrod nich okazy z długimi, kolorowymi dziobami Niektore zyja samotnie, podczas gdy inne gniezdza sie w wielkich koloniach na moczarach i biegach wodnych. Bujna rowlinnosc zapewnia im syty pokarm. Znajduje sie tutaj takae wiele gatunkow ptakow drapieznych. I tak na przykład przepiekna Harpia koszącym lotem urozmaiconymi przedziwnymi figurami wykonywanymi w powietrzu rzuca się nagle na swoje lupy - leniwce, malpy i inne ssaki zyjące na drzewach.

Wszystko O Lasach

Hmmm, postaram się jakoś, pomóc a więc.

Wstęp
------------
Lasy równikowe położone są wokół równika Ameryki Środkowej i Południowej, srodkowej i zachodniej części Afryki oraz Azji na wyspach Indonezji i Malezji. Las równikowy dzieli się na trzy główne strefy po obu stronach równika: Am. Środkowa i Południowa (z Amazonią), w centrum i w zachodniej Afryce oraz w Azji dżungla indomalezyjska sięgająca nawet do północnych i wschodnich częsći Australii. Las równikowy rośnie także w strefach gdzie, prawie przez cały rok występują obfite opady i gdzie stale panuje wysoka temperatura. Rejony te znajdują sie w poblizu równika, nie zaznaczają sie tam wyrażne pory roku, panuje tam wieczne lato. Dlatego też las równikowy jest wiecznie zielony.

Ciąg dalszy lasów równikowych.
--------------------------------------
Głównie, to człowiek przyczynia się do tych, zagrożeń ponieważ niszczy bogactwo gatunkowe. Poza tym lasy równikowe sposród wszystkich innych lasów są najbardziej zagrożone wyćięciem, a także wprowadzenie zanieczyszczeń chemicznych do atmosfery, hydrosfery i gleby.
Świat przyrody poniósł najdotkliwsze straty w wyniku niszczenia lasów równikowych, w których żyje około 50% gatunków roślin i zwierząt świata. Lasy tropikalne są najbogatszym i najbardziej produktywnym biomem świata. W strefie umiarkowanej najbardziej zróżnicowanymi środowiskami są tereny wodno-błotne (rzeki, bagna, mokradła, lasy łęgowe). Tymczasem pozyskiwanie terenów na pola uprawne powoduje osuszanie obszarów podmokłych uważanych za nieużytki i często osuszane.
Głównym zagrożeniem dla lasów, oprócz nadmiernego wycinania, jest skażenie atmosfery. Dwutlenek węgla i siarki, powstające między innymi przy spalaniu węgla, dostają się do powietrza i łączą z wodą. Tak powstają kwasy docierające do powierzchni ziemi w postaci kwaśnych deszczów. Wyrządzają one wielkie szkody lasom, zwłaszcza szpilkowym. Ocenia się, że to właśnie w Polsce kwaśne deszcze były przyczyną największych strat.
Powierzchnia lasów gwałtownie kurczy się na obszarach, gdzie rozwija się przemysł, rolnictwo i powstają miasta. Dobitnym przykładem tego jest zanik deszczowych lasów równikowych, które giną w zastraszającym tempie.

Wszystko O Lasach

potrzebuje wrzystko o zwięrzetach w lesie równikowym. proszę wysłac na mój e-meil BADGER800@.WP.PL DZIEKI

Wasze dziwne mieszkanie

Ja bym chciała mieszkać w dżungli amazońskiej albo lesie równikowym z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza z kotami przy jakimś fajnym wodospadzie, z kolorowymi papugami i ogólnie tak fajnie

Rudy wąż, biały wąż

Rudy wąż, biały wąż

Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF informuje o odkryciu nowego gatunku węża w Parku Narodowym Betung Kerihun na Borneo, który podobnie jak kameleon, potrafi zmieniać swoją barwę.

Zdolność do zmiany koloru jest rzadko obserwowana u węży. Sami naukowcy wciąż nie potrafią wytłumaczyć tego zjawiska. Tym większe było zaskoczenie odkrywcy nowego gatunku, doktora Marka Auliya z Zoologisches Forschungsmuseum Alexander Koenig, konsultanta WWF.

Wsadziłem rudego węża do ciemnego wiaderka – opowiada o swoim odkryciu Auliya – Po chwili, odkryłem, że wąż jest biały.

Niezwykłe odkrycie miało miejsce nad najdłuższą rzeką Indonezji, Kapuas. Auliya złapał nad jej brzegami dwa osobniki węża z rodzaju Enhydris, o długości pół metra każdy. Na początku nazwał swoją zdobycz 'wężem błotnym z Kapuas'.

Do rodzaju Enhydris należą 22 gatunki węży. Tylko dwa z nich można spotkać na całym obszarze południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. Pozostałe żyją w odizolowanych siedliskach. Dlatego Auliya twierdzi, że nowoodkryty wąż może występować wyłącznie w dorzeczu rzeki Kapuas.

Większość z nich jest związana ze środowiskiem wodnym. Bardzo często występują na polach ryżowych. Żywią się rybami i żabami. Węże z rodzaju Enhydris są warunkowo jadowite, co oznacza, że ich jad nie jest groźny dla człowieka.

Wąż, który wygląda jak kamelon, to jeden z największych sekretów, skrywanych przez 'serce Borneo' – mówi Stuart Chapman z WWF – Jego zdolność do zmiany kolorów, pozwoliła mu pozostać w ukryciu aż do dzisiaj.

W ciągu ostatnich 10 lat, naukowcy odkryli 361 nowych gatunków roślin i zwierząt na Borneo. Jednak ten naturalny skarbiec jest zagrożony. Do dzisiaj przetrwała zaledwie połowa lasów na wyspie. Ich obszar kurczy się wraz z rabunkową eksploatacją zasobów leśnych.

Od wielu lat, WWF działa na rzecz ochrony lasów na Borneo. W tym celu stara się nakłonić rządy administrujące wyspą, do powstrzymania dalszej dewastacji przyrody w ramach programu 'Serce Borneo'. W ten sposób będzie można ocalić 220 tysięcy kilometrów kwadratowych lasu równikowego, który stanowi dom, wielu, nieznanych jeszcze gatunków roślin i zwierząt. Czy doczekają się swoich odkrywców?

Źródło

Pokonać barierę czasu.

Cytat:
I co z tego, od kiedy to jest to jakaś wartość?
.Taka że kiedy ścinasz las równikowy wpływasz na klimat i zwierzęta które tam żyją, giną.
Topi się lodowiec, i zgina niektóre warunki które nie przystosują się.

Ciekawostki ekologiczne

- Metan, który się uwalnia np: z wysypisk śmieci jest 27 razy bardziej agresywny od dwutlenku węgla.
- W 1960 r. na polskie pola wylano 40 tys. ton DDT. DDT wykrył Hans Miller i za to dostał nagrodę Nobla.
- Lasy produkują około 26,6 mld ton tlenu - ponad połowę rocznego zapasu na Ziemi.
- Jedna 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile wynosi średnie dobowe zapotrzebowanie 3 osób (1350-1800 litów).

