Oko Garretta

Cytat:oczko jest gicior... sprawil bym sobie takie ale ile to musi kosztować...


A poza tym operacja... zawsze jest możliwość, że coś pójdzie nie tak. Ale z tego, co czytałem, to nie jest sterowane, więc masz cały czas zoom.

Co do zoomu:
AMD, po naszemu "starcze zwyrodnienie plamki żółtej" (czy jakoś tak to się tłumaczy) polega na tym, że plamka żółta przestaje dobrze rejestrować, więc w centrum widzimy po prostu plamę. To urządzenie jest po to, żeby promienie, które normalnie padałby na plamkę żółtą były bardziej rozproszone, aby czopki i pręciki dookoła rejestrowały ten obraz. Tak samo dzieje się ze wszystkimi promieniami wpadającymi do oka, więc obraz na obrzeżach jest strasznie ściśnięty, a ten w centrum rozciągnięty, ale za to coś się widzi.

Nie dla nas to, jeszcze nie...

 

Witajcie w starej bajce

Komórki macierzyste mają też leczyć ślepotę
Wpisał nie-pelnosprawni.pl
Poniedziałek, 26. Styczeń 2009 16:32

Brytyjscy naukowcy wystąpią w tym roku o zgodę na próby kliniczne kontrowersyjnej metody leczenia komórkami macierzystymi. Anglicy chcą naprawiać uszkodzenia wzroku właśnie tymi komórkami. Chociaż leczenie jeszcze się nie zaczęło, a już wywołuje sporo emocji - pisze dziennik "POLSKA".

Byłyby to drugie tego rodzaju badania, ponieważ w piątek amerykańska Geron Corporation uzyskała zezwolenie Biura do spraw Żywności i Leków (FDA) na testy terapii leczącej paraliż.

Z zarodkowych komórek macierzystych mogą się rozwijać różne tkanki, co otwiera ogromne możliwości ich zastosowania w medycynie. Metoda ta budzi jednak kontrowersje, ponieważ zarodki ulegają zniszczeniu.

W Wielkiej Brytanii metoda ta byłaby początkowo sprawdzana na pacjentach ludzkich z tak zwaną suchą postacią tej choroby, występującą u 90 proc. osób dotkniętych AMD - zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej spowodowanej wiekiem.

Więcej na stronie POLSKA

Cosola - przygotowania ślubno-weselne

AMD - zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, choroba oka, prowadz często do utraty wzroku u starszych osób (powyżej 60r.ż).
Ja nie mam czasu w tygodniu (robie badania) więc MUSZ? pisać w weekend może jednak dobrze że mój K. jest za granicą bo nie wiem co by to było z tym pisaniem...

Aaa, znalazłam jeszcze jedne fajne obrączki

O czym decydują nasze geny?

Przełomowe odkrycie: znaleziono gen ślepoty (źródło: onet.pl)

Naukowcy uniwersytetu z Southampton twierdzą, iż wykryli gen odpowiedzialny za najbardziej rozpowszechnioną w krajach zachodnich odmianę ślepoty - zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Zwyrodnienie plamki żółtej (angielski skrót AMD od Age-related Macular Degeneration) prowadzi do uszkodzenia siatkówki, szczególnie jej części centralnej - plamki żółtej. Objawy to pogorszenia wzroku, ubytki, a niejednokrotnie całkowita utrata widzenia centralnego. Osoby starsze dotknięte AMD źle widzą w jaskrawym słońcu, mają trudności z czytaniem, a proste linie odbierają jako krzywe.

Uniwersytet w Southampton przez sześć lat prowadził badania w grupie tysiąca pacjentów. U 25 proc. osób cierpiących na AMD naukowcy zidentyfikowali gen nazwany przez nich Serping 1, co ich zdaniem może torować drogę do wczesnego wykrywania go i terapii. Serping 1 sprawia, że układ odpornościowy atakuje oko, ale skutki jego działań dają o sobie znać dopiero w wieku kilkudziesięciu lat. AMD rozwija się u blisko jednej trzeciej osób przed 75 rokiem życia. U osób po 50. roku życia jest główną przyczyną postępującej utraty wzroku.

 

1

Pokrewna dusza? Skąd wniosek?
Nie, nie interesuje mnie to zawodowo. Podobnie jak nie interesuje mnie zwyrodnienie plamki żółtej Degasa, zaćma Moneta, choroby psychiczne Rachmaninova czy głuchota Beethovena - ich twórczość uważam za wspaniałą niezależnie od tego, co na nią wpływało.
Swoją drogą - ciekawe, że jak miałam w podpisie cytaty z Norwida czy Sołżenicyna, to nie pytałąs mnie, czy się interesuję ich chorobami czy twórczością.
Aha, zapomniałaś, Kisiu, podać źródło swojej dosłownej wypowiedzi: Wikipedia.

Czego to ludzie nie wymyślą

Vuzix – cyfrowe okulary poprawiające wzrok

Vuzix stara się przekonać swoich klientów, że dba o ich wzrok. Patrząc na projekt nowego elektronicznego ekrano-okularu można nawet w to uwierzyć.

LV920 stworzony przez Vuzix Medical Division to coś więcej niż tylko kolejny ekran przypominający okulary. To rozwiązanie dla osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej i innymi problemami ze wzrokiem. System ma ułatwić czytanie i poprawić jakość widzianych kolorów.gadzetomania.pl

Czy nosić okulary ?

Cytat:nie jem masła od 2 tyg
czy to moze miec wpływ


Jeszcze co do masła, pod linkiem >http://samozdrowie.interia.pl/zdrowie/profilaktyka/news?inf=100042480
znalazłam interesujące informacje na ten temat:

„Wbrew potocznej opinii, masło wcale nie jest dobrym źródłem witaminy A: zawiera tylko 1/10 tego, co znajdziesz w tej samej ilości wątróbki i marchewki.Dobrej kondycji oczu sprzyja też zjadanie produktów bogatych w witaminę C: czarnych porzeczek, cytrusów, truskawek... Spożywanie ich zmniejsza bowiem ryzyko pojawienia się zaćmy. Substancje zwane antocyjanami poprawiają natomiast ukrwienie siatkówki i przeciwdziałają stanom zapalnym w jej obrębie. Antocyjany znajdziesz m.in. w czarnych jagodach, amerykańskich borówkach i aronii.Kondycję oczu poprawi też zażywanie przeznaczonych specjalnie dla nich preparatów, z wyciągiem z czarnych jagód (zawiera mnóstwo antocyjanów), beta karoten oraz luteinę (zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i rozwojowi zaćmy). Do wyboru masz m.in.: o Benevit Optic 20 zł//25 kaps. o Vitavision 22 zł/30 tabl. o Klarin Active 23 zł/30 tabl. o Strix 24 zł/30 tabl. o Ocuvital Lutein 28 zł/30 tabl. o Vitalux 35 zł/30 tabl. o Blue Berry 51 zł/60 tabl. (...)
Ewa Stasiuk Beata Engelhardt

konsultacja lek. med. Danuta Jurkowicz, okulista; Andrzej Piotrowski, konsultant ds. optyki

Samo Zdrowie 06. 2005"

Lubię czytać posty amd..

Cytat: akrass zapytał:
a kto to jest amd


Dla każdego okulisty na kuli ziemskiej AMD to zwyrodnienie plamki żółtej (
Age-related Macular Degeneration). Około 60 mln osób choruje na tę chorobę. Ponieważ nie jestem okulistą to AMD bardziej kojarzy mi się z procesorem.

Chyba własnie jesteś okulistą. No chyba, że sam cierpisz na tę doległość.

ps.
zaryzykuję zabawę... "procesor"... to taki co to wszelakie mądrości pojął w strzelaniu z procy

Lubię czytać posty amd..

Cytat: krokomierz napisał(a): akrass zapytał:
a kto to jest amd


Dla każdego okulisty na kuli ziemskiej AMD to zwyrodnienie plamki żółtej (
Age-related Macular Degeneration). Około 60 mln osób choruje na tę chorobę. Ponieważ nie jestem okulistą to AMD bardziej kojarzy mi się z procesorem.

Chyba własnie jesteś okulistą. No chyba, że sam cierpisz na tę doległość.

ps.
zaryzykuję zabawę... "procesor"... to taki co to wszelakie mądrości pojął w strzelaniu z procy

Zresztą uwolnie Cię od odpowiedzi. Ja bym paru "profosów" unieszkodliwił z AK 47

TYTUS I PUDEL!! RAZEM SZCZĘŚLIWE!!!

Witam!
Przykro mi z powodu Tupka (w końcu klepał biedę z Bellą do spółki). Niestety u pudli choroby oczu się zdarzają częściej niż w innych rasach.
Jeśli rzeczywiście to jakiś zanik siatkówki (to mogą być dwie choroby takie same jak u wszystkich collie) to może stracić wzrok. U ludzi też nie wszystkie choroby są uleczalne np. zwyrodnienie siatkówki czy plamki żółtej - to nieuleczalne i prowadzące do ślepoty schorzenia.
Na pocieszenie zostaje nam, że zwierzęta świetnie radzą sobie przy utracie jakiegoś zmysłu. tupkowi zostanie słuch i węch. Wy tylko będziecie musieli się nauczyć więcej gadać do niego.
Ważne będzie też aby nic nie zmieniać w otoczeniu.
To też mogło być przyczyną tego warczenia wieczorem, po prostu słabo lub prawie wcale Was nie widział.
Myślę, że sobie poradzi ze wszystkim, albo zrobi na złość lekarzowi i bedzie widział do końca swoich dni - życzę mu tego!
pozdrawiam
Ania i suczki

P.S. Ja nauczyłam się dogadywania z psem ktory stacił prawie zupelnie słuch, wszystko jest do zrobienia.

retinopatia + mętki

Cześć Ela

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki to choroba dziedziczna wykrywana dosyć wcześnie.
Gdzieś przeczytałem, że :
"bardzo często RP nie jest rozpoznawana podczas rutynowych badań okulistycznych. Liczne przykłady dowodzą, że pacjenci uznawani przez lekarzy za dobrze widzących (prawidłowa kontrola wzroku na tablicy, brak kłopotów z czytaniem), dopiero w drugiej lub trzeciej dekadzie życia dowiadują się o tym, że są chorzy na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki"

Skoro u Ciebie wykryto tę chorobę dopiero teraz to niekoniecznie oznacza, że żaden lekarz do tej pory jej nie rozpoznał, ale , że przebiaga ona bardzo powoli bądź zaczęła się w późniejszym wieku.
Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki wcale nie jest chorobą, która zawsze prowadzi do całkowitej utraty wzroku - to są jedynie skrajne przypadki.
Także nie zamartwiaj się za bardzo - będzie dobrze -zwłaszcza, że każdego dnia może pojawić się nowy lek - genetyka to faktycznie potęga i do takich leków jest bliżej niż dalej.
Na głównej stronie wkleiłem artykuł dotyczący właśnie opracowanego leku na zwyrodnie­nie plamki żółtej (tzw. AMD).
Do tej pory postępu tej choroby nie udawało się zatrzymać , a teraz jest na to lekarstwo, dodatkowo naukowcom uda­ło się zidentyfikować geny odpowiedzialne za po­datność na tę chorobę, co pozwoli na opracowanie no­wych, skutecznych terapii.

Pozdrawiam Cię Ela serdecznie - muszę już kończyć, bo właśnie kot , którego znajomi dali mi na tydzień do przetrzymania wskoczył do mojego akwarium - idiota jakiś czy co ?

pewna dolegliwosc...

mozliwe, niedlugo ruszam do lekarza z tym gownem , dostane mase skierowan do przeroznych specjalistow i troche sie to pociagnie, ale moze warto.

a wie ktos co mzoe powodowac centralnego mroczka w nocy? widze go tylko jak klade sie spac i spojrze na jasna powierzchnie (jak jasna noc za oknem). wyglada jak "wirujaca" plamka na srodku pola widzenia. to zwyrodnienie plamki zoltej? nie jest duza, nie zaslania tez bezposrednich zrodel swiatla, bo gdy spojrze na jakas latarnie, to znika do momentu jak znowu jest ciemno i spojrze na ta jasna powierzchnie. powialo tragedia :]

Wrażenia - Spokoju

RUDA!!!

Męty to pikuś przy tym, co napisałaś o tym czarnym punkciku, który Ci tak lata z i znika oraz o tych pokrzywionych liniach. BIEGIEM DO OKULISTY i koniecznie o tym powiedz swojej specjalistce w Spektrum. Czy wiesz co to może być? Zwyrodnienie plamki żółtej... Nie zamierzam Cię straszyć, ale jeśli tego nie zatrzymasz, to możesz utracić centralne widzenie i będziesz miała potężną szarą/czarną kropę w centrum widzenia i będziesz widziała tylko peryferjami oka.

Błagam, nie lekceważ tego i koniecznie się przebadaj. Zrób sobie test Amslera. Tu masz link http://www.okolaser.com.pl/test-amslera.php TO WAŻNE!!!!

Wrażenia - Spokoju

Cytat: I jA jak myślicie, czy przy badaniu dna oka jakieś zmiany w plamce byłoby widać?


Jeśli to miałoby być AMD (age-related maculcośtam degeneration - "starcze" zwyrodnienie plamki), to z pewnością tak. Charakterystyczne dla tej choroby są tzw. druzy - ziarniste, żółte plamki na dnie oka, z reguły pojawiające się wiele lat przed wystąpieniem jakichkolwiek zaburzeń wzroku. Każdy okulista to zauważy i rozpozna. Tak że możesz raczej być spokojna. Zniekształcenia obrazu i małe mroczki w centralnym polu widzenia to faktycznie pierwsze objawy AMD, ale u nas to chyba wynika z mętów. Ja też tak czasami mam. Te czarne punkciki to chyba są męty przypłynięte blisko siatkówki.

Pisałaś, że masz zdiagnozowane jakieś zwyrodnienie siatkówki. Może te zniekształcenia też i tym są spowodowane.

Placid

Wrażenia - Spokoju

Witam Placid!

Objaw o którym piszesz może mieć (wg mnie przynajmniej) 3 rodzaje genezy (przynajmniej znane mi):

1. Mniej poważny, to tzw. scotoma, czyli mroczek w centralnym polu widzenia. Jeżeli pojawia Ci się to od czasu do czasu. Jeżeli jest stałe, to znaczy, że to chyba coś poważniejszego...

2. Taki zanik pola widzenia może (ale nie musi) mieć związek ze złym odżywieniem naczyń siatkówki, a przez to z zanikiem pola widzenia (tak się zaczyna jaksra!). Zrób sobie badanie pola widzenia (perymetria), jeśli tylko masz taką możliwość

3. Najbardziej poważny problem, to zwyrodnienie plamki żółtej. Objawia się to zanikiem centralnego pola widzenia oraz widzeniem zakrzywionych linii w "teście Amslera". Wpisz sobie "test Amslera" w Googla i wyszukaj taką planszę z testem. Jeżeli zobaczysz zakrzwyione linie, to moim zdaniem powinieneś się koniecznie zgłosić do okulisty!!!

Ja też miałem kilka razy w życiu podobny objaw, aczkolwiek mnie przydarzyło się to tylko po wysiłku (koszykówka). Wyglądało to tak, że jakieś 45min do 1 godz. po skończonej grze w oku występowała u mnie ślepa plama w centrum widzenia i musiałem patrzeć bokiem, żeby zobaczyć coś, co znjadowało się na wprost. 5 minut później to ustępowało a dookoła oka (na obwodzie) rozpoczynało mi się takie dziwne zygzakowate miganie, które trwało przez 15 minut. Niedawno dowiedziałem się, iż nosi to nazwę scintilating scotoma (mroczek iskrzący, tudzież migrena oczna.

Pozdrawiam

Admin

Dekstrometorfan DMX

również znalazlam lsubstancje czynne powodujące męty - ranibizumab oraz pegaptanib sodu. W życiu tego nie brałam i obym nigdy nie musiała !!!!
Żródło http://www.fpn.info.pl/fpn-9-2007bo.pdf

31 sty 2006 European Agency for the Evaluation of Medicinal Products wprowadził do obrotu preparat pod nazwą Macugen (Pfizer). Macugen jest nazwą handlową pegaptanibu sodu, który znalazł zastosowanie w leczeniu pacjentów cierpiących na wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem AMD (age-related macular degeneration).
W styczniu 2007 roku EMEA zarejestrowała drugi lek w leczenie AMD pod nazwą Lucentis czyli ranibizumabu (Novartis Europharm). Oba leki podawane są w postaci injekcji do gałki ocznej. Do najczęstszych działań niepożądanych podczas stosowania tych leków należą: przekrwienie i ból oka, tzw.męty w ciele szklistym, wylew w obrębie siatkówki, zwiększenie ciśnienia w oku, zapalenie wnętrza gałki oraz ciała szklistego, zaćma, włóknienie podsiatkówkowe, a także ból głowy oraz zwiększone ogólnoustrojowe ciśnienie krwi

Opracowano lek na zwyrodnie­nie plamki żółtej (tzw. AMD) !

Poniżej wkleiłem tekst artykułu :

"Cudowny lek przywraca wzrok

Najważniejsze ubiegło­roczne medyczne odkry­cie zasługuje na miano prawdziwego cudu.
Ame­rykańskim naukowcom udało się stworzyć lek, który przywraca wzrok ociemnialym ludziom.

Preparat, który jesienią zy­skał akceptację amerykań­skiego urzędu ds. leków i żywności (Food and Drug Administration), nazywa się Ranibizumab i jest przeznaczony dla osób cierpiących na zwyrodnie­nie plamki żółtej (tzw. AMD).

Choroba ta dotyka zwykle starsze osoby, po­wodując postępującą i jak dotychczas nieodwracalną utratę wzroku. Nowy lek skutecznie powstrzymuje rozwój choroby, a nawet powoduje cofnięcie się jej objawów.

Mimo swego sukcesu farmakolodzy z firmy Genetech, która stworzyła rewolucyjny lek, nie testują jeszcze nowsze­go tańszego preparatu o tym samym przeznaczeniu - Bevicizumab.
Co więcej, naukowcom uda­ło się też zidentyfikować geny odpowiedzialne za po­datność na tę chorobę, co pozwoli na opracowanie no­wych, skutecznych terapii"

Wiadomość jest rewelacyjna - teraz czekamy na lek likwidujący męty

Witrektomia a cukrzyca

Nowotwórstwo, to brzmi dla mnie bardziej jak narastanie naczynek na siebie, czyli AMD (zwyrodnienie plamki zółtej), aczkolwiek to jest choroba związana z wiekiem, a nie z cukrzycą (co nie znaczy, że nie mogą wystąpić równolegle).

Nikt nie da Ci gwarancji, że po witrektomii będzie lepiej. Teoretycznie lepiej być powinno i pewnym jest jedno - jeżeli nie zrobicie tej operacji, to (wg mojej oceny) będzie juztylko gorzej, a siatkówka może tak naprawdę odkleić się w każdej chwili. Jeśli operacja zostanie przeprowadzona dokładnie, to ryzyko odklejenia się siatkówki powinno zmaleć, a nie wzrosnąć!

Pzd

Admin

Temat do narzekań

Wczoraj zmieniłam reumatologa (MAM RZS) i wyszło na to, że poprzedni lekarz mnie olał całkiem.... I nie było współpracy z okulistą. (Musiałam się tam zapisać bo W Rzeszowie nie było żadnego, pacjenci zostali na lodzie) Żadnych poważnych badań przez 4 lata!!! We wtorek idę do szpitala na badania m.in rentgena całego ciała, badanie stanu kości, badania krwi, hormonów bo okazuje się, że nikt sobie nie zdał sprawy, że mam nierozsłość i jestem niska dlatego...
I prawno podobnie już się nie kwalifikuje na hormon wzrostu...
Na dodatek chce mnie wysłać do Lublina do okulisty, bo powiedziała, że przy tamtych ich leczeniu to ja oślepnę całkiem (na razie mam wysięki w okach, początek zaćmy w lewym i zwyrodnienie plamki żółtej też w lewym), podejrzewają zapalnie ściany naczyniowej oczu. :/ Fajnie, że mamy takich lekarzy co nic nie mówią pacjentom i maja ich w DUPIE!!!!!!

Tak najlepiej jest zrobić z kogoś kalekę, a potem jeszcze nie dawać na leczenie kasy. :/

Alexandrine dnia Sob 15:55, 13 Cze 2009, w całości zmieniany 1 raz

Plamka na oku...

czyli jak patrzy przed siebie, to nic nie ma takiego?
może to coś z siatkówką? albo zwyrodnienie plamki żółtej lub ciałka szklistego?
w jakim wieku jest ta osoba?
a oko boli przy tym czy tylko jest ta plamka? i to jest taki ciemny obszar typu "mroczki" czy jakaś inna plamka?
czy przy tym pogorszyło się widzenie w tym oku?

ze swojej strony powiem, że oczy to oczy i do okulisty koniecznie. a ceny uuu, potrafią nawet i stówę zgarnąć :/ to zależy od gabinetu, miasta, aktualnych promocji..

Centrum z luteina

ja brałam klarin z luteiną bo działa ochronnie mi na oczy, mniej się męczą i też wyraźniej widzę bo zmniejsza dolegliwosci wzrokowe przy krótkowzroczności. centrum z luteina jest po to by dodatkowo chronić oczy.. nie slyszalam jeszcze o tym, żeby jakkolwiek było to wiązane z hormonami które mogą chronić przed ciążą ale wiem asiek o co ci chodzi..jednak
luteina, w połączeniu z wyciągiem z borówki w takich małych ilosciach takich jak w cenrum lub klarin na oczy, lub Ocvital lutein, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i rozwojowi zaćmy. I to jest jej główne zastosowanie jesli chodzi o oczy .
Puste laski nie będą tego raczej nagle kupowały bo już od dawna luteina jest w aptekach , chociażby z klarinem . A to czy sama jest na recepte czy nie to nie wiem..ale nie wydaje mi się... Asiek a czemu miałaby być luteina nie dopuszczona do sprzedaży ?? skoro pomaga w zapobieganiu zaćmy i chorobom oczu to raczej jest potrzebna

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba w której największe znaczenie ma wiek. Stąd angielska nazwa Age-related Macular Degeneration (AMD). Z innych czynników ryzyka mówi się o nadciśnieniu tętniczym, paleniu papierosów a także genetycznych predyspozycjach. Podobno wieloletnie narażenie na silne światło też może się przyczyniać do tej choroby.

W Rozporządzeniu MON w sprawie wykazu chorób powstałych w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby są choroby narządu wzroku wywołane czynnikami fizycznymi lub chemicznymi tj. pracami narażającymi na działanie długotrwałe promieniowania podczerwonego, nadfioletowego, pola elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości, spójnego promieniowania świetlnego, generowanego przez układy laserowe.

Pozostaje tylko pytanie czy zwyrodnienie plamki żółtej mogło być jakkolwiek wywołane takimi czynnikami. Moja osobista opinia - że nie.
Przekonasz się jak staniesz przed Wojskową Komisją Lekarską.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Nie, nie mogą. Promieniowanie mikrofalowe uszkadza soczewkę prowadząc do jej zmętnień, a po dłuższym czasie ewentualnie zaćmy. Promieniowanie laserowe uszkadza punktowo siatkówkę lub plamkę / jeśli spojrzenie centralne na silne źródło / ale obraz zmian jest charakterystyczny i bynajmniej różny od AMD. Zresztą AMD jest schorzeniem wieloczynnikowym i przy obecnym stanie wiedzy nie jest to schorzenie, które można wiązać ze szczególnymi warunkami służby wojskowej. Nie piszesz o swoim wieku stąd nie można jednoznacznie wypowiedzieć się, czy jest to AMD - być może jest to któraś z dystrofii plamki / ponieważ zwyrodnienie plamki żółtej to bardzo obszerne i niejednoznacznie sformułowane rozpoznanie /. Takie słowo worek w którym mogą mieścić się najróżniejsze schorzenia plamki. Bez dokładnego zbadania / ewentualnie AF czy OCT / precyzyjne wnioskowanie niemożliwe- to będą tylko spekulacje.

Przełomowe odkrycie: naukowcy wykryli gen ślepoty

Naukowcy uniwersytetu z Southampton twierdzą, iż wykryli gen odpowiedzialny za najbardziej rozpowszechnioną w krajach zachodnich odmianę ślepoty - zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

Bieganie może chronić przed chorobami oczu

Intensywne ćwiczenia fizyczne mogą zapobiegać zarówno zaćmie, jak i związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej - informuje pismo "Investigative Ophtalmology and Visual Science".

więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

metody zapamietywania, szybkiego czytania itp. a praca pedag

"Według autorów kilku studiów, których wyniki opublikowano w aktualnym wydaniu pisma Journal of Vision, szybkie czytanie to złudzenie. Naukowcy podpierają swoje twierdzenia budową ludzkiego oka. Oczy działają bowiem jak reflektory rampowe, "podświetlające" tylko część sceny, tutaj strony. Pomimo że wydaje nam się, że widzimy naraz całą paginę, w rzeczywistości dostrzegamy tylko niewielką grupkę liter, na której spoczął właśnie nasz wzrok. Gordon Legge z University of Minnesota podkreśla, że zakres obejmowanych jednocześnie elementów waha się od 8 do 10.

Czytanie jest możliwe dzięki ruchom sakkadowym oraz wodzącym gałek ocznych. Przeciętny człowiek wykonuje 4 ruchy gałek ocznych na sekundę, co pozwala przeczytać 4-5 słów na sekundę i 250-300 na minutę. Legge uważa, że ze względu na pojemność uwagi wzrokowej, przekroczenie granicy 300 słów na minutę jest niemal niemożliwe.

Kiedy warunki (zewnętrzne i/lub wewnętrzne, zależne od czyjegoś stanu zdrowia) są gorsze od idealnych, okienko obejmujące analizowane elementy wzrokowe kurczy się. Dlatego np. osoby ze związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej czytają wolniej od ludzi zdrowych. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy noszą okulary, ponieważ muszą w większym stopniu polegać na "rozmazanym" widzeniu obwodowym.

Zespół Legge’a analizował wpływ czcionki, kontrastu i odstępów pomiędzy literami na szybkość czytania. Okazało się, że spowalniająco działały małe literki, słaby kontrast oraz nietypowe odstępy między znakami.

W momencie zamykania wydania pisma badacze nadal spierali się, jak mózg odzwierciedla większe sceny (np. obrazy czy ikony na ekranie komputera), skoro "okienko wzrokowe" jest tak ograniczone, że obejmuje tylko nieliczne litery.

Brad Motter z Veterans Affairs Medical Center w Syracuse oraz Diglio Simoni badali zdolność wyszukiwania konkretnego obiektu na ekranie komputera. Zauważyli, że czas potrzebny na wykonanie zadania wydłużał się, gdy narastał tłok optyczny wokół tego przedmiotu. Zmieniał się on w zależności od liczby i bliskości innych obiektów."

źródło: Live Science

Zmiana diety może chronić wzrok

Dieta zawierająca mniej oczyszczonych węglowodanów - na przykład słodyczy, białego chleba i łuskanego ryżu - zmniejsza ryzyko postępu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), choroby, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku po 65. roku życia - informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

W przebiegu AMD przeciekające naczynia krwionośne, odczyn zapalny oraz tworzenie nowych, nieprawidłowych naczyń prowadzą do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tys. osób.