- 1 tona stłuczki szklanej - oszczędność 603 kg piasku, oraz ograniczeni 25% energii, 50% wody
- 1 tona makulatury - oszczędza 17 drzew przed wycięciem
- Recykling puszek oszczędza 60-70% energii elektrycznej
- 1 szklana butelka wprowadzana do obiegu zaoszczędza energię dla 100 watowej żarówki na 4 godziny pracy

- Każdej sekundy znikają dwa akry lasów deszczowych, dziennie 860km².
- Rząd Brazylii przyznaje, że 90% drewna pochodzącego z lasów Amazonii zostało pozyskanych w nielegalnym wyrębie.
- Co minutę ulega zniszczeniu obszar lasów tropikalnych dorównujący wielkością dwom boiskom do piłki nożnej.
- Co roku wymiera 500-1000 gatunków zwierząt i roślin.
- Problem znikających płuc Ziemi to nie tylko kwestia lasów Amazonii. Również w Kanadzie starożytne lasy ciągle maleją, a od dawna znany jest fakt, ze Rosja nadmiernie eksploatuje lasy syberyjskie.
- Są naturalnym środowiskiem życia dla około 2/3 światowych lądowych gatunków roślin i zwierząt.
- Łącznie na obszarach lasu tropikalnego występuje 845 gatunków ptaków i 10000 rożnych gatunków roślin.
- Lasy deszczowe "kryją" w sobie jeszcze setki nie rozpoznanych nigdy przez człowieka gatunków zwierząt.
- Lasy deszczowe "produkują" aż od 25% do 40% światowych leków farmaceutycznych.
- Trzy tysiące roślin ma antyrakowe właściwości, z czego 70% występuje tylko w lasach deszczowych.
- Spore połacie lasów, w tym również lasów Amazonii są wycinane w celu utworzenia pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Praktyki te stosują niektóre firmy i korporacje handlujące mięsem, bądź np. prowadzące sieci barów typu fastfood. Nieraz opłacalne dla nich okazuje się wypasanie właśnie na takim pastwisku i późniejszy transport mięsa na duże odległości.
- Prowadzone ostatnio badania w koronach drzew lasów równikowych dają podstawy do przypuszczenia, że na naszej planecie istnieje ok 30 mln gatunków owadów (dotychczas uważano, ze 1-2 mln gatunków).
- Na obszarach ogołoconych z pierwotnego wilgotnego lasu równikowego kształtuje się specyficzny krajobraz. Cechuje go mozaika upraw, przestrzeni trawiastych i wtórnych zalesień - będących zarówno dziełem człowieka, jak i samoistnych. Jednak efekt obu jest mizerny, a wtórny las zupełnie nie przypomina pierwotnego.

Lasy deszczowe odchodzą w niepamięć

Witam was;) chciałbym pokazać wam film, mojej twórczości, wykorzystałem zebrane informacjie przeze mnie na momi forum, postanowiłem stworzyć krotki spot informujący ludzi jak wielkim dla nas zagrożeniem jest wycinka lasów deszczowych, a mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę że ludzką rase czeka zagłada jeśli nie powstrzymamy tego rabunkowego procederu, okradamy sami siebie, z życia.

http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds

[b][color=green]KILKA FAKTóW:[/color][/b]

[color=green]! Kazdej sekundy znikaja dwa akry lasow deszczowych, dziennie 860 km2

! Rzad Brazylii przyznaje, ze 90% drewna pochodzacego z lasow Amazonii zostało pozyskanych w nielegalnym wyrębie.

! Co minutę ulega zniszczeniu obszar lasow tropikalnych dorownujący wielko�cia dwom boiskom do piłki nożnej

! Co roku wymiera 500-1000 gatunkow zwierząt i roslin.

! Problem znikajacych pluc Ziemi to nie tylko kwestia lasow Amazonii. Rowniez w Kanadzie starozytne lasy ciagle maleja, a od dawna znany jest fakt, ze Rosja nadmiernie eksploatuje lasy syberyjskie.

! Sa naturalnym srodowiskiem zycia dla około 2/3 swiatowych ladowych gatunkow roslin i zwierzat.

! Łacznie na obszarach lasu tropikalnego występuje 845 gatunkow ptakow i 10'000 roznych gatunkow roslin.

! Lasy deszczowe "kryja" w sobie jeszcze setki nie rozpoznanych nigdy przez człowieka gatunkow zwierzat.

! Lasy deszczowe "produkuja" aż od 25% do 40% swiatowych lekow farmaceutycznych.

! Trzy tysiące roslin ma antyrakowe własciwosci, z czego 70% wystepuje tylko w lasach deszczowych.

! Spore połacie lasow, w tym rowniez lasow Amazonii sa wycinane w celu utworzenia pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Praktyki te stosują niektore firmy i korporacje handlujące miesem, bądz np. prowadzące sieci barow typu fastfood. Nieraz oplacalne dla nich okazuje sie wypasanie własnie na takim pastwisku i pozniejszy transport miesa na duze odleglosci.

! Prowadzone ostatnio badania w koronach drzew lasow rownikowych daja podstawy do przypuszczenia, ze na anszej planecie istnieje ok 30 mln gatunkow owadow (dotychczas uwazano, ze 1-2 mln gatunkow)

! Na obszarach ogoloconych z pierwotnego wilgotnego lasu rownikowego ksztaltuje sie specyficzny krajobraz. Cechuje go mozaika upraw, przestrzeni trawiastych i wtornych zalesien-bedacych zarowno dzielem czlowieka, jak i samoistnych. Jednak efekt obu jest mzierny, a wtorny las zupelnie nie przypomina pierwotnego. [/color]

Akcja Ratunkowa dla Amazonii

WCHODZĄC NA STRONE www.therainforestsite.com i klikająć na napis PRESERVE ENDANGERED LAND (sam środek)przeznaczas 1 cent na sadzenie terenów wykarczowanych lub na www.stefan.yoyo.pl (linki do tej strony)

JAK TO DZIAŁA
Klikać można raz dziennie (mozna wiecej ale kasa i tak nie leci) za wyświetlanie reklam firmy przekazują organizacom własnie tego 1 Centa na cel opisany powyzej.
FAKTY

! Kazdej sekundy znikaja dwa akry lasow deszczowych

! Rzad Brazylii przyznaje, ze 90% drewna pochodzacego z lasow Amazonii zostało pozyskanych w nielegalnym wyrębie.

! Co minutę ulega zniszczeniu obszar lasow tropikalnych dorownujący wielkościa dwom boiskom do piłki nożnej

! Co roku wymiera 500-1000 gatunkow zwierząt i roslin.

! Problem znikajacych pluc Ziemi to nie tylko kwestia lasow Amazonii. Rowniez w Kanadzie starozytne lasy ciagle maleja, a od dawna znany jest fakt, ze Rosja nadmiernie eksploatuje lasy syberyjskie.

! Sa naturalnym srodowiskiem zycia dla około 2/3 swiatowych ladowych gatunkow roslin i zwierzat.

! Łacznie na obszarach lasu tropikalnego występuje 845 gatunkow ptakow i 10'000 roznych gatunkow roslin.

! Lasy deszczowe "kryja" w sobie jeszcze setki nie rozpoznanych nigdy przez człowieka gatunkow zwierzat.

! Lasy deszczowe "produkuja" aż od 25% do 40% swiatowych lekow farmaceutycznych.

! Trzy tysiące roslin ma antyrakowe własciwosci, z czego 70% wystepuje tylko w lasach deszczowych.

! Spore połacie lasow, w tym rowniez lasow Amazonii sa wycinane w celu utworzenia pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Praktyki te stosują niektore firmy i korporacje handlujące miesem, bądz np. prowadzące sieci barow typu fastfood. Nieraz oplacalne dla nich okazuje sie wypasanie własnie na takim pastwisku i pozniejszy transport miesa na duze odleglosci.

! Prowadzone ostatnio badania w koronach drzew lasow rownikowych daja podstawy do przypuszczenia, ze na anszej planecie istnieje ok 30 mln gatunkow owadow (dotychczas uwazano, ze 1-2 mln gatunkow)

! Na obszarach ogoloconych z pierwotnego wilgotnego lasu rownikowego ksztaltuje sie specyficzny krajobraz. Ce@@@e go mozaika upraw, przestrzeni trawiastych i wtornych zalesien-bedacych zarowno dzielem czlowieka, jak i samoistnych. Jednak efekt obu jest mzierny, a wtorny las zupelnie nie przypomina pierwotnego

źródło: Forum National geographic klick

Miejsce marzen

Afryka, pustynie, sawanny, lasy równikowe, ale nie mieszkać na stałe tylko pobyć tam przez jakiś czas i zobaczyć te wszystkie cuda na żywo + zwierzęta w naturalnym środowisku a mieszkać to mogłabym (oprócz Polski, którą lubię ) w Australii albo Irlandii

Legwan zielony

Te zwierzęta są bardzo, ale to bardzo fascynujące i ciekawe. Może dla uzupełnienia wiedzy wkleję parę informacji na ich temat. Dodam, że a je wprost ubóstwiam. Źródło: wikipedia.pl

Legwan zielony (Iguana iguana) - nadrzewna jaszczurka z rodziny legwanów, jeden z dwóch przedstawicieli rodzaju Iguana i największy ze wszystkich legwanów.

Opis
Głowa mocno wysklepiona. Pod żuchwą zwisa obszerny fałd skórny. Bocznie spłaszczony, zwłaszcza ogon. Przez środek grzbietu biegnie głęboki wysoko wycinany grzebień skórny. Tylne kończyny masywne, umięśnione z długimi palcami. Ciało jaskrawo-zielone z poprzecznymi, szerokimi i ciemnymi pręgami na tułowiu i ogonie.
Rozmiary
Długość ciała do ok. 200 cm z czego na ogon przypada ok. 120 cm
Masa ciała ponad 5 kg
Biotop
Przebywają głównie wysoko na drzewach nad zbiornikami wodnymi gęstych lasów równikowych. Potrafią też dobrze pływać dzięki spłaszczonemu ogonowi.
Pokarm
Liście, kwiaty i owoce, dodatkowo zjadają też małe kręgowce i owady
Behawior
Rozdrażnione nadymają powietrzem workowaty fałd skórny pod żuchwą i głośno sycząc rzucają się na napastnika jednocześnie biją ogonem, wyposażonym w zębaty grzebień łusek o piłkowatych brzegach, zadając rany.
Rozmnażanie
W celu złożenia jaj schodzą na ziemię. Młode po opuszczeniu gniazda muszą zjeść trochę odchodów dorosłych, aby mieć florę bakteryjną potrzebną do trawienia liści.
Występowanie
Od centralnej części Ameryki Południowej po Meksyk oraz niektóre wyspy Oceanu Spokojnego.

zdjęcie:

Badania na zwierzętach


No ale co z tego, ze jakas firma wybije pol lasu rownikowych małp, w celu wyrobienia jakiegos syfnego zapachu, to jest głupota, przeciez te zwierzęta moglyby posluzyc do ciekawszych badan.. Wiec to nie kwestia sluzenia ;]

Państwa, Miasta...

Orzeł

Zwierzę mieszkające w lasach równikowych na K

"Bułyczow, Kir - "Przełęcz. Osada"

Cytat: Sam wiesz, że to przykład do bani. - tu juz jakby zeszlismy z andym z książki sensu strikto, na nieco ogólniejsze rozwazania
- zreszta wybacz niemam autentycznego i znanego powszechnie przykładu z obcej planety wiec biore cos co deko przystaje.

Cytat: -Możesz mieć milion ton rozumów z trylionami synaps a nie mając doświadczenia to nie jest oczywiste dzungla jest strasznie strasna szczegulnie na discowery bo to rajcuje widza straszne sa węze, krokodyle a ostatnio nawet hipopotamy i żyrafy jak sie czyta "zielone piekło w gujanie" to horror ale sa i inne relacje. Moze lepszy przykład.
--jak sie czyta ekspedycje na biegun nieudaną, to piekło i horror !!!! a jak amundsena - to przygotował sie solidnie , poszedł , doszedł, wrócił - dośc cięzko było ale tego sie spodziewał . end horroru brak !

-mógłbym tu z marszu napisac co mozna na pewno jeśc w takim ciepłym lasku i jak próbować co truje ,choc nie byłem ale nie bede robił podręcznika surviwala

- ale to nie oto, u Kira mówiłem na podstaie tego co napisał, jaki obraz wytworzył

--mozna się kłucic o oceny ale wysłanie po ilus latach ekspedycji bez przemyslanego 500 razy i wariantowego spisu jest nie do obrony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-to i z reszta obawiam sie mam sporo racji

gepard nic nie marnuje po biegu ma ekwiwalent obfity i wystarczający na kilka jałowych biegów.

-Wsiadź na rower i przejedź się po polu czy lesie, ale nie górakiem po scieszkach nawet ekstremalnych !!!!!! -Na sztyk, jakby nie było sciezek , przez las po siciółce po bagienku łace - ja pare razy próowałem -Daleko się nie najedzie i strasznie łatwo coś se złamać na niby płaskim czi sie dołek, kamień w kepce trawy takiej całkiem jak inne -jako sposub ucieczki to samobujstwo!!

-jest kila zeczy w przyrodzie naszej które się toczą ale ma to uzasadnienie i wystepuje w szczególnych warunkach, taki okragły krzaczek na pustynnych rejonach usa czasem na westernach pokazują tak sie rozprzestrzenia niesiony wiatrem ale sie niebede rozpisywał.

-Niebardzo zdajemy se sprawe ale chodząc po lesie czy innych ugorach zawsze idziemy po scieszce wydeptanej przez setki ludzi przed nami.