Pacjenci wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Nie mogą czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców z Tufts University, mężczyźni i kobiety po 55. roku życia, których dieta miała najwyższy indeks glikemiczny byli o 17 procent bardziej narażeni na postęp AMD niż grupa spożywająca produkty o niskim indeksie. Badania objęły 4757 osób w wieku od 55 do 80 lat.

Indeks glikemiczny to wielkość, która określa, jak szybko węglowodany są przekształcane w prosty cukier - glukozę. Pokarm o wysokim indeksie glikemicznym powoduje szybki wzrost i szybki spadek poziomu glukozy we krwi - takie właściwości mają na przykład białe pieczywo, słodycze, chipsy czy łuskany ryż. Natomiast niełuskany ryż oraz makaron czy chleb z pełnego ziarna to przykłady pokarmów o niskim indeksie glikemicznym.

Wiadomo, że rozwojowi AMD sprzyja palenie tytoniu i ostre światło (dlatego dobrze jest nosić ciemne okulary). Świeże powietrze, dieta bogata w warzywa i owoce, a także preparaty witaminowe, selen i cynk mają działanie ochronne. Jak ważna jest właściwa dieta, świadczy przykład Japonii - gdy po II wojnie światowej tradycyjny zdrowy sposób odżywiania zastąpiły tam amerykańskie fast foody, zachorowalność na AMD znacznie wzrosła.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl...0,686,item.html
Pozdrawiam

6x6

"Za sprawą tego niepozornego owocu, jakim jest czarna jagoda, możemy się cieszyć dobrym wzrokiem przez długie lata. Jagody chronią oczy przed wolnymi rodnikami, zmniejszają przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych w gałce ocznej, poprawiają ukrwienie i zapewniają ostre widzenie po zmroku." - z medialine.pl

"Są stosowane w leczeniu tzw. kurzej ślepoty czyli niedowidzenia o zmierzchu i osłabieniu wzroku z powodu nadwrażliwości na światło dzienne. Pod ich wpływem siatkówka czyli część oka reagująca na światło jest lepiej ukrwiona. Czarna jagoda leczy schorzenia będące najczęstszą przyczyną osłabienia wzroku u ludzi starszych: zwyrodnienie plamki żółtej (choroba środkowej części siatkówki) oraz zaćmę polegającą na zmętnieniu soczewki oka.
Długotrwałe zażywanie wyciągu z borówki poprawia wzrok u krótkowidzów!
Podczas II wojny światowej piloci zauważyli, że po zjedzeniu jagód (wystarczył dżem) lepiej widzieli w ciemnościach. Wyciągi z borówki zalecane są także osobom o nieprawidłowym krążeniu żylnym chorującym na żylaki czy hemoroidy. Wyciągi z borówki czarnej można zażywać w ilości 50 do 150 mg dwa razy dziennie.
Mniejsze dawki można stosować profilaktycznie, aby zapobiec chorobom oczu. Natomiast większe dawki mogą zażywać osoby chore na cukrzycę. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą spożywać wyciągi z borówki. " - z wpolnoty.org

no i pewnie warto czasem pyknąć luteinę:
"Luteina - antyoksydant, którego celem jest wzmocnienie bariery ochronnej siatkówki oka, a w szczególności ogromnie wrażliwych na promieniowanie słoneczne, komórek w plamce żółtej. Luteina to naturalny barwnik uzyskiwany z liści rośliny Tagetes erecta (zwana Goździk Indyjski lub Aksamitka wysoka).

Luteina jeden z karotenoidów - pigment siatkówki stanowiący naturalny filtr ochronny przed promieniowaniem UV i UVB. Luteina działa w oku jak żółty filtr, którego mikroskopijne ilości umieszczone są dokładnie w części środkowej dołka środkowego siatkówki, w miejscu zwanym plamką żółtą. Z jednej strony wiąże on wolne rodniki (podobnie, jak inne antyoksydanty, np. witaminowe A, C, E), z drugiej - absorbuje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal poniżej 400 nm.

Luteina jest korzystna dla osób z chorobami wzroku m.in. zaćma, dla cukrzyków - retinowców oraz dla osób przebywających często w pobliżu szkodliwych elektoronicznych pól magnetycznych np. przy telewizorze, komputerze lub np. "mikrofalówce".

Ponieważ luteina nie może być syntetyzowana w organizmie, musi być dostarczana z zewnątrz." - z faceci.com.pl

żeby nie mieć taaakich oczu

Szybkie czytanie to złudzenie?

Według autorów kilku studiów, których wyniki opublikowano w aktualnym wydaniu pisma Journal of Vision, szybkie czytanie to złudzenie. Naukowcy podpierają swoje twierdzenia budową ludzkiego oka. Oczy działają bowiem jak reflektory rampowe, podświetlające tylko część sceny, tutaj strony. Pomimo że wydaje nam się, że widzimy naraz całą paginę, w rzeczywistości dostrzegamy tylko niewielką grupkę liter, na której spoczął właśnie nasz wzrok. Gordon Legge z University of Minnesota podkreśla, że zakres obejmowanych jednocześnie elementów waha się od 8 do 10.

Czytanie jest możliwe dzięki ruchom sakkadowym oraz wodzącym gałek ocznych. Przeciętny człowiek wykonuje 4 ruchy gałek ocznych na sekundę, co pozwala przeczytać 4-5 słów na sekundę i 250-300 na minutę. Legge uważa, że ze względu na pojemność uwagi wzrokowej, przekroczenie granicy 300 słów na minutę jest niemal niemożliwe.

Kiedy warunki (zewnętrzne i/lub wewnętrzne, zależne od czyjegoś stanu zdrowia) są gorsze od idealnych, okienko obejmujące analizowane elementy wzrokowe kurczy się. Dlatego np. osoby ze związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej czytają wolniej od ludzi zdrowych. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy noszą okulary, ponieważ muszą w większym stopniu polegać na "rozmazanym" widzeniu obwodowym.

Zespół Legge’a analizował wpływ czcionki, kontrastu i odstępów pomiędzy literami na szybkość czytania. Okazało się, że spowalniająco działały małe literki, słaby kontrast oraz nietypowe odstępy między znakami.

W momencie zamykania wydania pisma badacze nadal spierali się, jak mózg odzwierciedla większe sceny (np. obrazy czy ikony na ekranie komputera), skoro "okienko wzrokowe" jest tak ograniczone, że obejmuje tylko nieliczne litery.

Brad Motter z Veterans Affairs Medical Center w Syracuse oraz Diglio Simoni badali zdolność wyszukiwania konkretnego obiektu na ekranie komputera. Zauważyli, że czas potrzebny na wykonanie zadania wydłużał się, gdy narastał tłok optyczny wokół tego przedmiotu. Zmieniał się on w zależności od liczby i bliskości innych obiektów.

Live Science

Urządzenia codziennego użytku

ScyFix 600
Producent: ScyFIX

ScyFIX 600 to precyzyjne urządzenie do elektrostymulacji oka. Zawiera zasilany z baterii generator impulsów o zmiennej częstotliwości. Urządzenie to przesyła przez skórę impulsy elektryczne za pomocą elektrod przewodzących.

Umożliwia bezbolesną i nieinwazyjną terapię za pomocą ledwie odczuwalnych impulsów prądu o niskim napięciu. Urządzenie stymuluje komórki ułatwiając ich dokrwienie i przywraca ich funkcjonalność. Komórki przed swoją śmiercią przez pewien czas pozostają w uśpieniu i jeśli uśpione komórki zostaną pobudzone stymulacją elektryczną (to wzrośnie przepuszczalność naczyń krwionośnych, unormuje się potencjał elektryczny komórek. Pozwoli to na zwiększenie przewodzenia w nerwach) Terapie stosuje się przez 20 minut raz lub dwa razy dziennie. Do niewielkiego generatora impulsów podłączamy cztery specjalne elektrody, które umieszczamy na dokładnie umytej skórze (dwa na powiekach i dwa wierzchu dłoni) niewielkim pokrętłem ustawiamy poziom impulsów do momentu, gdy poczujemy delikatne mrowienie. Urządzenie podczas terapii stale zwiększa częstotliwość impulsów do dogodnego dla nas poziomu, sygnalizując to dźwiękiem. Gdy poczujemy, że mrowienie staje się nieprzyjemne, należy zmniejszyć częstotliwość. Zakończenie terapii jest sygnalizowane trzema krótkimi sygnałami.

Znajduje zastosowanie w leczeniu takich chorób, jak: retinis pigmentosa, zwyrodnienie plamki żółtej oraz innych chorób powodujących zmniejszanie się zakresu widzenia. Należy też zaznaczyć, iż nie leczy tych chorób całkowicie, ale pozwala tylko na niewielką poprawę wzroku, lecz, co najważniejsze, zapobiega dalszemu ich rozwojowi.

Cena: 4249 PLN

Lubię czytać posty amd..

Cytat: a kto to jest amd


Dla każdego okulisty na kuli ziemskiej AMD to zwyrodnienie plamki żółtej (
Age-related Macular Degeneration). Około 60 mln osób choruje na tę chorobę. Ponieważ nie jestem okulistą to AMD bardziej kojarzy mi się z procesorem.

Zainteresowania

interesuje sie kobuietami.....one mna mniej

http://zdrowie.onet.pl/1354169,2039,,,,mapa_ciala_dla_kobiet,profilaktyka.html

Profilaktyka

Mapa ciała dla kobiet
Anne-Marie O'Leary
Złamane serce zwiększa ryzyko chorób serca - wykazali naukowcy z Teksasu. Kobiety po rozwodzie są o 60 procent bardziej zagrożone niż szczęśliwie zamężne – nawet gdy te powtórnie wyjdą za mąż. To tylko jeden z czynników wpływających na nasze zdrowie.

Włosy

U kobiet, które farbują włosy 12 lub więcej razy w roku, ryzyko chłoniaka jest o 26 procent wyższe w porównaniu z niefarbującymi. Jak sugerują wyniki ogólnoeuropejskich badań, kobiety, które zaczęły farbować włosy przed rokiem 1980, były o 37 procent bardziej narażone na chłoniaki, o co obwiniane są bardziej szkodliwe barwniki. Najniebezpieczniejsze były ciemne barwy i płukanki do włosów.

Oczy

Jaskra, podwyższone ciśnienie płynu wewnątrz oka, które nieleczone bywa przyczyną ślepoty, może mieć związek z używaniem komputera – twierdzą Japończycy. Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem częściej cierpią zarówno na daleko- i krótkowzroczność, zaś u krótkowzrocznych łatwiej rozwija się jaskra. Badania Massachusetts Eye and Ear Infirmary wykazały związek między paleniem a zwyrodnieniem plamki żółtej (które prowadzi do utraty widzenia centralnego).

Nos

Umiarkowany wysiłek fizyczny jest zdrowy (eksperci zalecają pół godziny trzy razy na tydzień), ale zbyt duży może osłabić odporność i zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych – wynika z badań Cooper Institute for Aerobic Research w Dallas. Forsowne ćwiczenia mogą hamować wytwarzanie białych krwinek.

Skóra

Podczas podróży w słonecznym klimacie, ryzyko raka skóry jest „większym niebezpieczeństwem niż terroryzm i przestępczość” – twierdzą Ken i Sue Peattie z Uniwersytetu Cardiff. W Wielkiej Brytanii liczba przypadków raka skóry wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. Poważne oparzenie słoneczne, wcześniejszy rak skóry lub wystąpienie choroby u bliskiego krewnego zwiększają ryzyko. Niebezpieczne są solaria. Najczęstsze umiejscowienie złośliwego czerniaka to górna część pleców, często pomijana przy smarowaniu kremem do opalania.

1 2 3 ...

Cudowne białko uchroni przed utratą wzroku

Nazywa się Robo4 i może skutecznie walczyć ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD), jedną z najpowszechniejszych chorób powodujących ślepotę. Na świecie cierpi na nią obecnie 25 mln osób. A wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta będzie rosła. Tymczasem nie istnieje przyczynowe leczenie AMD. Można jedynie zahamować rozwój choroby.

Robo4 pomoże także chorym na retinopatię cukrzycową pojawiającą się z czasem u diabetyków. To również spora grupa zagrożona ślepotą. Nic więc dziwnego, że odkrycie terapeutycznych właściwości tego białka uczeni nazywają przełomem w okulistyce.

Autorem sukcesu jest zespół z University of Utah współpracujący z uczonymi z kilku innych ośrodków. Jak udało im się ustalić, uaktywnienie białka występującego w komórkach naczyń krwionośnych może nie tylko zapobiec chorobom oczu, ale także odwrócić zmiany. Co prawda badania w tym zakresie zostały przeprowadzone na myszach, ale ponieważ zakończyły się powodzeniem, naukowcy wierzą, że w przyszłości pomogą ludziom. – To odkrycie ma ogromne znaczenie dla opracowania środka, który będzie aktywizował Robo4, a w rezultacie leczył AMD i retinopatię – twierdzi prof. Kang Zhang, jeden z autorów badań.

Jak działa to cudowne białko? Hamuje wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych oraz powstawanie wycieków z nich, czyli powstrzymuje procesy, które leżą u podstaw AMD i retinopatii. Ale może być przydatne także w terapii innych chorób, których skutkiem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych, np. SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej).

Historycznymi nazwał ustalenia naukowców prof. Randall Olson, szef John A Moran Eye Center przy University of Utah. Bardzo pozytywnie zareagował na nie także prof. Roy Bicknell z University of Birmingham, który w latach 90. odkrył istnienie genu Robo4. – Jeśli za jego pomocą naprawdę można leczyć choroby oczu, jest to duże osiągnięcie – skomentował.Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Nature Medicine”.