-wracając do planety , to zadnej nie znamy

--- ale nie moze istnieć dowolnie drapiezna planeta, czy dżungla jak nie moze istnieć kraj samych bandytów , bo kogo by rabowali.

las równikowy w gujanie jest tak samo drapiezny i groźny jak puszcza kampinoska!!!!

Na jednego tygrysa musi przypadać 1000 krów , antylop czy innych łagodnych a miesodajnych bo by sie bilans nie zamknoł

węze skorpiony inne pająki sa strasnie strasne w tv szczególnie , jest bardzo mało jadowitych stworzeń których jad zabija zdrowego dorosłego człowieka.!!!!!!!

owe straszne drzewa, motyle, wegorze elektryczne, pasozyty , nietoperze wampiry czy co tam jeszcze

albo ranią troszkę nieuwaznych , albo sa wiecej obrzydliwe, niż groźne, albo wystepują b. żadko na danym terenie.

- w dzungli wszystko jest duze dorodne kolorowe i widoczne jest ciepło i wilgotno to przemiana materi szybsza ale identycznie krwizercza walka o byt toczy sie w stawie w parku miejskim.

-nawet na najdalszej planecie musi być 1000 jadalnych łagodnych na jednego drapieznika - więc spotkamy raczej krowy !!!
--na dokładke drapieznik poluje na krowy, nie na nas i do ich zabijania jest dostosowany i raczej one mu smakują!!! nie my. obcej planety dotyczy to bardziej nawet!!!

- tygrys nie zaatakuje pralki , telewizora, ani kołdry puchowej, tak jak i wystającego z mchu głazu - czemu miałby atakowac nas??????

-Ludojady to wyjatki, zazwyczaj stare, chore, bezzębne z głodu i rozpaczy raz spróbowały, stwierdziły ze obrzydliwe mdłe ale łatwiej i jakoś sie da zjeść a i tak wiekszośc ofiar to dzieci starcy i niedojdy jakies.

--Nie dałbym głowy czy, celowo ale źle uczone psy obronne w posce nie sa groźniejsze niz bestie z dżungli i czy ofiar nie jest wiecej statystycznie

-Kazde zwierze co ma zeby, od kota czy psa do słonia , moze ugryźć lub zabić ale musi miec powód - to nie człowiek

Krytyczny czas dla lasów deszczowych

Jak juz wcześniej pisałem o sobie, interesuje sie ochroną dzikiej przyrody a zwłaszcza lasów deszczowych zarówno tymi w środkowo wschodniej afryce jak i amazoni i indonezji.
Muszę powiedzieć że żyjemy teraz w ciężkich czasach a ochrona tych zielonych płuc ziemi jest coraz trudniejsza, bo co zrobić jesli rząd kraju jest za tym by owe drzewa wycinać? Oczywiście tworzone są parki narodowe ale tylko na oprzysłowiowe "odwal sie" dla ekologów, a tak naprawde poza tym ż ena papierze widnieje napis że obszar jest chroniony to miejsce tego bszaru nie zmienia sie, nie ma strażników, nie ma dodatkowych zabezpieczeń czy nawet tablic ostrzegawczych.

Dziś mało kto wie jak wyglada naprawde sytuacja tej dżungli, więc zrobiłem spot reklamujący ten zakątek świata i to z jakim problemem sie boryka, zapraszam do obejrzenia:
http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds

A oto kilka faktów:

!!! Kazdej sekundy znikaja dwa akry lasow deszczowych, dziennie 860 km2
!!! Rzad Brazylii przyznaje, ze 90% drewna pochodzacego z lasow Amazonii zostało pozyskanych w nielegalnym wyrębie.
!!! Co minutę ulega zniszczeniu obszar lasow tropikalnych dorownujący wielko�cia dwom boiskom do piłki nożnej
!!! Co roku wymiera 500-1000 gatunkow zwierząt i roslin.
!!! Problem znikajacych pluc Ziemi to nie tylko kwestia lasow Amazonii. Rowniez w Kanadzie starozytne lasy ciagle maleja, a od dawna znany jest fakt, ze Rosja nadmiernie eksploatuje lasy syberyjskie.
!!! Sa naturalnym srodowiskiem zycia dla około 2/3 swiatowych ladowych gatunkow roslin i zwierzat.
!!! Łacznie na obszarach lasu tropikalnego występuje 845 gatunkow ptakow i 10'000 roznych gatunkow roslin.
!!! Lasy deszczowe "kryja" w sobie jeszcze setki nie rozpoznanych nigdy przez człowieka gatunkow zwierzat.
!!! Lasy deszczowe "produkuja" aż od 25% do 40% swiatowych lekow farmaceutycznych.
!!! Trzy tysiące roslin ma antyrakowe własciwosci, z czego 70% wystepuje tylko w lasach deszczowych.
!!! Spore połacie lasow, w tym rowniez lasow Amazonii sa wycinane w celu utworzenia pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Praktyki te stosują niektore firmy i korporacje handlujące miesem, bądz np. prowadzące sieci barow typu fastfood. Nieraz oplacalne dla nich okazuje sie wypasanie własnie na takim pastwisku i pozniejszy transport miesa na duze odleglosci.
!!! Prowadzone ostatnio badania w koronach drzew lasow rownikowych daja podstawy do przypuszczenia, ze na anszej planecie istnieje ok 30 mln gatunkow owadow (dotychczas uwazano, ze 1-2 mln gatunkow)
!!! Na obszarach ogoloconych z pierwotnego wilgotnego lasu rownikowego ksztaltuje sie specyficzny krajobraz. Cechuje go mozaika upraw, przestrzeni trawiastych i wtornych zalesien-bedacych zarowno dzielem czlowieka, jak i samoistnych. Jednak efekt obu jest mzierny, a wtorny las zupelnie nie przypomina pierwotnego.

Z pośród 1,6 Biliona hektarów lasów deszczowych zostało zaledwie 600 tysięcy hektarów.