Źródło: Rzeczpospolita

Chroń wzrok przed słońcem

Szczególnie latem w słoneczne dni mam problemy z oczami. Czy rzeczywiście słońce niekorzystnie wpływa na wzrok?

Marta S., Pznań

Niestety, tak . Przebywając na słońcu, dbamy o skórę, a oczy pozostawiamy bez ochrony. Grozi to wieloma konsekwencjami.

1. Powstające pod wpływem promieniowania UV wolne rodniki, przyspieszają rozwój zwtrodnienia plamki żółtej (Age-related Macular Disease - AMD).
Uważa się ją za główną przyczynę utraty wzroku. W AMD, w okolicy tzw. plamki żółtej, dochodzi do nieodwracalnych zmian w siatkówce oka. Skutkiem są zaburzenia widzenia, stopniowy spadek ostrości wzroku(zwłaszcza z bliska), niewielkie mroczki, deformacje obrazu, problemy z rozróżnianiem kolorów. Jedną z przyczyn jest m.in. długotrwałe, intensywne światło oraz niedobór przeciwutleniaczy: witamin E, C, beta-karotenu, selenu.

2.Słońce zwiększa także ryzyko takich chorób oczu, jak katarakta, zaćma, skrzydlik(rozrost tkanki prowadzący do ograniczenia widzenia) i raka skóry wokół oczu.
Należy przy tym pamiętać, że osoby o jasnych tęczówkach są bardziej zagrożone.

3. Poza tym promieniowanie słoneczne i zmniejszona wilgotność otoczenia wysuszają oczy i są jedną z przyczyn tzw. zespołu suchego oka.
Dolegliwość polega na niedoborze łez, które zwykle chronią oczy przed podrażnieniami. Oczy przesuszają się wtedy, swędzą, pieką i szczypią. Robią się czerwone i bolą. czujemy tzw. piasek pod powiekami.

4. Aby sie ustrzec przed tymi problemami, latem koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem o udokumentowanej skuteczności. Najlepszą ochronę zapewniają szkła brązowe , bursztynowe, zielone lub szare. Na okularach szukaj oznaczenia CE, które potwierdza zgodność z europejskimi standardami.

5. Duży wpływ na stan oczu ma także dieta. Obecność w jedzeniu karotenoidów (luteiny, likopenu), antocyjanów, cynku, witamin E, C, beta-karotenu, selenu zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Dlatego też tak ważne jedzenie owoców i warzyw, a szczególnie tych, które mają czerwoną , zieloną i żółtą barwę. Wzrok mogą też wzmacniać suplementy diety (np. z wyciągem z borówki) zawierające właśnie te składniki.

5. Aby nawilżyć oczy, warto jet też nosić ze sobą [color=red]nawilżające krople (tzw.sztuczne łzy)./color] Zastąpią one prawdziwe łzy, ochronią naszą siatkówkę oka przed podrażnieniami i jej naczynia krwionośne.

info. z gazety ''Relaks'' (nie tylko dla kobiet)

Choroba AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej (utrata wzroku)

Witam,
Jestem na forum pierwszy raz, to mój pierwszy post w którym proszę o pomoc w uzyskaniu nurtującego mnei pytania..

Dwa tygodnie temu wykryto u mojego ojca (49 lat) Zwyrodnienie plamki żółtej - AMD (Age-related Macular Degeneration). Wiele czytałam o tej chorobie, wiem, że jest związaną z wiekiem chorobą oczu, która wywołuje trwałą utratę wzroku polegającą na uszkodzeniu plamki żółtej.
Widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych i postępujące trudności w czytaniu - to objawy tej choroby. Choroba postępuje w różnym tempie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Istnieją dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: sucha i wysiękowa (mokra). AMD suche pogarszają ostrość widzenia ale rozwija się wolniej i powoduje mniejsze uszkodzenia. Znacznie niebezpieczniejsza jest forma mokra AMD. Oko, broniąc się przed niedokrwieniem, wytwarza dodatkowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Przerastają one siatkówkę i uszkadzają komórki, wytwarzają się blizny, co prowadzi do dalszych uszkodzeń.
Mój ojciec ma własnie ten drugi, groźneijszy przypadek..

Moje pytanie wiąże sie głównie z przyczynami powstawania AMD.. Tak naprawdę przyczyny wystepowania AMD są nadal nieznane. Największą rolę odgrywa [b]wiek. Innymi czynnikami ryzyka są: płeć (najwiecej przypadków to płeć żeńska), rasa biała, występowanie AMD w rodzinie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze), palenie papierosów, wieloletnie narażenie na intensywne światło (np. podczas pracy na świeżym powietrzu)

Mam 26 lat i odkąd pamiętamm ojciec nosił okulary z FOTOCHROMAMI.. zastanawia mnie jedno.. skoro jedną z przyczyn występowania AMD jest wieloletnie narażenie na intensywne światło (jak w przypadku mojego taty), to czy fotochromy robione zarówno "kiedyś" (chodzi mi od roku ok '90) do teraz.. zapewniają ochroinę przed szkodliwym promieniowaniem słońca ?? Wiem, że teraz takei soczewki są.. ale sa one baaardzo drogie.. Czy TO mogło spowodować przyspieszenie/wystąpienie tej choroby ??

Byłabym wdzieczna za fachową opinię na ten temat.
Gdyż zarówno mnie jak i ojca nurtuje to pytanie.

Laserowe leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Nowa, laserowa metoda leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) ma szanse zapobiec utracie wzroku u milionów starszych osób - informuje serwis "BBC News/Health".

więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj

1

Z tego co wiem to luteina najskuteczniejsza w zapobieganiu zwyrodnienia plamki żółtej .Wiec Super Optic jak najbardziej jest odpowiedni.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Podczas badań okresowych okazało się ze mam zwyrodnienie plamki żółtej, przed wojskiem nie miałem. Czy powstanie tej choroby można wiązać z oddziaływaniem laserowych symulatorów strzelań. Pracuje przy radiostacjach czy to ma jakiś negatywny wpływ na wzrok.
Z góry dziękuję.

List: Zwyrodnienie plamki żółtej oka

Optymalni" wrzesień 2003 nr 9(49) wkładka CŻO Jastrzębia Góra
-------------------------------------------------------------------

Szanowny Panie Doktorze,
Zacznę od tego, co mnie jeszcze boli, a nie cieszy po stosowaniu przez okres
dwóch lat żywienia optymalnego. Przed czterema laty zaczęły się problemy ze
wzrokiem. W 1999 roku przeszedłem operację zaćmy w OP, przez wszczepienie
sztucznej soczewki, a w 01.03 r. to samo, lecz na OL.
W 2002 r. wykonano badanie OP i OL: angiografia fluoresceinowa, a w 2003 r.
to samo plus zabieg laserowy na OL. Ostateczne rozpoznanie: AMD oculi utr.
Pseudophapia oculi utr. Na temat tego schorzenia przesyłam naukową
(aktualną) interpretację z ew. możliwością jego leczenia, a ponadto wypis ze
szpitala z dnia 21.01.03 r.
W szpitalu dowiedziałem się, że u mnie występuje zwyrodnienie (uszkodzenie)
plamki żółtej siatkówki typu suchego i wysiękowego. Według mojej wiedzy
choroba jest nieuleczalna. Dalej następuje pogorszenie widzenia.
W związku z powyższym nasuwa się pytanie; czy stosując żywienie optymalne,
w moim przypadku mogą pomóc prądy selektywne (ile, jakie i na jakie obszary)
i czy wskazane jest leczenie metodą fotodynamiczną.
Mam 73 lata, wzrost 168 cm, waga 72 kg (przed żywieniem optymalnym 84 kg).
W ramach żywienia optymalnego spożywam na dobę:
B 55-60 g, T 130-150 g, W 60-70 g.
Dotychczasowe efekty żywienia optymalnego: po trzech miesiącach - spadek
wagi ciała 12 kg, tj. do prawidłowej normy (tak się utrzymuje), osteoporoza
zaawansowana w 27% - powróciła do normy, przerost gruczołu krokowego
kwalifikującego do operacji - odstąpiono i problemy znikły, ataki kamicy
nerkowej od dzieciństwa - znikły, a po półtora roku, tony i wielkość serca
- powrót do normy (w 1973 r. przeszedłem zawał m. serca).
Przestudiowałem wszystkie dotychczas wydane książki dra Jana Kwaśniewskiego
oraz miesięczniki "Optymalni" od pierwszego numeru i nie napotkałem
informacji odnośnie powyższych schorzeń wzroku. Dlatego uprzejmie proszę
o poradę, za co z góry dziękuję.

Z poważaniem
Optymalny z Krakowa
-------------------------------------------------------

Szanowny Panie,
Na wstępie gratuluję efektów stosowania żywienia optymalnego. Ustąpiły
poważne i uważane za nieuleczalne schorzenia. Pozostał problem z oczami.
Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD - Age related Macular
Disease) według aktualnej literatury jest najczęściej obserwowaną przyczyną
ślepoty u ludzi starszych. W przypadku tzw. postaci suchej, zastosowanie
żywienia optymalnego i prądów selektywnych przynosi poprawę. W przypadku
drugiej postaci, tzw. wysiękowej, uważam że wspomniana terapia
fotodynamiczna, jako sposób leczenia chirurgicznego, może być wskazana,
choć jej skuteczność jest oceniana na 15%.
W przypadku suchej postaci AMD, sugerowałbym prądy typy PS na gałki oczne
- 10-15 zabiegów po 1-15 minut, w zależności od stanu pacjenta i
zaawansowanej choroby. Ponieważ ma Pan równocześnie dwa typy zwyrodnienia
plamki żółtej, proponuję kontynuować żywienie optymalne, rozpocząć od
terapii fotodynamicznej, a następnie, jeżeli będzie taka konieczność, po
odpowiedniej przerwie zastosować prądy selektywne.

Z pozdrowieniami,
dr n. med. Mariusz Głowacki
-------------------------------------------------------

Krystyna

..

Chorobę widać w oczach

Ludzkie oko można z grubsza przyrównać do aparatu fotograficznego, którego obiektyw tworzą dwie soczewki plusowe - rogówka i soczewka. Źrenica służy za przesłonę, podczas gdy siatkówka jest doskonałym odpowiednikiem błony filmowej.

Kiedy choruje organizm, tętnice odżywiające oko podlegają takim samym zmianom jak pozostałe naczynia, dlatego w wielu chorobach objawy ze strony oka są bardzo ważnym czynnikiem diagnostycznym i choć oko niejednokrotnie oddalone jest od chorego narządu (np. tarczycy, trzustki, serca czy też nerek) dolegliwości zgłaszane przez pacjenta pomagają w postawieniu właściwego rozpoznania.

Jeśli masz takie objawy:

1 . Nagłe zaburzenia widzenia pod postacią ślepoty, podwójnego widzenia, rozmytych obrazów, mroczków, jasnych rozbłysków, zaniku bocznego pola widzenia z towarzyszącym ostrym bólem oka.

*przyczyna - ostry atak niedokrwienia oka (zablokowanie jednego z głównych naczyń krwionośnych odżywiających oko), atak ostrej jaskry (zahamowanie normalnego odprowadzania płynu z oka, co wywołuje jego nadmierne gromadzenie, a w konsekwencji wzrost ciśnienia w gałce ocznej) lub zapalenie nerwu wzrokowego.

* co robić? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty.

2 . Rozmyte widzenie, nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka z towarzyszącym bólem głowy.

* przyczyna - zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka.

* co robić? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty.

3 . Nagłe lub powolne pogorszenie widzenia, zniekształcenie i ściemnienie obrazów szczególnie w czasie czytania, puste pole w centrum widzenia, pofalowanie linii prostych.

* przyczyna - zwyrodnienie plamki żółtej (plamka znajdująca się w centrum siatkówki wyrodnieje i bliznowacieje z wiekiem).

* co robić? - zgłoś się do lekarza okulisty (proces degeneracji plamki żółtej można spowolnić za pomocą leczenia laserowego).

4 . Świetlne rozbłyski, mroczki, zanik bocznego pola widzenia.

* przyczyna - odwarstwienie siatkówki (ryzyko zwiększa się z wiekiem, w oczach krótkowzrocznych, a także po przebytych operacjach z powodu zaćmy).

* co robić? - zgłosić się natychmiast do lekarza okulisty (we wczesnych stadiach stan może być skorygowany leczeniem operacyjnym).

5 . Zamglone widzenie, zatarcie świecących punktów, częste zmiany okularów, biała plamka widoczna na źrenicy oka.

* przyczyna - zaćma (katarakta) powodująca zmętnienie soczewki oka.

* co robić? - zgłosić się do okulisty (operacyjnie usuwa się chorą soczewkę, którą zastępuje się soczewką z tworzywa sztucznego).

6 . Rozmyte widzenie, kiedy patrzymy na bliskie przedmioty z towarzyszącymi bólami głowy i przemęczeniem oczu.

* przyczyna - dalekowzroczność (pojawia się z wiekiem).

* co robić? - udać się do okulisty, który przepisze korygujące okulary.

7 . Rozmyte widzenie przy oglądaniu przedmiotów oddalonych.

* przyczyna - krótkowzroczność (najczęściej dziedziczna).

* co robić? - zgłosić się do okulisty, który przepisze korygujące okulary.

8 . Rozmyte widzenie, zaczerwienienie i ból oka, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku.

* przyczyna - ciało obce w rogówce lub w spojówce

* co robić? - aby usunąć luźno leżące ciało obce z oka należy unieść do góry wzrok, odwinąć dolną powiekę i po zlokalizowaniu ciała obcego spróbować je usunąć za pomocą rąbka czystej tkaniny; można również spróbować wypłukać ciało obce kierując strumień czystej wody od kąta zewnętrznego oka do wewnętrznego - jeżeli zabiegi te nie usunęły ciała obcego, należy zgłosić się do lekarza okulisty.

9 . Podwójne widzenie z towarzyszącym wytrzeszczem oczu, ociepleniem skóry, przyspieszeniem akcji serca.

* przyczyna - nadczynność tarczycy.

* co robić? - zgłosić się do lekarza endokrynologa, który zleci kompleksowe badania gruczołu tarczycowego, i okulisty.

10 . Migocące plamki świetlne i mroczki pojawiające się przed silnym bólem głowy.

* przyczyna - migrena (nawracające ciężkie bóle głowy).

* co robić? - jeśli regularnie cierpisz na migrenę, postaraj się stwierdzić, czy jakieś szczególne pokarmy lub inne czynniki wydają się wyzwalać ból głowy i w miarę możliwości unikaj ich. Domowe sposoby łagodzące bóle migrenowe to: picie dużych ilości wody i napojów bezalkoholowych, odpoczynek w zacisznym, zaciemnionym pokoju, ciepła kąpiel w celu zmniejszenia napięcia oraz środki przeciwbólowe z grupy salicylanów. Skonsultować z neurologiem.

Maria Zawała - POLSKA Dziennik Zachodni

Onet :zapewnienie minister zdrowia Ewy Kopacz

Uzupełnienie i rozszerzenie temat o co dokładnie chodzi.

Komunikat Prezesa NFZ w sprawie finansowania niektórych leków stosowanych w ramach farmakoterapii i chemioterapii niestandardowych.

W związku z licznymi kontrowersjami i dystrybucją nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomych zmian w finansowaniu przez NFZ niektórych leków stosowanych w ramach farmakoterapii i chemioterapii niestandardowej, wyjaśniam, co następuje:

1. Centrala NFZ wystąpiła do Ministra Zdrowia z prośbą o zlecenie wykonania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych rekomendacji dla następujących produktów leczniczych:

Sutent (sunitynib) w leczeniu nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST) oraz w leczeniu zaawansowanego raka nerki i (lub) raka nerki z przerzutami (MRCC);
Lucentis (ranibizumab) w leczeniu pacjentów z wysiękową postacią zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem;
Nexavar (sorafenib) w leczeniu raka wątrobowokomórkowego oraz zaawansowanego raka jasnokomórkowego nerki;
Avastin (bewacizumab): w leczeniu pierwszego rzutu pacjentów z rakiem okrężnicy lub odbytnicy z przerzutami; w leczeniu pierwszego rzutu rozsianego raka piersi; w leczeniu pierwszego rzutu u pacjentów z nieoperacyjnym, zaawansowanym z przerzutami lub nawrotowym, niedrobnokomórkowym rakiem płuca.
2. Powyższe preparaty są lekami innowacyjnymi, których skuteczność oraz efektywność kosztowa są przedmiotem oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych, dlatego są one finansowane przez NFZ jako terapie niestandardowe.
Z tego względu, jak również z powodu bardzo wysokich kosztów terapii, leczenie pacjenta powyższymi produktami wymaga wydania indywidualnej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Przypominam, że farmakoterapie i chemioterapie niestandardowe przeznaczone są tylko dla tych pacjentów, którzy ze ściśle określonych względów medycznych nie mogą być leczeni za pomocą terapii standardowych finansowanych przez NFZ. Terapie niestandardowe powinny być zatem stosowane ze szczególną ostrożnością (pod nadzorem specjalistycznym), tylko w indywidualnych przypadkach i na razie nie mogą stać się powszechnie stosowaną alternatywą leczenia standardowego.

3. Ze względu na lawinowy wzrost liczby wniosków o rozpoczęcie i finansowanie nowych chemioterapii i farmakoterapii niestandardowych z zastosowaniem ww. produktów leczniczych, Centrala NFZ zaleciła dyrektorom oddziałów wojewódzkich szczególne monitorowanie wydawania nowych wniosków - ich realizacji oraz poniesionych kosztów.
Nie jest natomiast prawdą, że ich finansowanie zostało przez Centralę NFZ wstrzymane.

4. Powyższe preparaty innowacyjne - jako terapie wysoce kosztowne i stosunkowo krótko obecne na rynku, są przedmiotem oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych.
W przypadku przedstawienia przez AOTM pozytywnych rekomendacji co do finansowania ze środków publicznych przedmiotowych terapii, NFZ podejmie działania, mające na celu wprowadzenie leczenia z użyciem ww. produktów leczniczych jako standardowych świadczeń w ramach programów terapeutycznych.

źródło - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
http://www.nfz.gov.pl/new...+niestandardowe

Bezcenny wzrok

Ostrzeżenie przed stosowaniem leku Avastin w leczeniu choroby oczu!
Lek Avastin stosowany, niezgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami, w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, może powodować ciężkie zapalenia gałki ocznej - informuje strona Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Lek ten jest przeciwciałem monoklonalnym (o nazwie bewacyzumab), który hamuje rozwój nowych naczyń krwionośnych. Jest stosowany w leczeniu nowotworów złośliwych, bo hamując wzrost naczyń w guzach, ogranicza ich rozwój oraz zdolność tworzenia przerzutów.
Ze względu na mechanizm działania, od pewnego czasu okuliści w Polsce i innych krajach świata stosują Avastin w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), która jest spowodowana nieprawidłowym rozrostem sieci naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Jest to rzadsza postać AMD (cierpi na nią tylko 10 proc. chorych), ale ma bardzo dramatyczny przebieg i szybko prowadzi do całkowitej utraty widzenia.
Zdaniem Małgorzaty Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska oraz dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, stosowanie Avastinu w leczeniu AMD można określić eksperymentem medycznym, gdyż nie jest on zarejestrowany z takim wskazaniem.
- Wiemy, że lekarze podają ten lek pacjentom z wysiękową postacią AMD, nie informując ich, że nie został on stworzony do podawania do bardzo delikatnej gałki ocznej, ale do leczenia raka jelita grubego i że jest coraz więcej przypadków zapalenia oka po iniekcji tego preparatu. Pojawiają się nawet doniesienia o przypadkach całkowitej utraty wzroku po jego zastosowaniu - powiedziała Małgorzata Pacholec.
Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej URPLWMiPB przez producenta leku - firmę Roche, po podaniu Avastinu do ciała szklistego oka mogą się pojawić takie działania niepożądane jak: podrażnienie oka, światłowstręt, niewyraźne widzenie i męty w ciele szklistym (związane z reakcją komórkową w przedniej i tylnej części gałki ocznej).
(…)Pacholec wyraziła też zaniepokojenie decyzją minister zdrowia Ewy Kopacz z dnia 24 listopada 2008 r., zgodnie z którą Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza oficjalnie przyzwolić na stosowanie Avastinu w wysiękowej postaci AMD.
- Oznacza to, że w majestacie prawa lekarze będą pacjentom podawać lek, który może im zaszkodzić; choć ostrzega przed tym sam producent - powiedziała. Tymczasem, chorzy na AMD ciągle nie mają dostępu do sprawdzonego i skutecznego leku, jakim jest Lucentis (bo leczenie nim nie jest refundowane) i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ta ulegnie poprawie.
Rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dr Wojciech Łuszczyna powiedział, że jednym z podstawowych zadań urzędu jest monitorowanie bezpieczeństwa leków.
- Oznacza to, że każdy lekarz, a także farmaceuta, ratownik medyczny czy pielęgniarka są obowiązani pod rygorem odpowiedzialności sądowej zgłaszać do nas obserwowane lub podejrzewane działania niepożądanych leków. Podobny obowiązek ciąży na producentach czy importerach leków - wyjaśniał.
Dotyczy to zwłaszcza ciężkich działań niepożądanych, a więc takich, które prowadzą do hospitalizacji czy zagrażają trwałym uszczerbkiem na zdrowiu czy wręcz życiu.
- Doniesienia tego typu są niezwłocznie przesyłane do wszystkich podobnych urzędów w Europie i na całym świecie. Następnie powstaje oficjalny komunikat - wyjaśnił dr Wojciech Łuszczyna.
Komunikaty na temat niepożądanych działań leków powstają wskutek współpracy urzędu z firmą czy osobą zobowiązaną do zgłoszenia informacji na ten temat.
źródło - PAP

ESKIMOSKIE MENU

Eskimoskie menu

Wyniki ponad 2000 amerykańskich badań naukowych dowodzą, że niedobór kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 wywołuje w organizmie poważne kłopoty zdrowotne.
Głównym źródłem kwasów omega-3 są ryby morskie, których spożycie przez przeciętnego mieszkańca Ameryki i Europy jest zbyt małe. Powoduje to występowanie niedoborów kwasów omega-3 u ok. 60% Amerykanów i Europejczyków.

Kwasy omega-3 wywierają korzystny wpływ na właściwe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Inny intrygujący obszar badań nad kwasami omega-3 dotyczy roli, jaką pełnią one w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Ponad 60% ludzkiego mózgu składa się z tłuszczów, w tym, z dużej ilości kwasów omega-3.
Badanie przeprowadzone przez Purdue University wykazało, że dzieci z niedoborem omega-3 wykazują nadpobudliwość, częściej mają kłopoty z nauką i częściej są z nimi problemy wychowacze.
Niektóre badania sugerują, iż kwasy omega-3 mogą odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu częstej przyczyny ślepoty, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej.
Składniki tłuszczu rybiego, w tym omega-3, obniżają podatność na depresję oraz poprawiają nastrój. Ponadto spełniają one szereg innych ważnych funkcji w organizmie, a mianowicie: wzmacniają układ immunologiczny, łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy, tocznia rumieniowatego, chronią przed niektórymi chorobami nerek, a nawet, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Aby osiągnąć rzeczywiste korzyści zdrowotne, zaleca się spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 przynajmniej dwa razy w tygodniu.
A oto kilka objawów wskazujących na zaburzenie równowagi tłuszczowej w organizmie:
- wysuszona skóra na tylnej części ramion,
- niska odporność systemu immunologicznego,
- przewlekłe zmęczenie,
- suchość włosów i śluzówki oczu,
- kłopoty z koncentracją, nadpobudliwość,
- wolne gojenie się ran,
- miękkie paznokcie,
- alergia.

Niektórzy amerykańscy producenci żywości dla niemowląt już teraz szykują się do wprowadzenia na rynek żywności wzbogaconej o omega-3.
Osoby pragnące poprawić swój ogólny stan zdrowia i poziom energii, chcące zapobiec wielu groźnym chorobom, w tym m.in. zawałom serca, depresji, cukrzycy, najlepiej zrobią, jeżeli jak najszybciej włączą do swojego menu oleje rybne bogate w omega-3 lub też uzupełnią ich poziom zażywając suplement Omega-3.
Zbyt wielu Eskimosów i zbyt mało ryb - ten częsty w życiu gospodarczym slogan, używa się w sytuacjach recesji na rynku, gdy trzeba ostro powalczyć z konkurencją dla zdobycia grona klientów.
Powiązania Eskimosów z rybami są niepodważalne ryby, mięso fok i wielorybów są głównym źródłem pożywienia mieszkańców Grenlandii (spożywają ich ok. 400 g dziennie)
To właśnie przykład Eskimosów udowadnia, jak bardzo pojęcie ryby i zdrowia są ze sobą powiązane.
Badania przeprowadzone przez Banga, Dyeberga i ich współpracowników wykazały, że w menu Grenlandczyków jest mało węglowodanów i trzykrotnie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, niż na przykład w menu Duńczyków.

Dodatkowo, w pożywieniu Eskimosów aż 13,1% stanowią kwasy tłuszczowe omega-3, podczas gdy u Duńczyków jedynie 0,84%.
Tak duże spożycie rybiego tłuszczu chroni Eskimosów przed chorobami serca (np. występowanie zawału serca jest w tej populacji 400 razy rzadsze, niż wśród Amerykanów i Europejczyków).

Nienasycone kwasy tłuszczowe są składnikami prostaglandyn substancji o charakterze hormonów tkankowych.
Regulują one pracę układu krążenia, systemu immunologicznego, gospodarkę tłuszczową.
Obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz powstrzymują agregację płytek krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy i zawału serca.
Obniżają też zbyt wysokie ciśnienie tętnicze i redukują możliwość powstawania zwapnienia naczyń.

Badania amerykańskiego naukowca Dr.Davida P. Rose, przeprowadzone na zwierzętach, wykazały, że zażywanie kwasów tłuszczowych omega-3 powstrzymuje rozwój nowotworu piersi i jelita grubego.
Na łamach czasopisma medycznego New England Journal of Medicine, w 1994 roku opublikowano interesujące wyniki badań. Według nich, osoby palące a często spożywające ryby, aż o 60% rzadziej cierpią na rozedmę płuc i o 33% rzadziej na przewlekłe zapalenie oskrzeli, niż palacze, którzy nie jedzą ryb.
Kwasy omega-3 są zalecane wszystkim, również dzieciom, kobietom w ciąży, matkom karmiącym i osobom starszym.

Kwasy omega-3 zawarte są w preparacie OMEGA 3

jonoforeza

OK Tereso, ja spróbuję coś wydziergać. Właściwie, to mam taki tekst, który wysyłałem do TV i gazet. Oto jego treść:

Szanowni Państwo!

Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą. Moja prośba dotyczy pewnej przypadłości zdrowotnej, jaką są męty w ciele szklistym. Jest to schorzenie oka powszechnie ignorowane przez okulistów na całym świecie, gdyż uznawane za niegroźne dla wzroku, nie powodujące żadnych powikłań oraz dyskomfortu życiowego. Powszechnie wiąże się je z procesem starzenia oraz krótkowzrocznością.