recenzje książek

ja mam tony rec. w zanadrzu... "śnicznie"Soniu.
Mechaniczna pomarańcza
„Mechaniczna pomarańcza” Anthony'ego Burgessa opisuje historię piętnastoletniego Alexa i jego grupki przyjaciół przyjmujących postawy typowo nonkonformistyczne. Chłopcy bezrefleksyjnie odrzucają wszystkie obowiązujące normy społeczne. Pete, Georgie, Jołop i Alex wyróżniają się na tle społeczeństwa- ubierają się bardzo dziwnie: noszą czarne meloniki, używają ochraniaczy z gumy na krocza. Ich wieczory upływają na popijaniu mleka zawierającego dziwne substancje w Barze Krowa. Uwielbiają słuchać muzyki Ludwika Van Beethovena. Największą przyjemność sprawiają im nocne wyprawy, w czasie których biją, znęcają się nad niewinnymi ludźmi. Mają anarchistyczne popędy, marzą o rozlewie krwi. Ich „wycieczki” nie trwają wiecznie. Pewnej nocy Alex zostaje złapany przez policję. Podczas odbywania kary w więzieniu zostaje poddany dziwnej, zaskakującej resocjalizacji: musi oglądać sceny morderstw, pobić, gwałtów.
Co będzie dalej? Tego zainteresowany czytelnik powinien dowiedzieć się sam. Zapewniam, że nie będziecie w stanie oderwać się od lektury. W powieści nie brakuje nieoczekiwanych zwrotów akcji. Koniec utworu zaskakuje najbardziej.
Cenzura prowadziła wojnę z „ Mechaniczną pomarańczą” Anthony'ego Burgessa. Mimo to powieść zyskała rzeszę fanów, ze względu na swoją oryginalność. Do jej popularności przyczyniła się także brawurowa adaptacja filmowa Stanley'a Kubricka.
Książka porusza temat śmierci, samotności, lęku, świata jako więzienia. Sam tytuł powieści jest symboliczny, oznacza „Nakręcanego człowieka. Tak nakręcanego jak najprostszy mechanizm sprężynowy i jak bezmyślna, niedecydująca o swym ruchu zabawka”.
Utwór ma charakterystyczny, „burgessowski” klimat, na który składa się opis mrocznych przestrzeni i zachowań, zagadek istnienia, ludzkiej świadomości, uwięzienia człowieka w formie.
A. Burgess stworzył dla powieści osobny język, na jej stronach częstuje swoją błyskotliwością, fantastycznymi pomysłami, niespotykaną inteligencją i postrzeganiem świata. Książkę naprawdę warto przeczytać.

[ Dodano: 2007-09-07, 12:49 ]
W.Cejrowski"Gringo wśród dzikich plemion"
jak nie lubie go...tak tarzałam sie ze smiechu przy tej lekturze.

Jeden biały człowiek, Polak, Wojciech Cejrowski, postanawia wyruszyć na wyprawę swojego życia. Marzy on bowiem o podróżach, dalekich lądach. Leci do Ameryki Południowej- wprost do Amazonii. Jego przewodnikami są Indianie. Zna tylko trzy słowa w ich języku: gringo, nóż i zabić. Gringo to znaczy tyle co Biały. Jest to określenie prawie każdego cudzoziemca, choć czasem stosuje się je jako pogardliwe określenie wyłącznie dla osób przybyłych z USA…
Stopniowo zaczyna poznawać tamten świat i język mieszkańców lasu. Nie nosi butów, zamiast majtek wkłada przepaskę biodrową, a jedzenie zdobywa za pomocą dmuchawki. Jednak nie brak mu sił, wszystko traktuje z dużą dawką humoru, jest ciekawy świata.
Indianie oprowadzają go po tym dziwnym świecie, gdzie natura żądzi człowiekiem. Uczy się gotować, robić szałasy, zachowywać w sytuacjach kryzysowych. Po pewnym czasie jest w stanie rozpoznawać znaczenia niektórych dżwięków wydawanych przez zwierzęta- np. bo „chrzęszczeniu” rozpoznaje mięsożerne mrówki, a dzięki śpiewom tukanów wie jaka będzie pogoda. Poznaje smak kanibalizmu, wypraw do dzikich plemion. Dzicy mieszkają w miejscach, gdzie brak jakiejkolwiek ingerencji człowieka.
Są dociekliwi, nieufni, bardzo dbają o to co mają-czyli o tropikalną puszczę, pilnie strzeżą swojego terenu.
Główna postać książki niczym mieszkańcy lasów równikowych, stara się nie liczyć czasu. Zdobywa stoicki spokój. Uczy się jeść wszelkie tamtejsze potrawy, a są nimi smażone przy ognisku mrówki, małpy, czy też robaki. Poznaje tajniki tatuażu, Indianie rzadko tatuują ciało tak jak my-czyli zawsze. Częściej stosują czerwony barwnik z nasion onoto, który pozostaje na skórze do pierwszej kąpieli(zmieszany z łojem wytrzymuje kilka dni), lub sok z tartych owoców huito, który barwi skórę na czarno i nie daje się zmyć przez kilkanaście dni.
Bohater, a zarazem narrator poznaje rytuały tamtejszych ludzi- paschę (jedzą wtedy mieso baranka z przaśnym chlebem i gorzkimi ziołami-jak Bóg nakazał), śpiewy (tzw. chrzty), palenie Yereba Mate (czyli świętego ziela, daru Matki Ziemi). Bardzo ważną dla mieszkańców Ameryki Południowej porą jest Sjesta-czyli chwila odpoczynku. Dla nich to świętość. Nikt wtedy nie pracuje, nikt nie mówi, nikt nie słucha, nikt nie widzi, nikt nie myśli…
Książki z Biblioteki Poznaj Świat, powstają pod czujnym okiem Wojciecha Cejrowskiego. Dbają oni o markę, każda książka z tego cyklu pełna jest dobrych treści, a także niezwykłych fotografii. I tak jest z książką”Gringo wśród dzikich plemion”. Jest ona pełna humoru, barwnych opisów,choć charakteryzuje się prostym językiem. Z tyłu okładki znajduje się ostrzeżenie- że czytanie owej książki może wywołać skurcze porodowe u kobiet w ciąży.

Szympans ma na to radę

Od dawna wiedziano, że zwierzęta unikają spożywania trujących roślin.

Tysiące roślin nie zostało dotąd przebadanych pod względem swoich właściwości leczniczych. W poszukiwaniach remedium na nasze ludzkie choroby uczeni mają ważnego przewodnika: małpy człekokształtne.

Ochrona lasów tropikalnych przed eksploatacją ma kluczowe znaczenie dla tysięcy gatunków istot żywych, w tym i dla nas. Dżungla jest nie tylko źródłem pożywienia i drewna, to również przebogaty rezerwuar surowców dla zachodniej farmakologii. Obecnie ponad połowa naszych leków jest pochodzenia naturalnego. Jednak tylko jedna dziesiąta z 500 tys. roślin porastających naszą planetę, w większości w strefie równikowej, została zbadana pod kątem swych właściwości biologicznych i przydatności w lecznictwie.Tymczasem szersza wiedza na temat tropikalnej flory może ocalić życie tysiącom ludzi, którzy w tej chwili nie otrzymują skutecznych leków.

Co zrobić, aby ochrona wielkich małp służyła równocześnie środowisku, w którym żyją? Najlepiej pokazać inwestorom, że to potencjalnie świetny interes. Aby odkryć leki przyszłości, można by na przykład wykorzystać empiryczną wiedzę szympansów. Uczeni już poszli tym tropem: umiejętności lecznicze małp są głównym przedmiotem badań Sabiny Krief, lekarza weterynarii i pracownika naukowego w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu.

W 1977 roku Richard Wrangham, antropolog z Uniwersytetu Harvarda, zaobserwował niezwykłe zachowanie u szympansów z Gombe w Tanzanii. Te człekokształtne małpy, żywiące się głównie figami i dojrzałymi owocami, czasem połykały, bez przeżuwania, szorstkie i włochate liście rośliny zielnej Aspilia mossambicensis.

Zaintrygowany badacz obejrzał ich odchody i znalazł połknięte liście zachowane w całości i nienaruszone, a w nich uwięzione we włoskach robaki. Wyjaśnienie nasunęło się samo: szympansy zjadają liście Aspilii wtedy, gdy są zarobaczone przez pasożyty. Dzięki mechanicznemu działaniu włosków na liściach, uwalniają się od niepożądanych gości.

W 1989 roku specjalizujący się w badaniach ssaków naczelnych Michael Huffman z Uniwersytetu w Kioto zaobserwował w Tanzanii inny przykład samoleczenia u samicy szympansa, cierpiącej w widoczny sposób na dolegliwości jelitowe. Chora małpa nie jadła prawie niczego z wyjątkiem bardzo gorzkich pędów niewielkiego drzewa, Vernonia amygdalina, które długo żuła wydobywając z nich sok.

Zebrane pędy poddano analizie chemicznej. Przepytano również miejscową ludność. Okazało się, że Vernonia jest lekiem stosowanym w tradycyjnej afrykańskiej medycynie na bóle żołądka. Ceni się ją też za jej właściwości przeciwpasożytnicze.

– Od dawna wiedziano, że zwierzęta unikają spożywania trujących roślin – opowiada Sabina Krief. – Jednak znacznie trudniej było obronić tezę, że wielkie małpy są zdolne do selekcjonowania pożywienia ze względu na jego właściwości lecznicze.

Jednak odkąd ta młoda badaczka wraz ze swymi kolegami antropologami i etnologami przystąpiła do systematycznych badań zachowań szympansów, dowodów w tej sprawie nieustannie przybywa. – Metoda jest prosta, ale wymaga wiele pracy ze zwierzętami i ich indywidualnej, uważnej obserwacji – dodaje doktor Krief.

Podczas czterech wypraw do ugandyjskiego parku Kibale, w których uczestniczyła od 1999 do 2003 roku, nauczyła się diagnozować stan zdrowia szympansów na podstawie analizy ich stolca i moczu. Potrafi śledzić je na odległość – gdy szukają pożywienia, natychmiast zauważa, jeśli któryś z osobników źle się czuje. Chodząc za małpami krok w krok badaczka zbiera próbki liści, kory, pędów i kwiatów roślin, które stanowią ich pożywienie. Potem wysyła je do Instytutu Chemicznego Substancji Naturalnych w Gif-sur-Yvette (w departamencie Essonne), gdzie ustala się ich skład chemiczny. (…)

Wysiłki pani Krief mogą przynieść obiecujące rezultaty: na 117 gatunków roślin, które naczelne ssaki z Kibale spożywają mniej lub bardziej regularnie, ponad jedna piąta ma zastosowanie w tradycyjnej medycynie, przynosząc ulgę w różnych schorzeniach (m.in. w przypadku pasożytów jelitowych, trudności z oddychaniem, infekcji skórnych). Badania laboratoryjne przeprowadzone we Francji, wraz z informacjami uzyskanymi od miejscowych uzdrowicieli (są to nadzwyczaj cenne dane, jednak "ich interpretacja bywa trudna, a nawet ryzykowna" – uważa Sabina Krief) mogą przybliżyć nas do uzyskania zupełnie nowych leków. A przy okazji dać tropikalnym lasom i ich mieszkańcom większe szanse na przetrwanie.

Źródło: Le Monde

Konkurs - LIGA GEOGRAFICZNA III

LIGA GEOGRAFICZNA - 1 KOLEJKA - ODPOWIEDZI

1. Których z wymienionych zwięrząt nie spotkamy w Afryce? (w naturalnym środowisku)

goryl, hiena, renifer, lew, nosorożec, pingwin, skunks, tygrys, zebra

Zwierzęta których nie spotkamy w Afryce to: RENIFER, SKUNKS, TYGRYS

Natomiast na południowych wybrzeżach kontynentu można spotkać pingwiny.
http://pl.wikipedia.org/w...rzyl%C4%85dkowy

2. Które pływy morskie mają większą amplitudę? (dla tej samej lokalizacji):

a) kwadraturowe (kwadrowe)
b) syzygijne

B) SYZYGIJNE - czyli występujące podczas nowiu i pełni Księżyca

3. Do nazw pustyń dopisz odpowiednie charakterystyki (uproszczone, przedstawione poniżej):

Atacama -- często uznawana za najbardziej suchą pustynię świata; liczne solniska; bogate złoża mineralne; częste mgły;
Gobi -- pustynia na której obszarze często występują mrozy; obszary stepów; znana z wykopalisk jaj dinozaurów;
Namib -- pustynia na której skraju bardzo często występują mgły, bardzo sucha, uznawana za najstarszą na świecie;
Sahara -- największa pustynia świata

4. W którym państwie świata rodzi się rocznie najwięcej dzieci?

INDIE

W tym zadaniu należało rozważać dwa państwa, czyli Chiny i Indie. Oba te państwa liczą ponad milard ludności i w każdym z nich co roku rodzi się najwięcej dzieci. W Chinach ze względu na wprowadzoną politykę ograniczania liczby urodzeń rodzina może mieć tylko jedno dziecko, lub co najwyżej dwoje w przypadku rodzin wiejskich, w których pierwszym dzieckiem była dziewczynka. To przyczyniło się do ograniczenia liczby urodzeń. Podobne kroki próbowały wprowadzić władze Indii (sterylizacja mężczyzn w średnim wieku, którzy mieli już grupkę dzieci), ale w przypadku tego państwa projekt nie powiódł się, gdyż po pierwsze najwięcej dzieci płodzili młodzi mężczyźni, po drugie doszło do miejscowych rozruchów. W efekcie w Indiach liczba urodzeń wciąż jest dosyć wysoka i prowadzi do tego, że za kilkadziesiąt lat to Indie (wg przewidywań) będą najludniejszym państwem świata.

Analizując dane z ostatnich lat można stwierdzić z pewnym przybliżeniem, że w Chinach rodzi się około 16 mln dzieci rocznie, natomiast w Indiach około 20 mln.

5. Do nazw typów lasów dopasuj przedstawione charakterystyki.

Charakterystyki (uproszczone):

bór -- las z dominacją drzew iglastych, przede wszystkim sosny, oraz świerków i modrzewi;
buczyna -- las z dominacją buków;
grąd -- las w którym dominują drzewa liściaste, przede wszystkim dęby, graby, klony;
łęg -- las występujący nad rzekami i potokami w zasięgu wód powodziowych;
ols -- las liściasty porastający żyzne, bagienne siedliska;

6. Poniżej wymieniłem nazwy bałtyckich wysp. W pobliżu której z wysp zasolenie wód morskich jest najmniejsze, a w pobliżu której największe?

Gotlandia, Rugia, Wyspy Alandzkie

a) najmniejsze - Wyspy Alandzkie
b) największe - Rugia

Generalnie zasolenie Bałtyku zmniejsza się w miarę oddalania od cieśnin łączących Bałtyk z Morzem Północnym. Przez cieśniny następuje dopływ wód o dużym zasoleniu. Im dalej, tym zasolenie mniejsze i najmniejsze jest w Zatoce Botnickiej oraz Zatoce Fińskiej.