Okazuje się jednak, iż sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.
Na męty w ciele szklistym cierpi bardzo wiele młodych osób. Cierpi do tego stopnia, że nie znajdują już sensu dalszego życia. Męty potrafią przyczynić się do utraty pracy, rozbitego małżeństwa, a nawet do odebrania sobie życia!

Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja witrektomii, która niesie ze sobą takie powikłania jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie/zwyrodnienie siatkówki albo nawet utratę oka!

Nikt nie mówi o tym głośno, gdyż okuliści zamykają nam usta twierdząc, iż powinniśmy się do tego przyzwyczaić. Tak, męty ma każdy z nas, ale nie każdy je widzi. Jednakże każdy z nas zobaczy je prędzej czy później. Jednym będą przeszkadzać a innym nie, lecz potrafią zrujnować życie. Są bardziej popularne niż zaćma i tak stare jak ludzkość, gdyż traktują o nich pisma sprzed kilku tysięcy lat. Mimo że są niegroźne, to nie potrafimy ich jednak leczyć. Czas to zmienić!

Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą popularyzacji tego tematu oraz pomocy. Ze swojej strony mogę obiecać przygotowanie pod względem teoretycznym oraz detalicznego opisu przypadłości. Mogę także zebrać grupę ludzi, którzy opowiedzą o swoich problemach i być może dzięki temu dadzą nadzieję innym cierpiącym.

Tego nie widać z zewnątrz, ale nie da się o tym zapomnieć, gdyż popularne mroczki, niteczki, pajączki i kropeczki fruwają przed naszymi oczami przez cały czas.

Warto nagłośnić ten problem, gdyż jest on powszechnie ignorowany, a jego rozwiązanie mogłoby przynieść ogromną ilość pieniędzy, a przede wszystkim ulgę wszystkim cierpiącym.

Serdecznie Państwa pozdrawiam i liczę na kontakt
Bardzo proszę potraktować ten list poważne

Przemysław Sobieszczuk, 24 lata

petycja on-line
--------------------------------------------------
http://www.petitiononline.com/qd2584/petition.html
--------------------------------------------------

strony internetowe dot. mętów
---------------------------------------------------------
http://swiatmetow.fm.interia.pl
http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/zdrowie/mroczki.php
http://forum.sybase.com.pl/search.php?f=1&search=m%EAty&match=1&date=30&fldsubject=1&fldbody=1
---------------------------------------------------------

Pozdrawiam

Admin

Kapsułka czy świeży sok z marchewki?

Od dawna wiadomo, że należy codziennie jeść owoce i warzywa, kroić je na sałatki i surówki. Jednak młodzież, spędzająca czas przed komputerem, najchętniej sięga po gotowe produkty.

Wiele zapracowanych dorosłych osób odżywia się poza domem i byle jak, typowy posiłek to „bułka z wędliną”. W Ameryce jest to „hamburger + frytki”, a tylko mniej niż 10% społeczeństwa odżywia się prawidłowo. Aby zmniejszyć miliardowe sumy wydawane na leczenie propaguje się, począwszy od szkoły, tzw. „program 5D”, czyli „5 razy dziennie zjedz porcję owoców lub warzyw”.

W latach 90-tych nauka dokonała ogromnego postępu w ustalaniu składu chemicznego owoców i warzyw oraz poznaniu ich pro-zdrowotnej roli. Badania prowadzone w różnych krajach na dużych kilkutysięcznych grupach mieszkańców pokazały, że im mniej ludzie jedli owoców i warzyw oraz im więcej tłuszczów zwierzęcych – tym częściej zapadali na choroby serca i układu krążenia, różne typy raka, degeneracyjne choroby mózgu czy oczu.

Co takiego jest w owocach i warzywach, że chronią przed chorobami? Są to związki chemiczne o charakterze antyutleniaczy, błonnik i sole mineralne. Najbardziej znane są witaminy A, C i E. Ponieważ witaminy są tanie i nietoksyczne pojawiły się propozycje stosowania ich w dużych dawkach. W aptekach i sklepach zielarskich można je kupić bez recepty i zastosować jako suplementy diety. Niestety, nie jest prawdziwa prosta zależność – im więcej witamin tym lepiej. Za małe dawki są dla organizmu niekorzystne (brak witaminy C to objawy szkorbutu, za mało witaminy A powoduje niedowidzenie o zmroku), ale bardzo duże dawki działają pro-oksydacyjnie i potęgują objawy chorobowe (np. wzrasta ryzyko zawału serca, zwłaszcza u palaczy).

Poziom głównych antyoksydantów w surowicy krwi jest niższy u ludzi starszych, z przewlekłym stanem zapalnym, przy obniżonej odporności, w stanach chronicznego zmęczenia, a także np. u chorych na chorobę Alzheimera czy Parkinsona.

Przedmiotem intensywnych badań jest przyswajalność poszczególnych bioaktywnych związków. Kiedy są one dostarczane do organizmu z jedzeniem (sok, świeży owoc, przetwory) przyswajane są większe ilości niż gdy są w postaci preparatu z kapsułki.

Opracowanie optymalnej diety dla Polaków zależy od wyników badań nad zawartością antyoksydantów w różnych produktach, ale też ich przyswajalnością. Polska dieta musi zawierać nieco inne produkty niż reklamowana dieta „śródziemnomorska” ponieważ winogrona ani oliwki u nas nie rosną.

Świetnie natomiast udaje się marchewka, bogata w karotenoidy, z których w organizmie syntetyzowana jest witamina A (retinol). Warto też propagować buraki, których właściwości przeciwnowotworowe odkryto niedawno czy pomidory i ich przetwory, bowiem zawierają dużo innego karotenoidu, likopenu, który chroni np. przed rakiem prostaty.

Osoby, które jadały regularnie marchewkę, miały najmniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Pokazano też, że większa zawartość karotenoidów w diecie u osób po 65 roku życia powoduje zmniejszone ryzyko utraty wzroku skutkiem zwyrodnienia plamki żółtej czy katarakty. Badania epidemiologiczne nad przyczynami raka płuc i sposobami zapobiegania potwierdziły ochronny efekt spożywania warzyw i owoców.

Wnioski z tych badań: karotenoidy mogą świetnie spełniać rolę ochronną we wczesnej fazie rozwoju zmian chorobowych lub im zapobiegać, ale powinny być obecne w fizjologicznych ilościach, we współdziałaniu z innymi naturalnymi antyoksydantami, takimi jakie są obecne w żywności.

A więc: nie - dla kapsułek z beta-karotenem, tak - dla marchewki. Jest to bogate źródło karotenoidów, witamin, soli mineralnych, czyli samo zdrowie!

Jedyny problem to ten, że otrzymanie soku z marchewki jest bardzo pracochłonne: skrobanie marchwi, tarcie i wyciskanie soku, nawet jeśli zastąpi nas w tym sokowirówka to przecież trzeba ją potem umyć, złożyć, wysuszyć. Robią to z poświęceniem młode matki dla niemowlaków, czasem dla starszych dzieci bowiem witamina A jest konieczna w okresie wzrostu. Jednak chyba nikt nie wyciska soku dla babci i dziadka ani dla zabieganego ojca biznesmena. Tymczasem właśnie starsze osoby powinny pić sok z marchewki zapobiegając katarakcie i zwyrodnieniom siatkówki oka, a także demencji, sklerozie i chorobom serca. Jest konieczny dla osób żyjących w pośpiechu i stresie ponieważ chroni przed rozwojem miażdżycy i zawałami serca.

Na szczęście w sklepach pojawiły się świeże soki CYMES. Smakują wspaniale, a jego producentom należałoby życzyć zdrowia, aby ich produkt był w sklepach w całym kraju.

Dbajmy o oczy

Z wiekiem wiele naszych organów się zużywa: nie działają tak jak w młodości nasze oczy, wiele osób zaczyna słabiej słyszeć, nie możemy sobie pozwolić na jedzenie wielu dotychczas bardzo nam smakujących potraw, kości stają się mniej elastyczne i skóra niełatwo się regeneruje. Wcale nie trzeba dożywać późnego wieku, żeby doświadczyć tych wszystkich kłopotów - często na przykład okularów "do czytania" zaczynają używać już trzydziestoparolatkowie. Oczy - to zdaniem wielu nasz najważniejszy zmysł. Co zatem czynić, by zachować je jak naj dłużej w możliwie najlepszej formie?
Jeszcze około dwudziestu lat temu zaćma była uznawana za chorobę wieku starczego, dzisiaj słychać o coraz większej liczbie pięćdziesięciolatków poddających się operacji usunięcia zaćmy. Nie jest to zresztą dzisiaj zabieg zbyt trudny i rzadko zdarzają się komplikacje, czasem - jak zresztą przy każdej operacji - jednak się zdarzają. Operowany najczęściej opuszcza szpital następnego dnia po zabiegu, ale przed nim trudne zadanie - otóż przez około dwa miesiące powinien powstrzymać się od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Niewskazany jest nawet najmniejszy wysiłek. Znany jest przypadek, kiedy rekonwalescent skomplikował sobie życie przybijając ... sztachetę. Uznał, że to nie jest ciężka praca. Zatem - powstrzymać się należy nawet od pracy lekkiej.
Coraz częściej słyszy się również o jaskrze. To znacznie poważniejsza choroba oczu. Ponadto - podstępna. Osoba dotknięta nią dowiaduje się o tym najczęściej w chwili, kiedy na całkowite wyleczenie nie ma już szans. O zagrożeniu nie zawsze dowiadujemy się nawet w gabinecie okulistycznym; aby je stwierdzić potrzebne są specjalistyczne badania - bada się ciśnienie środgałkowe, jego wzrost świadczy o zagrożeniu tą chorobą. Jej następstwem jest trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. W Polsce na jaskrę cierpi ok. 700 tys. osób. Niektórzy całkowicie stracili wzrok. Leczenie mające opóźnić rozwój choroby i ułatwić pacjentom funkcjonowanie polega na obniżaniu tego ciśnienia. Jeśli terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczny bywa zabieg chirurgiczny.
Specjaliści prowadzący badania nad przyczynami i rozwojem jaskry odkryli, iż do wzrostu ciśnienia przyczynia się picie zbyt dużej ilości płynów. Poza ilością ważne jest tempo picia, badania wykazały, iż wypicie litra wody w ciągu kwadransa znacznie zwiększa ciśnienie we wnętrzu oka. Statystyki pokazują, iż jaskra dotyka 2 proc. 40- latków i aż 10 proc. osób po 70. roku życia, dlatego istotne jest częste kontrolowanie wzroku. Ważna jest znajomość historii choroby w rodzinie, gdyż jaskra może mieć podłoże genetyczne.
Poważnym schorzeniem naszych oczu jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta dotyka najczęściej kobiety po 75 roku życia. Nadchodzi również podstępnie - jej początkowa faza nie wpływa na jakość widzenia, zatem łatwo ją przegapić. Jej późniejsze objawy to zniekształcone widzenie linii prostych, trudności w czytaniu, problemy z widzeniem centralnym (środka obrazu), rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów, trudności w rozróżnianiu kolorów, wykrzywianie linii prostych. Przyczyny to najczęściej: uwarunkowania genetyczne, nadciśnienie tętnicze, długotrwale narażenia wzroku na intensywne światło, palenie tytoniu, niedobór przeciwutleniaczy takich jak: witaminy E, C, beta-karoten, selen. Chorobę stwierdza się podczas badania okulistycznego, dlatego osoby po 5o-tym roku życia powinny regularnie kontrolować oczy. Jednym z często wykonywanych badań jest test Amslera pozwalający określić stan plamki żółtej oraz jej okolicy. Pomocne w zdiagnozowaniu choroby badaniem jest angiografia fluoresceinowa - kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka. W celu wykonania badania pacjentowi podaje się dożylnie barwnik, aby następnie przy użyciu specjalnego aparatu wykonać zdjęcia dna oka.
Prosty test można przeprowadzić także samodzielnie: należy wziąć kartkę w kratkę i namalować na niej punkt. Patrząc na niego z odległości 40 cm należy zwrócić uwagę na to, czy linie kratki nie zbliżają się do siebie lub się nie oddalają. Jeśli tak jest, konieczna jest wizyta u okulisty. Zatem -wizyty u okulisty są bardzo ważne. Mogą nas uchronić przed utratą wzroku. Do zachowania dobrego wzroku może przyczynić się odpowiednia dieta. Napiszemy o tym w następnym numerze Natury i Zdrowia.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 8 sierpień 2007, Ewa Grelewska

Wolne Rodniki - Nowe informacje

Czym właściwie są te wolne rodniki? Otóż nazywamy tak wolne, niesparowane elektrony tlenu, które powstają w organizmie w wyniku przemian metabolicznych. Ich obecność ma związek z mechanizmami obronnymi, ale nadmiar ich zdecydowanie szkodzi. Wolne rodniki obdarzone są ładunkiem ujemnym i dążą do połączenia z cząsteczką dodatnią, a przebieg tej reakcji łączenia cząsteczek nazywamy utlenianiem. Efektem takiego działania może być uszkodzenie DNA oraz błon komórkowych. Obecnie uważa się, że może stanowić to początek różnych chorób, a także wpływać na sam proces starzenia się organizmu.

Choroba nowotworowa ma swój początek w uszkodzeniu aparatu genetycznego komórki. Za takie uszkodzenie, które doprowadza do mutacji komórki obwinia się wolne rodniki. Wiele czynników zwiększających ilość rodników stwarza warunki do rozwoju różnych chorób, w tym także nowotworowych.