7. Do nazw jezior dopisz odpowiedni typ.

Typy jezior do wyboru: polodowcowe, reliktowe, tektoniczne, wulkaniczne

Aralskie - reliktowe
Bajkał - tektoniczne
Śniardwy - polodowcowe
Toba - wulkaniczne

8. Wymień nazwy 2 państw afrykańskich w których w 2007 roku wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca była wyższa niż w Polsce

W 2007 roku były trzy takie państwa - GWINEA RÓWNIKOWA, SESZELE, BOTSWANA

http://pl.wikipedia.org/w...mieszka%C5%84ca

9. Poniżej podaję nazwy (określenia) związane z pewnymi konfliktami, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na świecie. Dopisz odpowiednie nazwy do państw, z którymi są powiązane.

Honduras/Salwador -- wojna futbolowa
Kuba -- inwazja w Zatoce Świń
Kuwejt/Irak -- Pustynna Burza
Peru -- Świetlisty Szlak
Ruanda -- Tutsi i Hutu
Sri Lanka -- Tamilskie Tygrysy

10. Podaj nazwę państwa na podstawie zamieszczonych informacji:

- powierzchnia tego państwa jest mniejsza od powierzchni Polski;
- liczba ludności powyżej 100 mln;
- muzułmanie stanowią ponad 80% społeczeństwa
- corocznie występują powodzie obejmujące swoim zasięgiem do 2/3 powierzchni państwa

BANGLADESZ

Wyniki po pierwszej kolejce przedstawię wieczorem.

[ Dodano: 2008-11-09, 19:23 ]

Zapowiedzi i nowości wydawnicze

Dukaja czytałam tylko niesamowite "Inne pieśni"... I mam ogromną ochotę przeczytać "Perfekcyjną niedoskonałość", bo zapowiada się co najmniej tak samo genialnie. Jednak ewentualnych sprawdzających ostrzegam, że Dukaj pisze językiem dość specyficznym. Dość cięzkim. I pewnie łatwo się zniechęcić
Tutaj można przeczytać fragment.


„Legendy II” - kontynuacja bestsellerowego tomu „Legendy”, który ukazał się w 1999 roku nakładem Domu Wydawniczego Rebis. I tym razem zbiór minipowieści opatrzony jest wstępami, mapami oraz bibliografiami serii, a przedmowę do całości napisał uhonorowany nagrodami Nebula, Hugo i Jupiter – Robert Silverberg. Na „Legendy II” składa się jedenaście utworów autorstwa klasyków fantasy, którzy stworzyli historie osadzone w wymyślonych przez siebie światach. Są tu ze swoimi cyklami: Robin Hobb – „Realm of the Elderlings”, George R.R. Martin – „Pieśń Lodu i Ognia”, Orson Scott Card – „Opowieści o Alvinie Stwórcy”, Diana Gabaldon – „Obca”, Robert Silverberg –„Majipoor”, Tad Williams – „Inny Świat”, Anne McCaffrey – „Jeźdźcy Smoków z Pern”, Raymond E. Feist – „Wojna o Rift”, Elizabeth Haydon – „The Symphony of Ages”, Neil Gaiman – „Amerykańscy bogowie”, Terry Brooks – „Shannara”
źródło: Esensja.pl

Zapowiada się interesująco... Tylko gdyby nie ta cena - ok. 65 zł, to się nawet nie mieści w finansowym limicie przeznaczonym na prezent gwiazdkowy

I druga książka, nie wiem czy warto przeczytać, ale ze względu na tematykę... (dedykacja dla piszących Wiersz )"Las Pigmejów" - Ostatnia część trylogii chilijskiej pisarki. Tym razem niepoprawna babcia zabiera swojego wnuka Alexandra i jego brazylijską koleżankę, Nadię, w ostępy afrykańskich lasów równikowych, gdzie napotkają Pigmejów – malutkich ludzi o wielkim sercu. Młodzi bohaterowie będą musieli stoczyć walkę ze złem uosabianym przez straszliwego czarownika Sombe oraz okrutnego komendanta Mbembelé. Korzystając ze swoich nadzwyczajnych zdolności (sztuki znikania oraz umiejętności przemieniania się w swoje totemiczne zwierzęta), Orlica i Jaguar, wspierani przez pozostałych równie niezwykłych uczestników wyprawy, staną w obronie Pigmejów i ich bogatej kultury oraz mądrych tradycji. Podobnie jak w „Mieście Bestii” i „Królestwie Złotego Smoka” od porywających przygód bohaterów nie można się oderwać.
źródło: Esensja.pl

imprezy:D

Godzina wczesno ranna dopijam wygazowanego browara, wiaterek wieje Ja i mój kompan z LA Justin rozbilismy oboz gdzies na pustynii. Musze przyznac że niezwykły piasek znajduje sie na niej - strasznie słony. Patrząc po ułożeniu piasku (orzeszków) wczoraj przeszła straszna burza piaskowa. Dookoła paleniska (grilla) widać ślady obcych zwierząt. Musiały byc one bardzo głodne bo wylizały nawet sos niewiadomego pochodzenia, który to dostalismy w prezencie od pewnego wedrowca imieniem El Daros Nochos. Nie udało sie nam jednak uzyskac przepisu na ten niezwykły przysmak, lecz dzieki znajomosci wielu dialektów Justin "wykminil" że jest on robiony na bazie nasienia pewnego ssaka . Żeby przetrwac noc z Justinem musielismy zdobyc jakies okrycie by schronic sie przed zimnem. Po wielu godzinach wędrówki znalezlismy 3 pół dzikie ku naszemu zdziwnieniu krowy. Jak sie później okazało jeden z tamtejszych Beduinów którego rodzina z pradziada, dziada matki ojca ciotki syna blablabla.. prowadzi punkt kopulacyjny dromaderów w tej oddalonej na koncu swiata dziurze. Los Kłosito zwany przez miejscowych Indian "Szumiacy wśród Zarośli" oznajmił nam, że te o to napotkane świnie całe życie leża na jednym boku i tylko ta część ciała skierowana do słońca jest zjadliwa a skóry zapewniają najlepszą ochrone. Ołłłł Shit - powiedzial Justin i nie zastanawiając sie długo zabrał sie za oprawianie bydlecia. Ja natomiast korzystając z okazji kontynuowałem rozmowe z naszym napotkanym beduinem Los Kłosito. Zapytalem go dlaczegóż miejscowi czerwonoskorzy nadali mu takie imię. Nie wahając sie ani chwili podciągnał on swoja brudna, śmierdzącą, zaschnietą od wielbłądzich odchodów tunike. Przed moimi oczyma rozprzestrzenił sie prawdziwy las równikowy, takiej dżungli nie widzieli najstarsi pigmeje. Byłem zszokowany.. Nawet zakrwawiony Justin uniósł swoja głowe i rzekł jąkliwie "OŁŁŁ MY GOD!!" i nastała niezreczna cisza.. Zapytałem spokojnie "po co? dlaczego? jak to !!???!?" Los Kłosito odparł że jego niezwykły tors słuzy mu na pustynii jako zbieracz naszego słonnego piasku, a i w nocy sie przydaje żeby jego kobita miała miekko. Nie drążąc dalej tego tematu zapytalem Beduina o wychodek. Machnąl mi gdzies reką pokazując na stodołe. Załatiłem swoje potrzeby i wróciłem do towarzystwa. Los kłosito śmiał sie pod nosem. Szybko stwierdziłem że cos jest nie tak. Oznajmił mi, że wykorzystalem piaskownice jego dzieci jako szalet, jednak nie miał do mnie pretensji a nawet stwierdził że lepiej dzieciakom bedzie sie robić babki. Uśmiechnąłem sie tylko i pomyślałem " co za kretyn robi na pustyni dzieciakom piaskownice?! no ale jak by to powiedział Justin: Never Mind :D". Dzień miał sie ku końcowi, stwierdzilismy z Justinem że pora rozbic obozowisko.. Musieliśmy jednak opóścić rodzine Los Kłositów bo w tym smrodzie to nawet nasze pchły pogineły. Rozłożylismy obóz 2 mile od Hasiendy naszego znajmomego Beduina (czyt. balkon Kłosa). Justin przed snem opowiedział mi jedna ze swoich niezwyjlych opowiesci które przeżył w LA a nastepnie usnął. Ja, Don Antonio Maniura Gauczos dopijałem ostatnie 5% whiskey i dumałem nad paleniskiem aż zmecznie mnie zmogło i usnąłem..