Źródłem wolnych rodników może być :

nieprawidłowa dieta z dużą ilością tłuszczy zwierzęcych i konserwantów,
alkohol,
nikotyna,
zanieczyszczone środowisko,
pestycydy,
promieniowanie słoneczne,
radioterapia i chemioterapia.
Wpływ na organizm

Obecnie sądzi się, że działanie niekorzystne wolnych rodników tlenu na organizm polega między innymi na :

docieraniu do jądra komórkowego i powodowaniu mutacji materiału genetycznego komórki mogącej stanowić początek rozrostu nowotworowego,
podwyższaniu poziomu “niedobrego” cholesterolu LDL co przyspiesza rozwój zmian miażdżycowych,
uszkadzaniu nasienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia bezpłodności lub wad wrodzonych potomstwa,
sprzyja powstaniu takich zmian ocznych jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej,
może doprowadzać do uszkodzenia tkanki nerwowej,
obniża sprawność układu immunologicznego,
prawdopodobnie ma związek z procesami starzenia się organizmu.

Zapobieganie -antyoksydanty

Organizm do pewnego stopnia umie się bronić przed wolnymi rodnikami powodując ich wychwytywanie i neutralizowanie .Substancje działające w ten sposób nazywamy “wymiataczami” i należą do nich różne obecne we krwi enzymy i składniki odżywcze. Takimi naszymi obrońcami o działaniu antyoksydacyjnym czyli przeciwutleniającym są między innymi :

witaminy A, C i E,
składniki mineralne enzymów takie jak – żelazo, selen, cynk, mangan, miedź,
substancje roślinne : beta – karoten i flawonoidy.
Gdzie szukać antyoksydantów w żywności?

Zdecydowanie najwięcej ich znajdziemy w warzywach i owocach. Najlepiej, jak będą to produkty świeże bądź mrożone, a nie konserwowane lub gotowane zbyt długo. Generalnie lepsze są owoce i warzywa bardziej nasycone kolorem pomarańczowym i zielonym.

Lista najważniejszych produktów o działaniu antyoksydacyjnym, które są przez nas szczególnie zalecane i które powinny znaleźć się w dużych ilościach w codziennym jadłospisie obejmuje :

czerwone winogrona, czerwony grejpfrut, pomarańcze,
jagody leśne – borówki, czarną jagodę, jeżyny, żurawiny,
marchew, dynię, kapustę, kalafior, brokuły, czosnek, czerwoną cebulę, rzeżuchę,
warzywa strączkowe,
oliwę z oliwek,
ryby,
orzechy, nasiona,
kiełki, kasze.
Korzystne działanie mają warzywa strączkowe takie jak fasola, soczewica, soja i groch, bo dzięki zawartej w nich proteazie hamują wzrost guza nowotworowego.

Warzywa z rodziny krzyżowych, a szczególnie brokuły i brukselka, ochraniają przed nowotworami złośliwymi tzw. hormonozależnymi sutka czy macicy, bo występujące w nich związki azotu zwane indolami przyspieszają wydalanie z organizmu estrogenów odpowiedzialnych za wzrost tych nowotworów.

Zalecane jest spożywanie wszystkich owoców i to najlepiej w całości, a nie w postaci soków. Trudno wyliczyć optymalną ilość warzyw i owoców jaka byłaby najlepsza np. w profilaktyce chorób nowotworowych, ale zaleca się spożywanie co najmniej dwóch różnych owoców i trzech różnych warzyw dziennie. Nie poleca się owoców i soków z puszki.

Leczenie wyciszaniem genów - jeszcze nie teraz

Nowe wyniki badań, opublikowane w ostatnim wydaniu Nature, kwestionują niektóre z mechanizmów, na których oparta jest nowa klasa leków opracowana do walki z różnymi chorobami, od zwyrodnienia plamki żółtej po cukrzycę.

Dr Jayakrishna Ambati, naukowiec z Uniwersytetu Kentucky, od lat zajmował się wyciszaniem genów, odkryciem z 1998 roku, które zostało wyjątkowo szybko nagrodzone Nagrodą Nobla (2006). Podczas gdy nagrodzone odkrycie nadal pozostaje ważne, wyniki otrzymane przez grupę Ambatiego pokazują, że mechanizmy rządzące wyciszaniem genów są inne niż do tej pory uważano.

W 1998 roku badacze odkryli klasę dwuniciowego RNA (dsRNA), które posiada silne zdolności wyciszania genów lub zdolności wygaszania genów odpowiedzialnych za choroby. Technika nakierowywania tych dsRNA na pojedyncze geny została udoskonalona za pomocą syntetycznych cząstek nazywanych siRNA (small-interfering RNA). Uważano, że siRNA posiada zdolność zakłócania określonych genów odpowiedzialnych za choroby i hamuje ich ekspresję.
Ponieważ kierunkowe wyciszanie genów za pomocą siRNA nie pociąga za sobą stałych mutacji DNA, to podejście szybko znalazło poparcie w badaniach biomedycznych. Potężne narzędzie wyłączające geny stało się standardem w badaniach genetycznych i spowodowało opracowanie leków XXI wieku do wyciszania genów odpowiedzialnych za choroby lub unieszkodliwiania wirusów poprzez wyłączanie ich genów. Potencjalnie wiele chorób, w tym związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, cukrzyca, choroby nerek, rak, choroba Parkinsona i Lou Gehringa, może być leczonych terapią siRNA – badania nadal trwają.

Amati i jego współpracownicy dokonali ważnego odkrycia, które kwestionuje twierdzenie, że terapeutyczne działanie siRNA jest oparte wyłącznie na zakłócaniu RNA. Ci badacze twierdzą, że siRNA funkcjonuje raczej w sposób ogólny a nie specyficzny, stąd opracowywana nowa klasa leków może w sposób negatywny wpływać na wzrost naczyń krwionośnych w różnych narządach.

siRNA uważane są za bardzo specyficzne w namierzaniu pojedynczego genu. Ambati i współpracownicy odkryli, że siRNA nie przenika do komórek i nie inicjuje RNAi. Stwierdzili oni, że w sposób ogólny, niezależnie od sekwencji genu docelowego, łączą receptor TLR3 do powierzchni komórek i blokują wzrost naczyń krwionośnych w oku, skórze i różnych innych narządach. Hamowanie wzrostu naczyń krwionośnych jest korzystne w przypadku niektórych schorzeń, np. raka. Natomiast blokowanie tworzenia naczyń krwionośnych poprzez dożylne podawanie siRNA może być niekorzystne, jeżeli ma wpływ na inne narządy. Jednakże Ambati stwierdza, że Nagroda Nobla jest nadal aktualna. Oczywiście zakłócanie RNA nadal istnieje – po prostu siRNA inaczej funkcjonuje niż wcześniej myślano.

Wyniki tych badań pokazują jak rzeczywiście działa siRNA, że należy podchodzić ze szczególną ostrożnością do opracowywania nowych leków z użyciem siRNA, oraz że osoby z mutacją w receptorze TLR3 będą oporne na działanie siRNA.

Źródło: http://WWW.sciencecentric.com
26 Marzec 2008

Luteina - antyoksydant i zdrowe oczy itp.

Luteina jest składnikiem wielu warzyw i owoców, które mogą przyczynić się do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu, ale w szczególności pozytywnie działa na nasze oczy i ogólnie funkcjonowanie wzroku… Luteina należy do rodziny karotenoidów i pełni niebagatelną rolę… Otóż nie tyle, że jest świetnym antyoksydantem, ale również pełni rolę żółtego filtra naszych narządów wzroku. O jakim filtrze mowa?? Chodzi o umiejętność pochłaniania promieni UV i UVB.

Jej działanie polega na wzmacnianiu mechanizmu ochronnego oka, a dokładniej siatkówki i komórek żółtej plamki, które jak wiadomo są bardzo wrażliwe jeśli chodzi o promieniowanie słoneczne i nie tylko. Luteinę stosuje się również w przypadku chorób oczu takich jak na przykład zwyrodnienie plamki żółtej czy zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Dlaczego luteina działa akurat na plamkę żółtą i siatkówkę?? Otóż ma to związek z jej odkładaniem się właśnie w tamtych miejscach po przyjęciu jej przez nasz organizm.

A więc minimalizuje ona ryzyko uszkodzeń oka i eliminuje bardzo agresywne wolne rodniki, które chciałyby zaatakować nasze komórki i doprowadzić do ich silnych uszkodzeń. Pod wpływem długotrwałych ataków wolnych rodników może się gwałtownie rozwinąć u nas tak zwana zaćma (google.pl). Przyjmując preparaty antyoksydacyjne bądź jedząc produkty zawierające przeciwutleniacze minimalizujemy ryzyko rozwoju tejże dolegliwości, a karotenoidy są do tego bardzo dobre. Ze względu na swoje właściwości (luteiny) możemy czuć się dużo spokojniej nawet jeśli chodzi o choroby nowotworowe i choroby układu krążenia.

Według badań luteina pomagała w szczególności osobom o jasnej i niebieskiej barwie oczu… Innym oczywiście także, ale szczególny wpływ miała na te osoby. Lecz jeśli chcemy zwiększyć korzyści z przyjmowania tejże substancji należy przyjmować ją z innego rodzaju karotenoidami, na przykład z beta karotenem oraz z kompleksami witaminowymi.

Luteina jako barwnik uzyskiwany jest z rośliny zwanej Aksamitką Wysoką, a konkretniej z jej liści. Oprócz działania antyrodnikowego, wchłania również promieniowanie elektromagnetyczne.Gdzie znajduje się więcej tego specyficznego karotenoidu zwanego luteiną?? Otóż najwięcej luteiny zawierają warzywa koloru żółtego, pomarańczowego oraz te o barwie zielonej. Także pomarańczowe owoce zawierają jej dość dużo… Czyli bez owijania: fasolka szparagowa, jarmuż, szpinak, zielona sałata, brokuły, papryka, groszek zielony, dynia, cukinia, kabaczek, rabarbar, kapusta, kiwi, brzoskwinie, papaja, mango, pomarańcze, brukselka.

Można ją stosować również w celu obniżenia ciśnienia tętniczego oraz w profilaktyce niedokrwistości i miażdżycy. Szczególnie „głodni” na luteinę są osoby palące oraz osoby szczególnie narażone na promieniowanie. Na pewno więcej produktów zawierających ten karotenoid powinny spożywać osoby, które posiadają jasny kolor oczu oraz kobiety, które przekroczyły już stan menopauzy. Jeśli spożywasz małe ilości warzyw i owoców, to również potrzebujesz większych ilości luteiny… Twoje oczy są wtedy słabsze, a wolne rodniki atakują komórki. Trzeba temu zapobiec i zastanowić się nad sobą!

Autor: Janusz Ziółkowski (atleci.pl)

Pożegnanie z desktopem dla mainstreamu, kiedy?


Cytat:
| Ale ty liczyc potrafisz? Czy moze nie wiesz ile to jest kilkadziesiat?
| 64 gry na PC, z który az 54 to gry, które zostaly wypuszczone *tylko i

| mniej"? Czyli np. 70x razy mniej? :D

Och jej...Nie ojej tylko należy pisać z sensem.

Cytat:| wylacznie* na PC.
| 5  gier wypuszczonych na PS3
| 10 gier na Wii
| 22 gier wypuszczonych na Xbox360 (z który 7 wypuszczono równiez na
| PC).
| To nie są wszystkie platformy. PS2 i inne Nintendo są ciągle bardzo
| popularne.

I uwazasz, ze ktos bedzie mia *wszystkie* konsole?A czemu nie albo dlaczego wszystkie? Na każdej z nich jest tak dużo
tytułów, że trudno będzie nawet poznać te warte tego.

Cytat:| Od kiedy 22" to popularne monitory?
| Gdzies tak od pierszego czy drugiego kwartalu 2007, od kiedy kosztuja
| ponizej 1000zl.
| Niezbyt wielka rewelacja bo za 1000zł to będzie tylko 1680x1050 czyli
| nie aż ta dużo więcej niż 1280x1024 za 500zł.
| Kwestia gustu czy płacić za mniej niż 1/3 procent więcej pikseli 2x więcej.

Pokaz mi te sklepy, gdzie 19" 1280x1024 kosztuje 500zl. Nie mówiac juz
o tym, ze sa ludzie, którzy naprawde nie musza dziadowac.http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Gateway/19_LCD/19_Gateway_FPD_...
No nie bo trochę droższy ale jak długo? 2 miesiące?

Cytat:| Od kiedy wyjście VGA/DVI w notebooku jest czymś nie spotykanym?
| Taaaakk...
| Tak.

Zatem notebook jest doskonaly, kiedy go przerobisz na desktopa za
pomoca stacji dokujacej, zewnetrznego monitora, zewnetrznej klawiatury
i myszy, duzego dysku itd. ;-)DVI są montowane w notebookach i tyle.

Cytat:| Szybsze to jest od notebooka?
| Oczywiscie. Normalna, szybka pamiec, normalny, szybki 3,5" dysk.
| Ile razy szybsze i jak bardzo potrzebne do najbardziej powszechnego
| użytku?

2-3x szybsze, 4-5 razy pojemniejsze. Jak bardzo potrzebne? 2h film w
formacie MS-DVR to ponad 5GB.5GB to w ciągu kilku lat będzie nic na kartach SDHC.

Cytat:| Tylko tańsze ale i to do czasu.
| Nie.
| Bo...? Kiedyś CRT też były tańsze od LCD.
| SSD też zastąpi HDD - kwestia czasu.

Moze kiedys, póki co nie maja szans ze wzledu na koszmarnie wolny
zapis.2-3 lata i HDD będą się tylko bronić tylko niższą ceną za 1GB. To też
TYLKO DO CZASU.

Cytat:| | Tego typu argumentacja przypomina mi wcześniej spory z CRT vs LCD.
| | Nic na to nie poradze, ze masz bzdurne skojarzenia. Nic nie poradze na
| | to, ze twierdzisz, ze konsole zastapia PCty, bo rosnie sprzedaz
| | pecetowych notebooków.
| Rzeczy kupujemy ponieważ je do czegoś potrzebujemy. Zaletą desktopa
| jest niski koszt
| Och jasne, dlatego sprzedaje sie desktopy po 1500 euro i notebooki za
| 500 euro.
| I innych ofert po prostu nie ma. :D

Ofert desktopów z monitorem tanszych od notebooków nie widzialem. Wiec
kolejny raz sie okazalo, ze nie bardzo masz rozeznanie, w temacie na
który piszesz.

| Jeśli ktoś jednak nie gra na PC-ecie (bo robi to na konsoli) to ta
| zaleta może stać się mniej znacząca w porównaniu do zalet jakie
| oferuje notebook.
| Bóle kregoslupa, zwyrodnienie nadgarstków itd. Tak, same zalety.
| A tego się ktoś magicznie nie nabawi siedząc przed desktopem? Oczywista
| bzdura.

Oczywiste, to jest to, ze nie masz pojecia o czym piszesz. Moge
ustawic monitor i klawiature, na tak, jak mi wygodnie. A nie jakis
kompromis miedzy tym, zeby monitor nie byl za nisko i za blisko, a
klawiatura za wysoko i za daleko.Twój kompromis polega na tym, że musisz siedzieć w jednym miejscu.
Z subnotebookiem do wyboru jest znacznie więcej "pozycji".

Cytat:| Pytanie jest czy lepiej mieć coś jednego dużego do wszystkiego a może
| kilka bardziej specjalizowanych urządzeń do konkretnych zadań?
| O widzisz, zaczynasz rozumiec, ze nie da sie wszystkiego zrobic
| scyzorykiem. Do noszenia subnotebook wazacy 0,8kg, mieszczacy sie w
| kieszeni, co domu stacjonarny komputer z 22" monitorem.
| Rozumiem, że do pisania chociażby tego posta monitor 22" okazał się
| wręcz niezastąpiony.

Och, akurat ja mam stary sprzet, wiec 19". I tak, niezastapiony. Ja
nie musze oszczedzac na wlasnym wzroku.To nie jest takie proste. Oczy ludzkie i tak widzą tylko ostro tylko
w zakresie plamki żółtej. To jest raptem kilkanaście stopni - większy
ekran może zmuszać oczy to większej akomodacji dla przykładu. Ponownie
to nie jest takie proste jeśli chodzi o zmęczenie oczu. Każdy dodatkowy
cal ekranu sam w sobie może nic nie wnosić jeśli DPI nie rośnie odpowiednio.

Cytat:

| Tak samo jak do GG, przeglądania witryn www,

No popatrz, ja moge bez problemu miec widoczne obie strony na raz i
nie potrzebuje lupki, coby przeczytac co na nich jest. A ty?Widzę jeszcze na tyle ostro, że sobie radzę nawet na ekranach z wysokim
DPI.

Cytat:| Do tego koniecznie musi być w domu qudacore 3GHz, 4GB RAM, Vista,
| monitor 22" i 750GB hdd kiedy tyci Celeron-M 1.8GHz ma średnie
| obciążenie poniżej 10 procent i reaguje szybciej niż użytkownik.

Co mnie obchodzi srednie obciazenie? Mój komp ma pewnie srednie
obciazenie ponizej 1%. Ale ma reagowac dostatecznie szybko, wtedy,
kiedy ja potrzbuje.I to jest ok ale dlaczego musi być taki potężny?

Cytat:| Co będzie "lepsze" (w sensie ogólnym dla www/email, prostych technicznie
| gier chociażby jak Simsy, typowego pisania doc-ów, etc.)

Moze prosta przygodówka jak Wiedzmin?A co większość fanów Simsów zagra w Wiedźmina? Jeśli za wymaganiami
sprzętowymi Wiedźmina ma iść taka prostota to ja przepraszam ale wolę
już Nethacka albo Adoma.

Pozdrawiam,
Radek

Anatomia i sensoryka szczura

ZRÓB TO SAM - SEKCJA

Napisane przez Debbie „The Rat Lady” Docommun, http://ratfanclub.org/autopsy.html

Uwaga! Ten tekst jest czysto informacyjny! Proszę nie zabijać zwierząt po to, aby zobaczyć co mają w środku!
Osoby wrażliwe uprasza się o nieczytanie.

Pomimo, że stosunkowo dużo wiadomo na temat chorób szczurów żyjących w laboratoriach, wiedza o chorobach szczurów domowych jest nadal nikła. Niestety, wciąż mało właścicieli decyduje się na sekcję swoich pupili. Pomimo, że często przyczyna śmierci wydaje się być oczywistą, np. zapalenie płuc, to prawda może być troszkę inna. Stwierdziłam (tj. p. Docommun stwierdziła) na przykład, że choroby serca mogą przypominać choroby płuc.

Niektórym może nie mieścić się w głowie wykonanie sekcji własnego szczurka, ale warto to rozważyć. Po śmierci ciałko szczurka już nie jest tym ukochanym szczurkiem, tylko narzędziem, opakowaniem, którego szczurek używał.

Szczególnie ważne jest wykonywanie sekcji w przypadku szczurków, które odeszły z niewiadomych przyczyn. Zdobyta wiedza może pomóc w przyszłości innym szczurkom z podobnymi problemami.

Bywa, że weterynarze wykonują sekcję za darmo. Jednakże czasem niezbędne jest pobranie próbek i przesłanie do laboratorium, co z kolei może kosztować. Warto jednak zapytać o możliwości zniżek dla uboższych ludzi.

Jeśli już zdecydujemy się na sekcję, a nie możemy w krótkim czasie dostarczyć ciałka do weta, musimy pamiętać, że nie wolno wkładać ciałka do zamrażarki, gdyż mróz może doprowadzic do uszkodzenia komórek. Zamiast tego można włożyć je do szczelnej torebki ze struną (do zamykania) lub suwakiem, i w ten sposób umieścić w lodówce. Oraz dostarczyć wetowi ciałko jak najszybciej.

Wykonanie sekcji samodzielne jest bardzo łatwe. Oczywiście, właściciel zwierzaczka może nie chcieć wykonywać na nim sekcji – ten artykuł ma na celu tylko udzielenie informacji na ten temat. Może ona być również pomocna dla weta, studentów wet lub znajomych z zacięciem naukowym.

Całkowita sekcja polega na ocenie koloru, rozmiaru, kształtu i struktury wszystkich organów wewnętrznych. W ten sposób często można rozpoznać zasadniczą przyczynę śmierci. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się badanie tkanek w laboratorium. W tym celu niezbędne jest pobranie małych próbek organów. Natępnie należy je umieścić w formalnie, a w ostateczności w alkoholu. Należy zwrócic uwagę, że próbki muszą być pobrane w delikatny sposób, aby ich nie uszkodzić.

Przyrządy
Sekcja szczura wymaga użycia niewielu przyrządów. Niezbędne będą mocne nożyczki z ostrym końcem, szczypczyki lub pinceta, kombinerki lub szczypce z zakończeniem w postaci igły (tj. takie jak pręt, fachowo bodajże nazywają się precyzyjne) oraz rękawiczki. Przydatna będzie także linijka do wykonywania pomiarów. Dobrym pomysłem jest wykonywanie notatek w trakcie sekcji, gdyż można zapomniec o ważnych szczegółach. Tutaj jest kilka terminów przydatnych do opisywania: zmiana patologiczna, uszkodzenie – do zmian tkanek; masa – do nowotowrów; struktura – łamliwa, krucha, seropodobna, zwięzła, miałka, żelowa, w drobinkach, twarda, gumowata, miękka, wodnista; stopień zaawansowania – minimalny, łagodny, umiarkowany, zaawansowany.

Przebieg sekcji
Najpierw należy obmacać dokładnie szczura, aby sprawdzić, czy nie ma guzów i innych zmian chorobwych. Następnie p. Docommun sugeruje sprawdzenie, czy nie ma gruczolaka przysadki mózgowej. To jest najbardziej nieprzyjemna część sekcji, lecz zebrane dane mogą pomóc w zrozumieniu przyczyn rozwoju tej choroby.

Połóż ciałko na brzuchu. Rozetnij skórę na głowie, od miejsca pomiędzy oczami do miejsca pomiędzy uszami. Rozciągnij skórę, aż czaszka będzie widoczna. Umieść kombinerki w oczodołach i zgnieć kości między oczami. Za pomocą pincety lub szczypczyków usuń kości, zaczynają od oczu i poruszając się ku tyłowi czaszki. Delikatnie podkładaj narzędzie pod kości, unoś je i ewentualnie łam. Po dojściu do dużych kości stanowiących górę czaszki, musisz je, z użyciem siły, rodzielić w środku, a następnie złamac jedną na boku tak, aby się uniosła, jak wieko kartonowego pudła. Dzieki temu zostanie odkryty mózg. Delikatnie wsuń szczypczyki lub pincetę pod przedni płat mózgu, podnieś go i usuń. Sporym ułatwieniem tej pracy będzie umieszczenie ciałka na badanym boku (grawitacja). Jeśli jest gruczolak przysadki, to będzie on widoczny jako ciemnoczerwona kropla pośrodku wgłębienia mózgu. Jeśli nie ma guza, na dnie wgłębienia będą widoczne dwa grzebienie. Po tym badaniu można włożyć mózg z powrotem, ułożyć na powrót kości czaszki i zszyć skórę.
Następnie odwróć ciałko na plecy. Aby otworzyć jamę brzuszną, należy wykonać cięcie od dolnej jej części. Cięcie musi być na tyle głębokie, aby przeciąć skórę i mięśnie. Nacięcie powinno być tak długie, jak to możliwe. Obejrzyj wszystkie organy, opierając się na rysunku ich położenia i koloru (w załączniku). Aby obejrzeć strukturę tkanki, przetnij ją. Bardziej doświadczeni będą mieli mniej problemów z zauważaniem zmian w organach. Sprawdź, czy nie ma guzów, zanotuj ich położenie, wygląd i rozmiar. Płyny w jamie brzusznej spowodowane są zazwyczaj nowotowrami, zastoinową niewydolnością serca lub długo trwającymi chorobami wątroby.

W celu otwarcia klatki piersiowej, należy kontynuować nacięcie, delikatnie z boku (nie przez środek), aby ominąć mostek. Przetnij żebra i rozciągnij je. Obejrzyj serce, po czym wyjmij je z ciała. Zmierz jego długość i szerokość. Przetnij je do połowy wzdłużnie, aby zmierzyć szerokość lewej komory i grubość ścianek. Obejrzyj płuca i zanotuj ewentualne zmiany.

Po zakonczeniu sekcji ciałko można zaszyć.

Najczęstsze zmiany w organach i ich przyczyny:
Jelita grube (w zależności od czasu, w którym nastąpiła śmierć, mogą być wzdęte w wyniku rozkładu) --> zaczerwienienie --> zapalenie
Jelita cienkie --> zaczerwienie --> zapalenie
Macica (niekastrowane samiczki) --> zaczerwienie, obrzęk, ropa --> zapalenie, zazwyczaj mykoplazmoza
Pęcherzyki nasienne (niekastrowani chłopcy – kastracja zmniejsza je do 1/3 pierwotnej wielkości) --> żółta gumowata wydzielina --> choroby prostaty ?
Prostata (chłopcy) --> powiększenie --> choroby prostaty
Pęcherz moczowy --> przepełnienie --> zablokowanie dróg moczowych
Nerki --> cętkowane, szaro-różowe, chropowate --> zwyrodnienie
Śledziona --> powiększenie --> objaw niespecyficzny
Wątroba (może być cętkowana w wyniku rozkładu) --> powiększenie, plamki, obrzęk --> zapalenie, zwyrodnienie
Żołądek --> pusty --> brak apetytu
--> wypełniony powietrzem --> niewydolność oddechowa
Serce (z zewnątrz) --> powiększenie --> kardiomiopatia rozstrzeniowa
Serce (wewnątrz) --> grube ścianki --> kardiomiopatia przerostowa
Płuca --> rozszerzone i powiększone --> odma
--> struktura maliny --> mykoplazmoza
--> duże ropnie --> mykoplazmoza
--> plamy ropy, pstrokate --> zapalenie płuc
--> ciemnoczerwone --> zapalenie płuc, wstrząs, udar

Słowniczek do rysunków (wykonanych przez Debbie Docommun):
heart – serce
cut away – rozcięte
R (right) – prawy
L (left) – lewy
atrium – przedsionek
ventricle – komora
„this organs are buried under other organs” – te organy są schowane pod innymi organami
kidney, brown – nerka, brązowa (kolor normalny)
ovary, white – jajnik, biały
uterus, light pink – macica, jasnoróżowa
„braincase with brain removed showing pituitary tumor” – „skrzynka” mózgowa z usuniętym mózgiem, widoczny jest nowotwór przysadki mózgowej
chest wall – ściana klatki piersiowej
diaphram - przepona
thymus gland, greyish – gruczoł grasicy, szarawy
lungs, light pink – płuca, jasnoróżowe
heart, maroon – serce, kasztanowe
liver, maroon – wątroba, kasztanowa
stomach, clear to pink – żołądek, bezbarwny do różowego
spleen, maroon – śledziona, kasztanowa
small intestines, light pink – jelita cienkie, jasnoróżowe
large intestines, greenish brown – jelita grube, zielono-brązowe
seminal vesicle, white – pęcherzyk nasienny, biały
fat, white – tłuszcz, biały
bladder, clear to white – pęcherz moczowy, bezbarwny do białego
prostate, white – prostata, biała