"Więc jak mówię Też tam byłem, Jadłem, piłem, pierdoliłem"*

P.S Kłos dzieki za impre :* (sorki za błedy to jeszcze te %%%%%%%%)

* 13 księga Pana Tadeusza

Skrajne bestialstwo człowieka...

Cytat:Jeżeli Ty byłeś świadkiem takich sytuacji to napisz w jaki sposób na nie zareagowałeś?


Przyklad pierwszy, sprawa cywilna o pobicie. Weterynarz uspil nieszczesne zwierze...
Przyklad drugi, rozbity luk brwiowy, dwa zlamane zebra. Poszedlem po rozum do glowy i skontaktowalem sie ze schroniskiem...
Przyklad trzeci. Skrocilem jego meczarnie...
Jak widzisz, zareagowalem. Zawsze reaguje. Chociaz teraz jestem o wiele starszy i rozsadniejszy.

Cytat:Skoro uważasz, że człowiek jest mięsożercą/padlinożercą to zacznij jeść mięso jak prawdziwy mięsożerca - surowe i nieprzyprawione!


Bo jestem rozumnym miesozerca i takie smakuje mi bardziej.

Cytat:Prawdziwą hipkryzją jest nazywanie nerek cynaderkami lub zdrabnianie flaków na flaczki


Nigdy tego nie robilem, ale nie sadze, zeby to bylo tak. Po prostu czlowiek zwykl stosowac zdrobnienia w wielu sytuacjach, nie tylko na jedzenie. A co do cynaderek, to na pewno jakis lingwista potrafi wyjasnic dlaczego tak, a nie inaczej.

Cytat:żeby 'smaczniej' brzmiały


Reklama.

Cytat: oraz poddawanie ich wysokiej obróbce w wielu przyprawach, żeby przytłumić nieprzyjemny smak zwłok...


No, nie wiem. Mnie tam smakuja zwloki. A ze przyprawione sa lepsze... Poza tym "wysoka obrobka w wielu przyprawach" to potworek slowny. WIem, o co ci chodzi, ale mylisz tutaj dzialanie majace na celu oszukiwanie ludzi, ktorzy nie wiedza, ze nie lubia miesa, tylko zwyczajne maskowanie niedoborow w procesie produkcji. Klasyczne parowki niskomiesne... Akurat tego nie jem, jesli nie musze.

Cytat:W mojej opinii odebranie życia jest zbyt wysoką ceną za chwilowe (wątpliwe) przyjemności.


Tyle, ze ja twojej opinii nie biore pod uwage. Wedlug twojej opinii nie powinnismy sie bronic przed komarami, pchlami i innymi pasozytami? Powinnismy zywic sie wylacznie zielenina i degenerowac? Czlowiek nie potrafi zyc na samym zielsku.

Cytat:Bydło przeznaczone na mięso spożywa ilość pokarmu mogącą wyżywić 8,7 biliona ludzi


Pokaz mi 8,7 biliona ludzi posiadajacych kilka zoladkow i zaprzyjaznione bakterie trawiace celuloze.

Cytat:czyli więcej niż cała ludzka populacja!


Czyli co? Przerzucamy sie na salate i dla pewnosci zniszczmy konkurencje - wszyscy niepotrzebni rozlinozercy do wytepienia.

Cytat:Zatem przeliczając - nie spożycie jednego funta mięsa oszczędza więcej wody niż nie branie prysznica przez cały rok.


Po pierwsze, nie jestesmy w anglii, wiec uzywaj naszych miar. Tak jest bardziej wyraznie.
Po drugie, ten sam "funt miesa" spozyje kto inny. Wiec na pewno nie unikniemy zuzycia wody...
Nie bierzesz tez pod uwage tego, ze woda ta zuzywana jest przez zwierzeta, ktorych tak bronisz. To co? Nie dajemy krasuli pic, bo zuzywa za duzo wody? Lepiej posadzimy salate i poczekamy na deszcz.

Cytat:Dlatego między innymi tak szybko znika las równikowy.


Ale to raczej malo znaczacy ulamek powodow.

Cytat:Ten temat jednak nie miał być o wegetarianach, ale o codziennym zwracaniu uwagi na cierpienie bezbronnych zwierząt i nie pozostawaniu obojętnym. Przecież potrzeba obrony cierpiących istot jest lub powinna być w każdym z Was...


Jest. Tyle, ze ja troche inaczej podchodze do sprawy. Wiekszosc zwierzat hodowlanych niewiele cierpi w zyciu. Maja zapewnione pozywienie i miejsce do zycia, pomaga im sie we wszystkim, od rozmnazania i porodow po niestrawnosci. A ze koncza jako pokarm... Gdyby zyly na wolnosci tez by tak skonczyly. A tak, podtrzymuja gatunek i istnieja bez wiekszego wysilku. A ten wysilek bierzemy na siebie...
Wiem, ze w niektorych przypadkach nie jest to taka idylliczna egzystencja, ale to, co widzialem pozwala mi stwierdzic, ze dotyczy to glownie korporacji i ludzi bez serca. A te rownie chetnie dreczylyby ludzi, gdyby dalo to podobne zyski...

Przede wszystkim, myślę, że Ultimate Cage nie chciał rozpoczynać tu dyskusji o weganizmie czy też wegetarianizmie lecz raczej o humanitarnym traktowaniu zwierząt.